Burs Başvuruları

MEB Öğretmenlik Bursu Nedir? Hangi Bölümlere Verilir?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik bursu öğretmenlik bölümlerini ilk beş tercihinde yazan ve kazanan öğrencilere verilen burstur. Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olup bu programlara yerleşen öğrencilere kontenjana bakılmadan verilir. İlk beş tercihinize belirtilen bölümleri yazdığınızda otomatik olarak bursa başvurmuş sayılırsınız. Peki MEB Öğretmenlik Bursu Hangi Bölümlere verilir? MEB Öğretmenlik Bursu Nasıl Alınır? Gelin hep birlikte MEB Öğretmenlik Bursu hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

MEB Öğretmenlik Bursu Nedir, Hangi Bölümlere Verilir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirli öğretmenlik bölümlerini ilk beş tercihinde yazan ve ayrıca kazanan öğrencilere karşılıksız verilen bursa MEB Öğretmenlik bursu denir. İlk beş tercihinizde aşağıdaki bölümleri yazıp ve yerleşirseniz bu bursu almaya hak kazanırsınız.

  Arapça Öğretmenliği 5
  Fen Bilgisi Öğretmenliği 2
  İlköğretim Matematik Öğretmenliği 12
  Okul Öncesi Öğretmenliği 10
  Özel Eğitim Öğretmenliği 15
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 10
  Sınıf Öğretmenliği 10
  Türkçe Öğretmenliği  3

MEB Öğretmenlik Bursu Ön Koşulları

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • 1995 Ve Sonraki Yıllarda Doğanlar (22 Yaşını Geçmemiş Olmak),
  • Sınavın yapıldığı yıl ve daha sonraki yıllarda Mahkeme Kararı ile yaş küçültme işlemi yapmamış olmak,
  • YKS tercih bildirim formunda öğretmen yetiştiren fakültelerin Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını
  • (branşlarını) ilk beş tercihi arasında seçmiş ve bu programa kesin kaydını yaptırmış olmak,

NOT: Burs verilmesi planlanan branşların olduğu öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin listesi ÖSYM tarafından Milli Eğitim Bakanlığına  bildirildiği tarihten sonra açılan bölümlere yerleşenler, kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrenciler, açık öğretim kapsamında bulunanlar, Türkiye dışındaki devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, ek yerleştirmeyle yerleşen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler ve özel üniversitelere yerleşen öğrenciler hariç !

  • Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak,
  • ÖSYM tarafından yapılan puan sıralamasında kayıt yaptırdığı program için Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmek.

Öğretmenlik Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk önce ilk beş tercihinde belirtilen bölümler olduğunda otomatik olarak bursa başvurmuş sayılıyorsun. Bir başka herhangi bir başvurusu yapmana gerek kalmıyor. Sonrasında üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra bilgilerin otomatik olarak MEB’e gidecek ve başvuru sürecine girmiş olacaksın.


MEB Öğretmenlik Bursu Ne Kadar ?

MEB Öğretmenlik burs miktarı KYK bursuyla aynı, yani 2022 yılında 650 TL olması tahmin ediliyor. Ancak bu bursu alanlar KYK bursundan ve kredisinden yararlanamazlar. KYK burs miktarı arttıkça Öğretmenlik bursu da ayını miktarda artar.


MEB Öğretmenlik Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Burs sonuçları Eylül ayı içerisinde kurumun web adresinden duyurulacaktır. Burs sonuçları açıklanmasının ardından, burs ödemelerine ilişkin tüm iş ve işlemler KYK tarafından yapılacaktır.


Öğretmenlik Bursunu Kazandıktan Sonra Ne Yapılıyor?

Burs ödemeleri Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce yapılıyor. Bu yüzden, burs almaya hak kazanan öğrencilerin KYK Genel Müdürlüğünün internet sayfasındaki duyuruları takip edip aynı zamanda burs/kredi müracaatında bulunması gerekiyor.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu