Burs Başvuruları

VGM Burs Başvuru Şartları Nelerdir? VGM Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

VGM Burs Başvuru Şartları Nelerdir? VGM Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? VGM Bursu; ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversite öğrencilerine verile Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen karşılıksız burstur. Yükseköğrenim bursu ön lisans ya da lisans programı öğrencilerine bir eğitim yılında 8 ay (Ekim-Mayıs), ortaöğrenim bursu ise ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine bir eğitim yılında 9 ay (Ekim-Haziran) süre ile verilir. Peki VGM Burs Başvuru Şartları Nelerdir? VGM Bursu Kaç Ay Verilir? VGM Bursu Ne Kadar? VGM Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Gelin hep birlikte VGM bursu hakkındaki tüm detayları öğrenelim…

VGM Bursu Başvuru Şartları Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim Bursu, öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilmektedir. KYK bursu alanlar bu burstan faydalanamaz fakat ikisine de başvuru yapabilirsiniz.

 • Ortaöğrenim bursu için; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim görmek
 • Lisans eğitimi alıyor olmak
 • Aynı aileden sadece bir kişi bu bursu alabilir
 • KYK bursu almıyor olmak

NOT: KYK kredisi alanlar bu burstan faydalanabilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları www.vgm.gov.tr sitesi üzerinden yapılmaktadır.


Kimler VGM Bursu Alamaz?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre;

 • Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,
 • Yabancı uyruklu öğrencilere,
 • Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,
 • Ek süre öğrenim gören öğrencilere,
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,
 • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,
 • Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,
 • Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Ancak; Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

Aynı zamanda kardeşler aynı anda aynı burs türünden yararlanamazlar. Ancak kardeşlerden biri ortaöğrenim bursu alırken, diğer kardeş yükseköğrenim bursundan yararlanabilir.


VGM Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü genel olarak başvuruları Ekim ayında kabul etmektedir. VGM her yıl resmi internet sitesi üzerinden başvuru tarihlerini açıkladıktan sonra belirtilen tarihlerde başvurular online olarak yapılmaktadır. Başvurular mobil cihazlardan yapılırken hatalar verebilmektedir bu nedenle bilgisayardan yapmanızı tavsiye ederiz.


VGM Bursu 2023 Ne Kadar?

VGM bursu eğitim döneminde ortaöğrenim öğrencilerine 9 ay boyunca, yükseköğrenim öğrencilerine 8 ay boyunca karşılıksız burs verir. Genel Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, 2023 yılında 200 lira olan ortaöğrenim eğitim yardımları 500 liraya, yükseköğrenim ile yabancı uyruklu öğrencilere verilen 650 liralık burs ise 1250 liraya yükseltildi.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 VGM Bursu Alan KYK Bursu Alabilir mi?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu