Yaşam

Melox Fort Ne İşe Yarar? Melox Fort Kortizon İçerir mi?

Melox Fort Ne İşe Yarar?. Ağrı kesici ilaçlar kategorisinde yer alan Melox Fort Ne İçin Kullanılır? merak edilmekte. Melox Fort Kullananların Yorumları kişiden kişiye farklılık gösterse de Melox Fort Ağrı Kesici özelliği ile de çok fazla kullanılmakta. Aynı zamanda Melox Fort Kortizon İçerir mi, Kas Gevşetici mi? araştırılanlar arasında. Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Melox Fort Ne İşe Yarar?

Genellikle ağrı kesici olarak kullanılan Melox Fort yerli bir marka olması ile de sıklıkla kullanılmakta. Etken Maddesi Meloksikam olan Melox Fort ilacı; ağrı kesici bir ilaç türüdür. Bedenimizde ortaya çıkan ağrı ve iltihaplanmalarda kullanılmaktadır. Kireçlenme (Osteoartrit: eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın meydana çıktığı bir eklem hastalığı), eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğu (romatoid artrit), omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi içinde kullanılr.

Bununla birlikte hareket yeteneğinin azalması veyahut kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici romatizma (ankilozan spondilit) belirti ve semptomların tedavisinde ve akut kas-iskelet sistemi ağrıları, akut gut artriti (Ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, ellerde ve el bileklerde ani ağrı nöbetleriyle kendini gösteren bir hastalıktır.) için de reçete edilmektedir.


Melox Fort Ne İçin Kullanılır?

Yerli bir ilaç olan Melox Fort kullananların eklem ve bel ağrısı gibi ağrılarının giderilmesinde iltihaplanma kaynaklı rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılmaktadır. Reçeteli olarak satılmaktadır. Melox Fort kullananların ağrılarına ilacı kullandığı süre boyunca iyi geldiği bilinmektedir. Ağrı kesici grubunda yer almasının yanı sıra doktor tavsiyesi dışında Parol benzeri ağrı kesiciler ile bir tutularak kullanılmaması gerekir.

Melox FORT baş ağrısına ve eklem ağrılarına iyi gelen bir ağrı kesici ilaçtır. Genellikle doktorlar tarafından bel ve eklem ağrılarının giderilmesi için hastalara reçetelendirilmektedir. Melox fort doğrudan baş ağrısı için reçetelendirilmez. Eklem ve bel ağrılarından şikayetçi olan hastalara yönelik olarak verilen bir ilaçtır. Ancak eklem ağrısı için Melox Fort kullanan bir hastanın baş ağrısı için ayrıca bir ilaç içmesine gerek yoktur. Ağrı kesici özelliği olan bu ilaç her iki ağrı için de etkili olmaktadır.

Aynı zamanda Kireçlenme (osteoartrit), eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğuna yol açan süreğen bir hastalık olan romatoid artrit ve sırt eklemlerinde sertleşme ile seyreden ağrılı ilerleyici bir romatizmal hastalık olan ankilozan spondilitin belirti ve bulgularının tedavisinde, Eklemlerdeki ürik asit birikimine bağlı olarak özellikle ayak ve bacaklardaki eklemlerde ani ağrı nöbetleri şeklinde seyreden akut gut artriti, akut kas iskelet sistemi ağrıları, ameliyat sonrası ağrı ve ağrılı adet görme (dismenore) tedavisinde kullanılır.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Melox Fort Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

• Yemek borusu iltihabı (özofajit), mide mukozası iltihabı (gastrit) veya ülseratif kolit, Crohn hastalığı (iltihabi bağırsak hastalıkları) gibi başka mide-bağırsak rahatsızlığı öykünüz varsa

  • Astımınız varsa
  • Kansızlığınız (anemi) varsa
  • Kan basıncınız yüksekse
  • İlerlemiş yaşta iseniz
  • Kalp, karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa
  • Şeker hastası iseniz

• Ciddi kan kaybı veya yanık, ameliyat ya da yetersiz sıvı alımı ile gelişebilen hipovoleminiz (azalmış kan hacmi) varsa

 • Herhangi bir zamanda kan potasyum seviyelerinizin yüksek olduğu tanısı konduysa
 • Pıhtılaşma sorunlarınız varsa
 • MELOX FORT da dahil olmak üzere tüm NSAİ ilaçların kullanımı ile, eksfolyatif dermatit denen bir tür deri hastalığı, ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap (Stevens-Johnson sendromu) ve deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık olan toksik epidermal nekroliz dahil ciddi deri tepkileri görülebilir. Bu tür reaksiyonlarla karşılaşırsanız derhal doktorunuza haber veriniz.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir döneme de dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Melox Fort ‘in yiyecek ve içecek ile kullanılması

Melox Fort su veya farklı sıvılarla ve yemeklerle birlikte alınmalıdır.

Hamilelik

 • İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • MELOX FORT hamilelik süresince kullanılmamalıdır.
 • Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu farkederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

 • İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • MELOX FORT emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Araç ve makina kullanımı

MELOX FORT görme bozuklukları, uyuşukluk ve sersemliğe sebep olabilir. Bu etkiler sizde mevcut ise araç veya makine kullanmayınız.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

MELOX FORT’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

MELOX FORT tabletler laktoz anhidr içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz. Bu tıbbi ürün her 15 mg dozunda 1 mm ol (23 mg)‘den daha az sodyum ihtiva eder. Bu dozda sodyuma bağlı herhangi bir yan etki beklenmemektedir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

MELOX FORT, diğer ilaçları etkileyeceğinden veya diğer ilaçlardan etkileneceğinden, lütfen doktorunuza veya eczacınıza kullanmakta olduğunuz ya da yakın zamana kadar kullandığınız tüm ilaçları (reçetelendirilmemiş ilaçlar dahil) bildiriniz.

Özellikle aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız ya da kullandıysanız doktorunuza bildiriniz.

 • – Aspirin dahil diğer iltihap giderici ilaçlar
 • –    Varfarin gibi kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar
 • – Kan pıhtılarını parçalayan ilaçlar (trombolitikler)
 • – Yüksek kan basıncının tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • –    Kortikosteroidler
 • –    Siklosporin (organ nakillerinden sonra ve ciddi deri rahatsızlıkları, romatoid artrit, nefrotik sendrom tedavisinde sıkça kullanılan bir ilaç)
 • –    İdrar söktürücüler (bu tür ilaçları kullanıyorsanız doktorunuz böbrek fonksiyonlarınızı izleyebilir)
 • –    Lityum (duygu durum bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir ilaç)
 • –    Selektif serotonin geri alım inhibitörleri ve serotonin/norepinefrin geri alım inhibitörleri (depresyon tedavisinde kullanılan birtakım ilaç grupları)
 • –    Metotreksat (temel olarak tümörlerin veya ciddi kontrol edilemeyen deri rahatsızlıkları ve romatoid artritin tedavisinde kullanılan bir ilaç)
 • –    Kolestiramin (temel olarak kolesterol seviyelerini düşürmek için kullanılan bir ilaç)

Rahim içi araç kullanıyorsanız doktorunuza bunun hakkında bilgi veriniz.

Alkol, mide mukozasının tahrişini arttırabileceğinden MELOX FORT tedavisi süresince kullanılmamalıdır.

Çeşitli gıda ürünleri ve bitkisel ürünler ilacınız ile etkileşebilir. Bunlar arasında alfalfa (adi yonca), anason, yaban mersini, fukus (bladder wrack), bromelin, kedi pençesi (cat’s claw), kereviz, mayıs papatyası, kolyoz, kordiseps mantarı, dong quai (Çin melekotu/’Angelica sinensis), çuha çiçeği, çemenotu, gümüşdüğme, sarımsak, zencefil, japoneriği (Ginkgo biloba), ginseng (Amerikan, Panax, Sibirya), üzüm çekirdeği, yeşil çay, guggul, at kestanesi tohumu, bayır turpu, meyan kökü, frenk inciri, çayır üçgülü (kırmız yonca), reishi mantarı, SAMe (S-adenozilmetionin), acemotu (melisa), zerdeçal, aksöğüt yer alır. Bütün bu ürünlerin ilave kan sulandırıcı (antiplatelet) etkileri olduğundan tedaviniz süresince bu ürünleri kullanmayınız.


Melox Fort Nasıl Kullanılır?

Hastalığınıza bağlı olarak alacağınız doz miktarını ve tedavi süresini doktorunuz belirleyecektir. Önerilen genel dozlar aşağıda verilmiştir.

 • –    Osteoartrit alevlenmelerinde:
 • Günlük doz günde 1 kez 7,5 mg’dır (bir tabletin yarısı). Doktorunuz gerekli gördüğünde bu dozu günde 1 kez 15 mg’a (bir tablet) yükseltebilir.
 • –    Romatoid artrit tedavisinde:
 • Günlük doz günde 1 kez 15 mg’dır (bir tablet). Doktorunuz gerekli gördüğünde bu dozu günde 1 kez 7,5 mg’a (bir tabletin yarısı) düşürebilir.
 • –    Ankilozan spondilit tedavisinde:
 • Günlük doz günde 1 kez 15 mg’dır (bir tablet). Doktorunuz gerekli gördüğünde bu dozu günde 1 kez 7,5 mg’a (bir tabletin yarısı) düşürebilir.
 • – Akut gut artriti, akut kas iskelet sistemi ağrıları, ameliyat sonrası ağrı ve ağrılı adet görme (dismenore) tedavisinde önerilen doz 7,5 mg/gün (bir adet 15 mg tabletin yarısı) olup istenen etkinin sağlanamadığı durumlarda doz 15 mg/gün’e (bir adet 15 mg tablet) yükseltilebilir.
Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Uygulama yolu ve metodu

 • Günlük toplam dozu tek doz olarak, su veya farklı sıvılarla ve yemeklerle birlikte alınız.
 • Tabletin üzerinde bulunan çentik sayesinde MELOX FORT eşit dozlara bölünebilir. 15 mg tabletler iki eşit parçaya ayrılır ve yarım tablet alınarak 7,5 mg’lık doz elde edilir.
 • Önerilen dozu tek doz halinde/bir kerede alınız.
 • Önerilen günlük maksimum doz olan 15 mg’ı geçmeyiniz..
 • Eğer “MELOX FORT’u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ” başlığı altında listelenen durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, doktorunuz dozunuzu günde 1 kez 7,5 mg ile sınırlandırabilir.
 • Tedavinizi kendi kendinize kesmeyiniz ve uzatmayınız.

Melox Fort Kullananların Yorumları

Melox ampul kullananların yorumları doğru ve düzenli kullanımda etkileri görünen bir ilaç olduğunu ortaya koymaktadır. Tablet şeklinde ağrı kesici olarak işlevli olduğunu dile getiren kullananlar aynı zamanda oldukça güçlü bir ilaçtır. Melox ampul kullananlar ve yorumları;

Kullanıcı yorumu: “Melox ampul kullanmaya başladıktan sonra eklem ağrılarımda azalma meydana geldi.”

Kullanıcı yorumu: “Eklem ağrılarının dayanılmaz hale gelmesini engelliyor. Kullanmayı bıraktığınızda tekrar ağrı yaşıyorsunuz.”

Kullanıcı yorumu: “Ağrılara iyi geliyor ama insanı sersemletiyor. Gün başında sabahtan içerseniz gün boyunca sersemlemeden durmanız mümkün değil.”

Kullanıcı yorumu: “Oldukça ağır bir ilaç. Kullandığımda bel ağrıma iyi geliyor ama sanki beynim yavaşlıyor ve uyuşuyor. Etrafımda olanları anlamakta ve hızlı hareket etmek zor oluyor.”

Kullanıcı yorumu: “Doktorum geçmeyen bel ağrılarım için verdi. Reçeteli olarak aldım. Günde bir kez yaptırınca ağrı falan kalmıyor.”


Melox Fiyatı Nedir 2024

Melox fiyatı 2024 yılı itibari ile 65.90 TL ’dir. İlacın reçeteli olarak satıldığı bilinmektedir. İçerisinde bulundurduğu etkin madde ise Meloksikam’ dır. İlacı eczanelerden SGK destekli olarak 65.90 TL’ye satın alabilirsiniz. Melox yerli ilaçlardan biridir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Rantudil Fort Ne İşe Yarar? 

👉 Aksef 500 mg Ne İşe Yarar? 

👉 Desefin Ne İşe Yarar? Desefin Antibiyotik mi? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu