Yaşam

Minoset Tablet Ne İşe Yarar? Minoset Uyku Yapar mı?

Minoset Tablet Ne İşe Yarar? Minoset Uyku Yapar mı? Bu yazımızda Minoset Tablet Prospektüsüne göre; Minoset Tablet Ağrı Kesici mi? Minoset Tablet Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Minoset Tablet Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? araştırılmakta. Gelin birlikte Minoset Tablet hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Minoset Tablet Ne İşe Yarar?

Halk arasında sık sık kullanılan ağrı kesiciler arasında yer alan Minoset Tablet hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Öncelikle Minoset Ne İşe Yarar? sorusuna kısaca cevap verecek olursak; Minoset 500 mg parasetamol içeren bir ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.

Uzman hekimler tarafından gerekli görülen rahatsızların tedavisi için sık sık reçete edilen Minoset Hafif ve orta şiddette ağrılar ile ateşin semptomatik  (hastalığı tedavi edici değil, belirtileri giderici) tedavisinde kullanılır.


Minoset Uyku Yapar mı?

Diğer tüm ilaçlar Minoset Tabletin içeriğinde de etki ettiği ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisini artıran etken maddeler bulunmaktadır. Minoset Tablet içeriğinde de etken madde olarak Parasetamol bulunmaktadır. Hal böyle olunca belirtelim ki, Minoset Tablet kişiden kişiye değişmesi ile birlikte genel olarak uygu yapmaktadır. 

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Minoset Tablet Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Aşağıdaki durumlarda Minoset Tablet Kullanmayınız!

 • Parasetamol ya da ilacın içindeki diğer maddelerden birine karşı alerjiniz var ise,
 • Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz var ise (Child-Pugh kategorisi >9),
 • Şiddetli böbrek yetmezliğiniz var ise,
 • Parasetamol içeren başka bir ilaç kullanıyorsanız.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Aşağıdaki durumlarda Minoset Tablet Dikkatli Kullanınız!

 • Karaciğer yetmezliğiniz, başka bir karaciğer hastalığınız ya da karaciğeri etkileyen bir enfeksiyonunuz (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) var ise veya önceden karaciğer hastalığı geçirdiyseniz,
 • Birden (akut) yüksek doz verildiğinde ciddi karaciğer toksisitesine neden olur.
 • Erişkinlerde uzun süreli (kronik) günlük dozlarda karaciğer hasarına neden olabilir.
 • Hafif ve orta şiddette böbrek yetmezliğiniz ya da başka bir böbrek hastalığınız var ise (yüksek dozlarda uzun süreli MİNOSET kullanımı böbrek hasarına neden olabilir.),
 • Kansızlığı (anemisi) olanlarda, akciğer hastalarında, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda doktor kontrolü altında dikkatli kullanılmalıdır.
 • Şeker hastalığınız varsa,
 • Ağrı kesiciler de dahil olmak üzere başka ilaçlar kullanıyorsanız (genelde özellikle diğer ağrı kesicilerle birlikte kesintisiz MİNOSET kullanılması kalıcı böbrek hasarına ve böbrek yetmezliği riskine (analjezik nefropati) yol açabilir.),
 • Gilbert Sendromu (Karaciğerin, alyuvar hücrelerinin parçalanması ile üretilen, bilirubin adındaki maddeyi gerektiği gibi işleme koymadığı, yaygın görülen, hafif bir karaciğer bozukluğuyla seyreden doğumsal ve ailevi bir rahatsızlık) adı verilen bir rahatsızlığınız var ise,
 • Ağrı süreniz 5 günü aşarsa ya da ateşiniz 3 günden fazla sürerse, artarsa ve/veya yeni şikayetlerinizin olması veya ağrınızın ya da ateşinizin azalmaması durumunda,
 • Alkol kullanıyorsanız,
 • Kan zehirlenmeniz (sepsis) var ise,
 • Herediter glukoz-6-fosfat – dehidrogenaz eksikliğiniz var ise (ilaç hassasiyeti, enfeksiyonlar sırasında kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sonucu oluşan kansızlık gibi durumlarda görülen kırmızı kan hücrelerinde bulunan enzimin eksik olması)

Tedavi dozlarında, parasetamol uygulaması esnasında kanınızda alanin aminotransferaz (ALT) seviyelerinde (Karaciğer hastalığını taramak ve veya tanınmasına yardımcı olmak için yapılan kan testi) bir yükselme meydana gelebilir.


Minoset Nasıl Kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
Doktorunuz farklı bir tavsiyede bulunmadıkça 4-6 saatte bir 1-2 tablet alınız.
Yetişkinler günde 8 tabletten fazla kullanmamalıdır (4 g).

Ağrı süresi 5 günü aşar ya da ateş 3 günden fazla sürerse ya da artarsa ve /veya başka belirtiler ortaya çıkarsa tedaviyi kesiniz ve doktorunuza danışınız.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Uygulama yolu ve metodu:
Tabletler bol su ile yutulmalıdır.
Doktorunuz MİNOSET ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir. Doktorunuza danışmadan 3-5 günden fazla kullanmayınız.


Minoset Yan Etkileri Nelerdir?

 • Astım, analjezik astım (Ağrıyı azaltan ya da ortadan kaldıran ilaç gruplarının kullanımına bağlı gözlenebilecek aşırı duyarlılık reaksiyonu sonucu ortaya çıkan astım) bronş spazmı (bronkospazm: Solunum yollarının  daralmasına bağlı olarak zor nefes alma)
 • Böbrek hasarları (Çok su içme, çok idrara çıkma, ödem, gece idrara sık çıkma, idrar miktarında azalma) (özellikle doz aşımında)
 • Kan pulcuğu (trombosit) sayısında azalma (Trombositopeni: Halsizlik, solukluk, yorgunluk)
 • Akyuvar sayısında azalma (Lökopeni: Sık enfeksiyonlara-iltihap oluşturan mikrobik hastalık-yakalanma)
 • Kan hücrelerinde azalma (Pansitopeni: Tam kan tetkiklerinde tespit edilmektedir. Halsizlik, solukluk, yorgunluk, sık enfeksiyonlara-iltihap oluşturan mikrobik hastalık-yakalanma)
 • Ateş, iğne başı şeklinde kırmızı morarmalar, bilinç bulanıklığı, baş ağrısı ve trombositlerin sayısında azalma belirtilerinin birlikte görüldüğü trombositopenik purpura (kan pulcuğu sayısında azalma ile ilişkili deri
  bulguları)
 • Karaciğer bozuklukları, sarılık, karaciğer yetmezliği, hepatik nekroz (Karaciğer hücresinin/ dokusunun canlılığını kaybetmesi ile belirgin durum) siroz ve fibroz dahil (yorgunluk, bulantı, paslı dil, ciltte sarılık, yüzde lekeler)
 • Fiks ilaç erüpsiyonu (Etkin ilacın tekrarlayan alımı ile genellikle aynı deri ve/veya mukozal bölgede gelişen, kızarıklık, ödem ve bazen içi su dolu deri kabarcığı gelişiminin olduğu plaklar ile karakterize bir tablo) Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Minoset 2024 Fiyatı Ne Kadar?

2024 yılı itibari ile Minoset Tablet güncel Eczane satış fiyatı 45,14 TL’dir.

Minoset Tablet Prospektüsü İçin TIKLAYINIZ


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir 👇

👉Apranax Fort Ne İşe Yarar?

👉Arveles Ne İçin Kullanılır?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu