Yaşam

Motis Şurup Ne İşe Yarar? Motis Şurup Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Motis Şurup Ne İşe Yarar? Motis Şurup Ne Kadar Sürede Etki Eder? Son günlerde en çok merak edilen ilaçlar arasında yer alan Motis Şurup Bebeklerde Kullanımı, Motis Şurup aç mı tok mu kullanılır? Motis Şurup 2024 Fiyatı ne kadar, Kaç Yaş İçin Kullanılır? sorularının cevaplarını Motis Şurup Prospektüsüne göre cevaplamaya çalıştık. Gelin birlikte Motis Şurup Kullananların Yorumları ile tüm merak edilenleri öğrenelim…

Motis Şurup Ne İşe Yarar?

Çocuklarda ve Erişkinlerde kullanılan ve uzman hekimler tarafından sıklıkla reçete edilen Motis Şurup Ne İçin Kullanılır, Ne İşe Yarar? merak edilmekte. Genellikle mide bulantısı ve kusma rahatsızlıkları tedavisinde kullanılan Motis Şurup, içeriğindeki etken madde olan domperidon sayesinde propulsifler adı verilen bir ilaç grubunda yer alır.

Motis Şurup Prospektüsünde yer alan bilgilere göre; Motis Şurup r mide ve bağırsak hareketlerini artırarak düzenlenmesini sağlar. Bu sayede midenin boşalması kolaylaştırılmış olur ve midenin geriye, yemek borusuna doğru faaliyet göstermesi engellenmiş olur.

Ayrıca Motis Şurup; erişkinlerde ve çocuklarda mide bulantısı ve kusma durumlarının tedavisinde kullanılır. Motis Şurup Kullananların Yorumları kişiden kişiye değişmekle beraber genel olarak mide bulantısında etkili olduğu söylenmektedir.


Motis Şurup Ne İçin Kullanılır?

Motis Şurup aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmaktadır.

Yaşı 12’den ve aynı zamanda ağırlığı 35kg’dan büyük çocuklarda;

 • Tüm bulantı ve kusma belirtilerinin tedavisinde,

Yetişkinlerde

 • Bulantı ve kusma tedavisinde,
 • Yemek sırasında veya sonrasındaki doygunluk hissinde,
 • Karın bölgesinin üst kısmında oluşan şişkinlik hissinde,
 • Mide içeriğinin ağıza gelmesinde kullanılır.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Motis Şurup Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Aşağıdaki durumlarda Motis Şurup  Kullanmayınız

 • Domperidona veya MOTİS içindeki yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjik (aşırı duyarlı) iseniz;
 • Sizde prolaktin salgılayan hipofiz tümörü (prolaktinoma) varsa;
 • Mide kanamanız varsa ya da düzenli olarak ciddi karın ağrınız veya kalıcı siyah dışkınız varsa,
 • Tıkanmış ya da delinmiş bağırsağınız varsa,
 • Orta ya da şiddetli karaciğer hastalığınız varsa,
 • “Uzamış QT aralığı” olarak adlandırılan bir kalp problemini gösteren EKG (elektrokardiyogram)’niz varsa,
 • Kalbiniz kanı vücudunuza gerektiği gibi pompalayamıyorsa (kalp yetmezliği olarak adlandırılan durum),
 • Potasyum ya da magnezyum seviyelerini düşüren veya kanınızda potasyum seviyesini yükselten bir probleminiz varsa
 • Bazı ilaçlar alıyorsanız (bkz. Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı)

Aşağıdaki durumlarda Motis Şurubu Dikkatli Kullanınız

 • Karaciğer problemleriniz varsa (karaciğer fonksiyon bozukluğu ya da yetmezliği)
 • Böbrek problemleriniz varsa (böbrek fonksiyon bozukluğu ya da yetmezliği), ilacınızı almadan önce doktorunuza danışınız. Uzamış tedavi durumunda daha düşük bir doz almak veya ilacı daha az sıklıkta kullanmak gerekebildiği için doktorunuza danışmanız
  tavsiye edilir ve doktorunuz sizi düzenli olarak incelemek isteyebilir.

Domperidon kalp ritm bozukluğu ve kalp durması riskini artırabilmektedir. Bu risk 60 yaşın üstünde veya günde 30 mg’dan daha fazla doz alanlarda muhtemelen daha fazladır. Domperidon bazı ilaçlarla birlikte alındığında da bu risk artar. Eğer, enfeksiyonu (mantar enfeksiyonları ya da bakteriyel enfeksiyonlar) tedavi edici ilaçlar alıyorsanız ve/veya kalp problemleriniz ya da AIDS/HIV için ilaçlar alıyorsanız (bkz. Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı) doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

MOTİS yetişkinlerde ve çocuklarda mümkün olduğunca etkili olan en düşük dozda kullanılmalıdır.


Motis Şurup Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz farklı şekilde tavsiye etmediği sürece aşağıdaki talimatlara uyunuz.

 • Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
 • Yemeklerden sonra alındığında ilacın emilimi bir miktar geciktiği için, MOTİS’i yemeklerden önce alınız.

Tedavi süresi
Belirtiler genellikle, ilacı aldıktan sonra 3-4 gün içinde iyileşir. Doktorunuza danışmadan, MOTİS’i 7 günden fazla almayınız.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Motis Şurup Kaç Gün Kullanılır?

Öncelikle belirtelim ki;  Motis şurup doktor önerisine uygun olarak kullanılması gereken bir ilaçtır. Doktora danışılmadan 7 günden fazla kullanılmamalıdır. Motis şurup ne zaman etki eder? Mide bulantısı veya kusma durumlarında tedavi olarak kullanılan Motis şurup genellikle bu belirtileri 3-4 gün içerisinde iyileştirmektedir. Etki süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilen Motis şurup günde kaç kez kullanılır? Kullanımı da etki süresi gibi farklı faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

Eğer farklı bir ilaç kullanmıyorsanız veya farklı bir hastalığınız yoksa, bu faktörlerden en önemlileri yaş ve kilodur. Motis şurup nasıl kullanılır? Kullanmadan önce köpük oluşmayacak şekilde hafif hareketlerle çalkalanmalıdır.

Motis şurup yetişkinler için kullanımı, 12 yaş üstü ve 35 kg üzeri bireylerde sulandırılmadan veya diğer sıvılarla karıştırılmadan kullanılır. Günde üç defa 10’ar mililitreden en fazla 30 mililitre olmalıdır. Motis şurup 1 mg kullanımında 65 yaşın üzerindeki hastalar için doz ayarlamasına gerek yoktur. Ancak önerilen doz yine toplam 30 mililitredir.
Motis şurup bebeklerde kullanılır mı? Yenidoğanlarda, 12 yaşından küçük ve 35 kilodan az olan ergenlerdeki kullanımı doktor önerisinde uygulanmalıdır. Motis şurubun içerisindeki pipet ile verilir. Motis şurup bebeklerde kullanımı da aynı şekilde gerçekleşir. Ayarlanacak doz vücut ağırlığına göre değişir. Pipetteki ağırlığa karşılık gelen dereceye kadar piston çekilmelidir. Mümkünse beslenme öncesi, Motis şurup günde en az 4-6 saat aralıklarla verilmeli, en fazla 3 doz kullanılmalıdır. Bir gün içerisinde maksimum 3 kere doz verilebilir.

Motis şurup 4 yaş çocuklar için kilolarına bağlı olarak kullanılır. Örneğin, ilacı kullanacak olan çocuk 18 kilo ise, pipette bu değere karşılık gelen dereceye kadar ilaç çekilir. Motis 2 yaş çocuklar için de aynı şekilde uygulanır.


Motis Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Aşağıdakilerden biri olursa MOTİS’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Yaygın olmayan:

Yüzde, kollarda ya da bacaklarda istemsiz hareketler, aşırı titreme, aşırı kas kasılması ya da kas spazmı

Bilinmiyor:

 • Nöbetler,
 • Deri döküntüsü, kaşıntı, nefeste daralma ve şişmiş bir yüz ile tanımlanan uygulama sonrası kısa bir zamanda meydana gelebilen bir tip reaksiyon
 • Kurdeşen, kaşıntı, kızarıklık, bayılma ve olası diğer belirtiler arasında nefes alma zorluğu ile karakterize uygulama sonrası kısa bir zamanda meydana gelebilen ciddi bir aşırı duyarlılık (alerjik) reaksiyonu
 • Kardiyovasküler sistem hastalıkları: Kalp ritm bozuklukları (hızlı ya da düzensiz kalp atımı) rapor edilmiştir; eğer bu gerçekleşirse, tedaviyi derhal durdurmalısınız.
 • MOTİS, kalp ritm bozukluğu ve kalp durması riskinde artışla ilişkilendirilebilir. Bu risk, 60 yaşından büyük hastalarda ya da günlük 30 mg’dan fazla doz alanlarda daha yüksek olabilir.

MOTİS erişkinlerde ve çocuklarda en düşük etkili dozda kullanılmalıdır. Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.


Motis Şurup 2024 Fiyatı Ne Kadar?

Sıklıkla kullanılan Motis Şurup 2024 Eczane satış fiyatı 63,38 TL’dir 

Motis Şurup Prospektüsü İçin TIKLAYINIZ


 İlginizi Çekebilir 👇

👉 Peditus Şurup Ne İşe Yarar? 

👉Çocuklarda Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

👉 Miyorel Ne İşe Yarar?

👉Hıçkırık Nasıl Geçer, Kesin Çözüm Nedir?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu