KPSS

Mühendislik Fakültesi Mezunları KPSS’de Hangi Oturumlara Girmeli?

Mühendislik Fakültesi Mezunları KPSS’de Hangi Oturumlara Girmeli?. Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinden mezun olan adayların en çok merak ettiği Mühendislik mezunları KPSS’de hangi oturumlara girmelidir? sorusunun yanıtını bu makalemizde inceleyeceğiz. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışmak isteyen Mühendislik Fakültesi mezunları adaylar lisans grubunda bulundukları için KPSS A-B kapsamında katılmaları gereken sınav KPSS Lisans sınavıdır ve adayların A ve B grubu memur kadrolarına atanabilmeleri için bu sınavlara tek ve çift yıllarda girebilirler.

Mühendislik Mezunları KPSS’de Hangi Oturumlara Girmeli?

Kamu Kurum ve Kuruluşlarına atanmak isteyen Mühendislik Fakültesi mezunları;

KPSS A Grubu Sınavı ve Kariyer Meslekler İçin;

  • Herhangi bir yılda gerçekleştirilmiş olan KPSS Lisans Sınavı’na katılmalıdırlar.
  • Bu sınavdan elde edecekleri KPSS P1, KPSS P2 veya KPSS P3 puan türlerini kullanabilirler. Genel olarak Kurumlar mühendislik fakültesi mezunu adaylardan KPSS P1 puanı talep etmektedirler.
  • Kurumların açacakları ilanlara başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Mesleklere alınacak olan aday sayısının 4 katı, 5 katı, 10 katı ya da 20 katı kadar aday arasında yer almaları durumunda Kurumun yapacağı yazılı sınava ya da sözlü mülakata katılmaya hak kazanırlar.

KPSS B Grubu ve B Grubu Memur Kadroları için;

  • 2022, 2024 gibi çift yıllarda gerçekleştirilmiş olan KPSS Lisans Sınavı’na katılmalıdırlar.
  • Bu sınavdan elde edecekleri KPSS P3 puanını kullanabilirler.
  • ÖSYM tarafından gerçekleştirilen merkezi atamalara ya da Kurumların açacakları açıktan alım ilanlarına başvuruda bulunabilirler. Kurumlara başvurmaları durumunda 4 katı, 5 katı, 10 katı ya da 20 katı aday arasında yer alarak sınavlara katılma hakkı elde edeceklerdir.

Mühendislik mezunu olan ve KPSS süreci içerisinde yer alan adayların KPSS puanının yanında bazı sınavlar için Yabancı Dil Sınavı YDS puanı almaları gerekebilmektedir. B Grubu kadrolar için böyle bir koşulla karşılaşmayacak olan adaylar, KPSS A Grubu kapsamında başvuruda bulunacakları kariyer meslek alımlarına başvuracakları zaman, bazı Kurumlar tarafından istenmesi durumunda YDS puanı şartını da sağlamak durumunda kalmaktadırlar.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? (A-B Lisans)

👉 KPSS Son 10 Yılın Çıkmış Soruları PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu