Yaşam

“Neden Hala Evlenmedin?”, “Neden Kilo Vermiyorsun?”: Hadsiz Sorulara Uygun Şekilde Cevap Vermenin 5 Yolu

“Neden Hala Evlenmedin?”, “Neden Kilo Vermiyorsun?”: Hadsiz Sorulara Uygun Şekilde Cevap Vermenin 5 Yolu. Bazı insanlar nedense başkalarının hayatları hakkında söz sahibi olduklarını düşünüyorlar. Zaman zaman hepimiz kişisel alanımıza saygı duymayıp, özel hayatımız hakkında soru soran insanlarla karşılaşmışızdır. Bu durumun birçok sebebi olabilir. Ancak araştırmalara göre genellikle bu tip soruları soran kişiler size karşı düşmanlık beslerler ve sizi köşeye sıkıştırmak isterler. Bazen insanlar, sorduklarının sizi rahatsız edebileceğinin farkına varmazlar. Bu yüzden sormaya devam ederler. Rahatsız edici sorulardan sıyrılmak ve bir daha bu tip hadsiz sorulara maruz kalmamak için size bazı önerilerimiz var. İ

1. Cevabınızı Paralel Bir Soruya Çevirin

Medeni durumunuz veya genel olarak kişisel yaşamınız hakkındaki sorular sadece müdahaleci değil, aynı zamanda aşağılayıcıdır. Savunmaya geçip pasif-agresif bir konuşma başlatmak yerine, paralel bir soru sorabilirsiniz. Paralel bir soru dikkatleri onlara çeker ve hayatlarının düşündükleri kadar mükemmel olmadığını fark edebilirler. Örneğin size “Neden hala evli değilsin?” diyen birine “Sen neden hala evlisin?” diyerek cevap verebilirsiniz.


2. Kaba Biri Gibi Görünseniz Bile Açık Sözlü Olmakta Fayda Var

Çok net bir tonda cevap vermek bazı insanlar tarafından kabalık olarak algılanabilir. Ancak bu gerçek duygularınızı göstermenin bir yoludur. Yani, diğer kişinin çizgiyi aştığını düşünüyorsanız, onlara bunun onları ilgilendirmediğini söyleyebilirsiniz. Bu şekilde, muhtemelen gelecekte asla kişisel soru sormamayı öğreneceklerdir.


3. Neden Bu Bilgiye Sahip Olmaları Gerektiğini Sorun

Kişisel meselelerinizi merak eden ve size sorular soran kişilere neden bunu bilmek istediklerini sorun. Neden sizin hakkınızda belirli bir şeyi bilmek istediklerini sormak, gerçek niyetlerini ortaya çıkarır.


4. Soruyu Çerçeveleyin

Bu tavır garip bir sorudan sıyrılarak rahat bir tartışma alanına geçmek için bir “ köprü ” yaratır. Temelde iletişimi, hakkında konuşmakta sorun yaşamadığınız bir noktaya yönlendirirsiniz. Bu şekilde kendi düşüncelerinizi tüm açıklığıyla söyleyebilirsiniz. Öte yandan duygularınız hakkında başkalarıyla konuşmaya hazır değilseniz de bu yöntemi seçebilirsin. Çünkü bu şekilde, sohbeti başka bir konuya yönlendirebilirsiniz.


5. Diğer Kişiyi Şaka Yoluyla Biraz Utandırın

Dürüst olalım, başkalarının işine burnunu sokmak isteyenler biraz utanmayı hak ediyor. Bu bir aşağılama ya da hakaret olmamalı elbette. Ancak karşınızdaki kişiye sorduğu sorunun onun haddine olmadığını da şaka yoluyla belirtebilirsiniz.  Basitçe şu şekilde cevap verebilirsiniz: “Çok merak ediyorsun, değil mi?” ve ardından uzaklaşırsınız.. Bunu yaparak, konuşmanın daha ileri gitmesini engeller ve olası tatsızlıklardan kaçınırsınız.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu