Yaşam

Niacinamide Ne İşe Yarar? Niacinamide İçeren Kremler Nelerdir?

Niacinamide Ne İşe Yarar? Niacinamide İçeren Kremler Nelerdir?. Kozmetik sektöründe en sık kullanılan ürünlerden biri olan Niacinamide krem özellikle kadınların sıklıkla araştırdıkları Niacinamide Her Gün Kullanılır mı? En çok merak edilenlerden biri de Niacinamide ne kadar sürede etki eder? Cilt beyazlatıcı ve leke giderici etkisi ile bilinen Niacinamide Nasıl Kullanılır? Kullananların yorumları araştırılmakta. Gelin birlikte Niacinamide hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim.

Niacinamide Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda adını sık sık duymaya başladığımız leke giderici ve cilt beyazlatıcı olarak da bilinen niacinamide, cilde ışıl ışıl bir görünümün vermesi ve cilde vitaminler ile olan etkisi kullananlar tarafından oldukça beğenilmekte. Niacinamide, B3 vitamininin iki formundan biridir, diğeri ise Nikotinik asittir. B3 vitamini aynı zamanda Niasin olarak da bilinir.

Niacinamide, vücudunuzun sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu, sekiz B vitamininden biri olan B3 vitamini (Niasin) formudur. B3 vitamini, yediğiniz yiyecekleri kullanılabilir enerjiye dönüştürmede hayati bir rol oynar. Vücut hücrelerinin önemli kimyasal reaksiyonlar gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Suda çözünür olduğu için vücudunuz bu vitamini depolamaz, bu yüzden günlük olarak Nikotinik asit veya Niacinamide içeren gıdalar tüketilir. B3 vitamini genellikle et ve kümes hayvanları gibi hayvansal bazlı ürünlerde Niacinamide olarak, fındık ve yeşil sebzeler gibi bitki bazlı gıdalarda Nikotinik asit olarak bulunur.

Hem oral hem de harici kullanımının cilt üzerindeki olumlu etkileri bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış bu özel vitaminin kullanım alanı oldukça geniş. Öne çıkan etkileri; erken yaşlanma belirtilerini önlemek, cilt rengini düzenlemek ve akneli cildi yatıştırmak şeklinde. Nemlendiricilerden cilt beyazlatıcı serumlara, toniklerden göz kremlerine kadar bugün pek çok ünlü markanın cilt bakım ürünlerinde niacinamide var.

👉 Evde En İyi Vücut Peelingi Nasıl Yapılır?


Niacinamide Nasıl Kullanılır?

Temiz ve ışıltılı bir cilde sahip olmanın yolunun, doğru ürünler içeren iyi bir cilt bakım rutininden geçtiğini biliyoruz. Konu cilt bakım ürünleri olduğunda ise karşımıza farklı sorunlar için çeşitli faydalar sağlayan birtakım içerikler çıkıyor: Örneğin hyalüronik asitretinol… İşte niacinamide de bunlar arasında. Niacinamide (niasinamid), B3 vitaminin iki formundan biri. Diğeri nikotinik asit. B3 vitamini ayrıca niasin olarak da biliniyor. Niacinamide ve nikotinik asidin her ikisi de B3 vitamini aktivitesi sağlıyor, ancak cilt sağlığına olan faydaları bakımından farklılar.

👉 Kuru Şampuan Ne İşe Yarar? 


Niacinamide Faydaları Nelerdir?

Niacinamide, ciltte protein ve (lipid) bariyer oluşturmaya ve çevresel zararı önlemek için nemi kilitlemeye yardımcı olabilir. Genel olarak vücuda faydaları şunları içerir:

  • Bağışıklık: Niacinamide, cildinizi sıkı ve sağlıklı tutan keratin için bir tür protein oluşturmaya yardımcı olur.
  • Lipid Bariyer: Niacinamide, cildinizin bir seramid (lipid) bariyeri geliştirmesine yardımcı olabilir ve bu da nemi tutmaya yardımcı olabilir. Bu durum, özellikle egzama veya kuru cildi olanlar ve diğer tüm cilt tipleri için faydalıdır.
  • Kızarıklık ve Lekeleri En Aza İndirir: Niacinamide, egzama, akne ve diğer iltihaplı cilt rahatsızlıklarından kaynaklanan kızarıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Gözenek Görünümünü En Aza İndirir: Cildin pürüzsüz ve nemli kalmasına ikincil bir yararı olur. Zamanla gözenek boyutunda doğal bir azalma sağlar.
  • Yağı Düzenler: Nem tutmanın faydaları sadece kuru cilt tiplerine sahip olanlar için değildir. Niacinamide ayrıca yağ bezlerinin üretim miktarını düzenlemeye ve yağ bezlerinin aşırı çalışmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Güneşin Zarar Vermesine Karşı Korur: Niacinamide, aynı zamanda sağlıklı cilt hücrelerini yeniden oluşumunu destekler. Aynı zamanda onları ultraviyole ışınların neden olduğu hasarlardan korur.
  • Hiperpigmentasyon Karşı Etkileri: Bazı araştırmalar, Niacinamide konsantrasyonlarının koyu lekeleri aydınlatmada yardımcı olduğunu göstermektedir.
  • İnce Çizgileri ve Kırışıklıkları En Aza İndirir: Araştırmalar, Niacinamide konsantrasyonlarının yaşlanmayla birlikte gelen ve bazı güneş hasarı belirtilerini azaltmada yardımcı olduğunu da göstermektedir. Buna ince çizgiler ve kırışıklıklar dahildir.
  • Oksidatif Strese Karşı Korur: Niacinamide, ciltte hücre oluşturmaya yardımcı olurken aynı zamanda onları güneş ışığı, hava kirliliği ve toksinler gibi çevresel streslerden korur.
  • Akneye Karşı Etkileri: Niacinamide, şiddetli aknede, özellikle papül ve püstül gibi iltihaplı formlarda yardımcı olabilir. Zamanla daha az lezyon ve gelişmiş cilt dokusu görebilirsiniz.

Niacinamide Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Niacinamide, cildinizin sağlıklı kalmasında önemli bir rol oynar. Bu nedenle kozmetik ve cilt bakımı endüstrisinde popüler bir katkı maddesidir.

Bölgesel olarak uygulandığında veya takviye gıda olarak ağızdan alındığında, Niacinamide cilt üzerinde anti inflamatuar (iltihap önleyici) etkileri olduğu gösterilmiştir. Kızarıklıkla karakterize bir yüz cilt rahatsızlığı olan Akne ve Rosacea gibi cilt rahatsızlıklarının bakımı için kullanılmıştır.

Bu sayede Niacinamide içeren ürünler, Akne veya Rosacea gibi rahatsızlıklar için popüler bir alternatif haline gelmiştir.

👉 Adet Kabı (Menstrüel Cup) Nasıl Kullanılır? (Videolu Anlatım)


Niacinamide Melanomun Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Melanom, cildinize rengini veren pigment olan melanin üreten hücrelerde gelişen ciddi bir cilt kanseri türüdür. Güneşten veya bronzlaşma yataklarından (solaryum) gelen ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmak, zamanla hücrelerinizin DNA’sına zarar verir ve Melanomla güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Hücrelerinizi sağlıklı tutmadaki rolü nedeniyle, oral Niacinamide takviyelerinin insanlarda UV hasarlı ciltte DNA onarımını artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle, Niacinamide, özellikle daha önce Melanom dışı cilt kanserleri geçirmiş olanlar gibi yüksek riskli popülasyonlarda Melanoma karşı koruyabilecek ümit verici bir takviyedir.


Niacinamide’nin Yan Etkileri, Zararları Nelerdir?

Niacinamide genellikle uygun dozlarda iyi tolere edilebilir. Çünkü fazla miktarlarda alındığında idrarla dışarı atılabilir. Tolere edilebilir üst vitamin B3 sınırı günde 35 mg’dır.

Ancak bu durum Niasinamide’nin değil, Nikotinik asidin yan etkileri ortaya çıkabilir. Ciltte kızarıklık, kaşıntı ve karıncalanmaya neden olma olasılığı en çok görülen belirtilerdir. Mide rahatsızlığı, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi Nikotinamid ile ilişkili diğer yan etkiler de oluşabilir.

Bununla birlikte bireysel riskinizi değerlendirmek için Niacinamide veya bu konuyla ilgili herhangi bir ek takviye almadan önce sağlık uzmanınıza danışmanın çok önemli olduğunu unutmamalısınız.


Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu