Yaşam

Adet Kabı (Menstrüel Cup) Nasıl Kullanılır? (Videolu Anlatım)

Adet Kabı (Menstrüel Cup) Nasıl Kullanılır? (Videolu Anlatım). Son dönemlerde oldukça popülerleşen İngilizcesi ‘menstrual cup’ olarak geçen, dilimize de adet kabı olarak geçen 1930’lardan beri üretiliyor. Adet kabı regl sırasında vajina içine yerleştirilen kabı silikondan yapılmış, şekli huniye benzeyen ama huni gibi altı delik olmayan bir kadın hijyen ürünüdür.

Adet Kabı (Menstrüel Cup) Nasıl Kullanılır?

Adet kabı kullanımı alışkın olmayanlar için ilk başlarda biraz zor gelebilir. Sonuçta huni gibi bir şeyi vajinaya iteleyip içine sıvı dolmasını beklemek çok alışık olduğumuz bir durum değil. Size tuhaf gelmesi de oldukça normal. Ama kullanmaya bir kere alıştığınızda inanılmaz rahat bir regl dönemi geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Adet kabı nasıl yerleştirilir?

 • Öncelikle ellerinizi güzelce yıkayın.
 • Adet kabının girişini kolaylaştırmak için ıslatın.
 • Adet kabını bir elinizin parmaklarınız yardımıyla ikiye katlayarak bükün.
 • Hazneyi yerleştirin ve vajinanın içine itin. Dışarıdan yaklaşık bir iki parmak içeride olacak şekilde yerleştirilmelidir.
 • Hazneyi yerleştirdikten sonra parmaklarınızla çevirin. Bu işlem vakumlanmasını sağlayacak ve sızdırmasını önleyecektir.

Eğer adet kabının içeride olduğunu hissetmiyorsanız bu doğru yerleştirdiğiniz anlamına gelir. Gün içinde yaptığınız her şeyi rahatça yapabiliyor olmanız gerekir. Eğer doğru yerleşmediğini düşünüyorsanız çıkarıp tekrar takmanızı öneriyorum. Aksi halde aklınız sürekli orada kalacak ve siz acabalarla dolu bir gün geçirmek zorunda kalacaksınız. (Tecrübeyle sabit. Üşenmeyin.)

Adet kabını ilk kullanımlarınızda başarılı bir şekilde yerleştiremeyebilirsiniz. Bu yüzden rahatsızlık verebilir ya da sızdırma yapabilir. Bu da oldukça normal. Sonuçta el yatkın değil. Ne yapalım? Ancak birkaç kullanımdan sonra alışacak ve doğru şekilde kullanabileceksiniz.

Daha detaylı anlatım için aşağıdaki adet kabı nasıl yerleştirilir videosunu izleyebilirsiniz.


Adet kabıyla uyunur mu?

Adet kabıyla uyumak mümkün. Adet kapları çoğunlukla 12 saate kadar kullanılabiliyor. Yani gece yatmadan önce adet kabını temizleyip yenilemek yeterli.


Adet Kabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Tabii adet kabı kullanmak birtakım hijyen kurallarını da beraberinde getiriyor. Adet kapları her kullanımdan önce uygun şekilde yıkanmalı ve temizlenmeli. Gün içinde de en azından 2 kez boşaltılması gerekiyor.

Adet kabınızı regl döneminde kullanırken gün içinde sıcak suyla durulamanız yeterli olacaktır. Eğer sabun ile yıkamak isterseniz parfümsüz, renksiz, vajinanın mukoza tabakasına ve silikonun yapısına zarar vermeyecek bir sabun ile yıkayabilirsiniz. Regl döneminiz sona erdiğinde kabınızı sabun ile yıkayıp kaynar suda en az 5 dakika kaynatmanız gerekir.

Bazı adet kabı markaları adet kabı kullanımı için özel olarak üretilmiş temizleme mendilleri ve tonikleri de üretirler. Adet kaplarınızı bu gibi ürünlerle de temizleyebilirsiniz. Bu ürünler ve renksiz, kokusuz sabun dışındaki temizlik malzemeleriyle temizlenmeleri önerilmez.

Adet kabı kullananlar yorumlarını, yaşadıkları zorlukları ya da memnuniyetlerini paylaşırlarsa çok sevinirim. Böylece aklında soru işareti olanlar için de yol gösterici olur.


Adet Kabı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 • Bütçe dostudur.
 • Bir kere alıp uzun yıllar boyunca kullanırsınız. Ürüne göre doğru şekilde kullanıldığında 6 ay ile 10 yıl arasında kullanılabilir.
 • Çevre dostudur. Çok kullanımlık olduğu için atık oluşturmaz.
 • Tamponlardan daha güvenlidir.
 • Tampon ve pedlerden daha fazla kan tutabilir.
 • Tampon ve pedlerde olduğu gibi bakteri ve koku oluşturmaz.
 • Pedlerin yarattığı tahrişe ve kaşıntıya sebep olmaz.

Adet Kabı Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı

İlk kez takıp çıkartmakta zorluyor ama birkaç denemeye pratikleşiyor. Yoğun olan günde çok az sızıntı oldu ama ilk kullanım olduğu için takamamış da olabilirim. Regl ağrısı da olmasa gerçekten olduğunuz hissedilmiyor yok gibi. Pedlerin hijyen sorunundan bıkanlar ve çevreye duyarlı herkese tavsiye ediyorum.


Kullanıcı

Ürünün kullanımı sandığım kadar zor değil yine de kullandıkça ustalık geliştirdim. Regl dönemimin ilk günü özellikle gece ufak sızdırmalar olabiliyor ama ped kullandığım dönemde yaşadıklarımın yanında önemsenmeyecek kadar az oluyor. Pede göre çok daha hijyenik ve rahat bir ürün. önceki dönemlerde aylık hijyenik ped atık miktarımı düşününce, organicup ı kullanmaya başladığımdan beri sıfır atık çıkararak çevreye zarar verdiğimi düşünerek vicdan azabı yaşamıyorum.


Kullanıcı

Kadınlar için icad edilmiş en mükemmel ürün diyebilirim ❤️yok böyle birşey rahat kullanışlı hiç bir tedirginlik yaşamadan o dönemi yokmuş gibi atlatıyorsunuz kesinlikle alıp deneyin ben bu kadar geç tanıştığım için üzgünüm bu muhteşem ürünle. Üstelik bunu kullanarak doğaya atık olmadığı için ayrıca mutluyum.


Kullanıcı

Şimdiye kadar neden almamışım da ped çilesini çekmişim dedim. Çevreciliği ve uzun ömürlülüğü dolayısıyla da ucuzluğu derken altın bulmuş gibi oldum diyebilirim.


Kullanıcı

Termal otele giderken aldım ve ilk defa kullandım. Havuzda hiç rahatsız etmedi. İlk defa kullanırken biraz zorlanıyorsunuz ama sonrası rahat oluyor.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 İngiliz Karbonatı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

👉 Alıç Sirkesi Zayıflatır mı? 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu