Blog

Okulda Nasıl Popüler Olunur? Okulda Popüler Olma Yolları

Okulda Nasıl Popüler Olunur?. Okulda Popüler Olma Yolları. Popüler kişi, yaşıtları tarafından beğenilen, takdir edilen veya sevilen kişidir. Popüler bir kişi genellikle akran grubunda yüksek bir sosyal statüye sahiptir. İnsanlar, pozitiflik, güvenilirlik, samimiyet veya dikkat gibi kişilik özelliklerinden dolayı etraflarında olmaktan hoşlanırlar. Diğerleri, yüksek bir sosyal statüye sahip oldukları için popülerdir. Bu görünüm, başarı veya zenginlik nedeniyle olabilir. Aşağıdaki önerileri uygulayarak okulda popüler olma şansını yakalayabilirsiniz.

Okulda Nasıl Popüler Olunur?

Bugün sizlere okulda popüler olmanın bazı ipuçlarını paylaşacağım. Popülerlik, herkesin arzuladığı bir şey olabilir, ancak unutmayın ki gerçek popülerlik, başkalarına değer vermek, saygı göstermek ve iyi bir insan olmakla ilgilidir. İşte okulda popüler olmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

1- Kendinden Emin Ol

Hiç kimse mükemmel değildir. Bu nedenle, popüler olmak için mükemmel olmak zorunda değilsin. İdealden çok uzakta olduğunu hissediyorsan bile öz güven kazanmak için ilk adım kendine inanmaktır.

 • Köşeye saklanma. Kalk ve doğru anda tüm gözleri üzerine çek. Tüm zamanını nasıl göründüğünü veya başkalarının senin hakkında ne düşündüğünü düşünerek geçirirsen çok mesafe alamazsın. Bunun yerine, olduğun kişiyi ve yaptığın şeyleri sevmeye çalış. Kendini seversen herkes etrafında olmak isteyecektir.
 • Sınıfta da kendini göster, elini kaldır ve ödevlerini zamanında bitir. İnsanlar seni daha iyi tanıyacak, asla konuşmaktan çekinme!
 • Becerene kadar öyleymiş gibi davran. Kendine güvendiğini hissetmesen bile kendine güveniyormuş gibi davranmak kendini iyi hissetmeni sağlayacak ilk adımdır.
 • Öz güven çoğunlukla beden dili ile ilişkilidir. Göğsün üzerine kapanmak yerine başın dik ve kolların yanlarında yürü. Kambur durma.
 • Sevdiğin şeylerde mükemmelleşerek veya yeni ilgi alanları geliştirerek güvenini geliştir. Eğer gerçekten önemsediğin bir şey bulursan kendini iyi hissetme olasılığın daha yüksektir.

2- Kendini Meydana Çıkar

Bu genellikle konfor alanından çıkmaya istekli olmak anlamına gelir. Popüler olmaman popüler insanların yaptığı şeyleri yapmaya yanaşmamandan kaynaklanır, örneğin:

 • Sohbet kurmak, şakalar yapmak, flört etmek ve genel olarak insanların ilgisini çekmek. Popüler çocukların sırf başkaları tarafından bilindiği (ve dikkat çektiği) için popüler olduklarını unutma.
 • Eğer bunlar henüz işe yaramadıysa birisinin gelip seninle konuşmasını bekleme, daha önce hiç konuşmadığın kişilerle de konuşabileceğini unutma.
 • İçine kapanık, utangaç veya sessiz olabilirsin fakat istediğini elde etmek için insanlarla etkileşim şeklini değiştirmen gerekir.
 • İlk başta, basit ya da sahte olduğunu hissedebilirsin fakat kendin olmanın, esasında hayattan ne istediğini gerçekten bilmekle ilgili olduğunu unutma.

3- Kendi Tarzını Bul

Fark edilmek için saçını pembeye boyaman veya yüzüne dövme yaptırman gerekmez. Ancak yapman gereken, kendi görünümünü ve tarzını bulmak ve insanların kendinle barışık olduğunu görmelerini sağlamaktır.

 • Bir gri eşofman altının arkasına saklanıyorsan fark edilmezsin; en azından iyi bir şekilde. Bu yüzden, ister tiki ister hippi ister asi olsun, rahat olduğun bir stil bul ve onu sahiplen.
 • İçinde gerçekten iyi ve rahat görünebileceğini düşünmedikçe, herkesin giydiği en moda kıyafetleri satın almak zorunda değilsin. Okuldaki herkesin giydiği Converse ayakkabıdan satın aldıysan ancak güzel durmadığını düşünüyorsan bunu herkes fark edecektir.
 • Ne giyersen giy, onun içinde kendinden emin ol. Kendini aynada kontrol etme ya da yoluna çıkan herkese iyi görünüp görünmediğini sorma, yoksa insanlar kendinden şüphe ettiğini bilir.
 • Görünüşüne dikkat etmek harikadır, ancak popüler olmak için çok uğraştığını belli etmek umursamıyor görünmekten daha kötüdür. Yani, eğer makyaj yapmayı gerçekten sevmiyorsan yüzüne makyaj yapma. Eğer yakanı kaldırmaktan hoşlanmıyorsan bunu herkes yapıyor diye yapma.
 • Modaya uygun kıyafetler almak istiyorsan fakat yeterli bütçen yoksa uygun fiyata havalı kıyafetler satan mağazaları (özellikle indirim zamanlarında) kontrol et. Harika fırsatlar için Aeropostale, Quicksilver veya Mango’ya göz at.

4- Risk Al

Popüler olmak için sosyal açıdan normalde seni rahatsız hissettirecek birkaç risk almaya ihtiyacın olacak. Bu yüzden cesur olmaya hazır ol.

 • Tanımadığın biriyle tanışarak, davet edildiğin bir partiye giderek (misafirlerin çoğunu tanımıyorsan bile) veya kalabalığın içinde öne çıkmanı sağlayan açıklamalar yaparak risk al.
 • Eğer risk almaya alışırsan (tabii ki kendini tehlikeye atmadan) kesinlikle daha fazla fark edileceksin.

5- Umursamıyormuş gibi Davranma

Evet, okul için fazla havalı gibi davranırsan insanlar seni fark edebilir ama bu iyi bir şekilde olmaz. Her ne kadar öğretmenin gözdesi olmak ve her soruyu doğru cevaplamak istemesen de, derse katılmak ve çaba göstermek, öğretmen sana soru sorduğunda omuz silkmek veya kaba olmaktan daha olumlu bir ilgi sağlayacaktır.

 • Hayatın sürprizlerine karşı hazır ve heyecanlı görünmek kısmen daha fazla gülümsemekten geçer. Bir manyak gibi gülümsemek zorunda olmasan da, insanlar seni selamladığında gülümsemeli, hatta ilk gülümseyen kişi olmalısın. Böylece insanlar seni tanımak isteyecektir.
 • Lisedeysen hayatındaki çoğu insanın sıkılmış veya tamamen ilgisiz görünmenin havalı olduğunu düşündüğü noktada olabilirsin. Ancak, beklenenin tersini yaparsan daha fazla fark edilirsin.

6- İlgili Ol, İlginç Değil

Başkalarının dikkatini çekmek için ilginç davranmaya çalışma; onlara karşı ilgili davran. Onlara işin ya da okulun nasıl gittiğini, ailelerinin nasıl olduğunu, geçen bahsettikleri durumun ne olduğunu vb. sor. Sonra bağlantı kur. Sana veya tanıdığın birine benzer bir şey olduğunu ve bununla nasıl başa çıktığını onlarla konuş.

 • Kendini ve başkalarını nasıl etkileyebileceğini düşünmeyi bırak. Empati, popüler insanların sahip olduğu insani beceriler arasında olmazsa olmazdır. Diğer insanlarla ne kadar ilgilisin?
 • Nasıl göründüğün, kulağa nasıl geldiğin, diğerlerine kıyasla nasıl olduğun hakkında endişelenmeyi bırak ve diğer insanların nasıl olduğunu düşünmeye başla.

7- Dostça Davran

Popüler insanlar hemen hemen herkese dostça yaklaşır; sadece yaşıtlarına değil, aynı zamanda öğretmenlerine, amirlerine, kasiyerlere, hademeye, ebeveynlere, çocuklara ve genellikle ona karşı azıcık hoş davranan kişilere karşı da öyledir. Onların odadaki herhangi bir kişiyle kısa, arkadaşça bir konuşma yapabilecek kadar herkesle arası iyidir. Bunu yapmaman için bir sebep yok. Dost canlısı olmak büyük bir çaba gerektirmez, fakat etkisi büyüktür.

 • Sıradan muhabbetler yap. Hoşbeş ederken tamamen “güvenli” konularda kalmak gerekir. Din ya da politika gibi tartışmalı konulardan uzak dur. Tartışmalı bir konu hakkındaki görüşlerini ifade ederek aynı fikirde olmayan kişilerin antipatisini kazanırsın. “Derin” konulara girme.

8- Bir Takıma Katıl

Okul basketbol takımına katılmak için Hidayet Türkoğlu olmana gerek yok. Bir takıma katılmak egzersiz yapmak ve kendini iyi hissetmek için harika bir yol olmanın yanında ufkunu genişletmek ve arkadaş edinmek için de harika bir yoldur. Eğer biraz bile sportif yanın varsa okulunun spor takımlarından birine veya mahallendeki bir spor takımına katılmak denemeye değer.

 • Bir takıma katılmak seni daha fazla kişiye maruz bırakacak ve sınıfta ya da günlük yaşamında karşılaşmayacağın çeşitte insanlarla nasıl anlaşacağını öğrenmene yardımcı olacaktır.
 • Bir takıma katılmak sosyal hayatını da geliştirir. Takımınla oyundan sonra yapılacaklarla, oyun öncesi akşam yemekleriyle ve diğer etkinliklerle ilgili planlar yapmanız daha olasıdır.
 • Bir takıma katılmak ortaya çıkmanın ve daha fazla insanın seni tanımasını sağlamanın da harika bir yoludur.

9- Derse Katıl

Sınıfta öne çıkmak için öğretmene yalakalık yapman veya elini sürekli havaya kaldırman gerekmez. Yanında oturduklarında insanlara karşı dostça davran, öğretmeninin sorularını küstahlaşmadan yanıtla ve genellikle etrafındaki sosyal dinamikleri fark etmeyecek kadar kendini kaptırmadan önemsediğini göster.

 • Eğer sınıfta daha aktifsen sohbet ederken daha fazla kişi adını bilir ve seni tanır.

10- Çeşitli İlgi Alanların Olsun

Sadece bir spor meraklısı ya da okul yıllığına takıntılı olma. Bunun yerine çeşitli ilgi alanlarına sahip ol. Aynı anda kendine zaman ayıramayacak kadar çok işle uğraşmaman gerekse de, daha fazla aktiviteye daha fazla dâhil olmak tanınmana, adının bilinmesine ve farklı kesimlerden daha fazla insan tanımana yardımcı olacaktır.

İpuçları

 • Tanıdıklarına karşı dostça davran. Gülümse, selam ver ve selamına karşılık verirlerse onlara hâl hatır sor. Nereye gidersen git, birkaç dakika bile olsa yabancılarla ve tanıdıklarınla sohbet etmeyi alışkanlık hâline getir.

  • Eğer güzel bir şey söyleyemiyorsan hiçbir şey söyleme. Bu, kulağa bir babaanne sözü gibi gelse de iyi bir tavsiyedir. Etrafındaki insanlar birisinin arkasından konuştuklarında bu gibi dedikodulara dâhil olmakta kaçın. Eğer bir şey söylemen için seni zorlarlarsa “Bana karşı her zaman nazik davranıyor, o yüzden bilemiyorum.” veya “Belki de bilmediğimiz sorunları vardır. Kim bilir?” gibi tarafsız bir şey söyle.
  • Ulaşılabilir görün. Tatlı insanların etrafında bulunmak keyiflidir. Etrafta her zaman köpeği ölmüş gibi dolaşan insanlar öyle değildir. İnsanlara sana ısınmaları için bir şans ver.
  • Bir spora katıl! Genellikle, popüler insanlar sportiftir ve spor yapar! Amigoluk, jimnastik ve dans en yaygınlarıdır. Eğer bunlar sana göre değilse hokey, tenis, yüzme, koşu, basketbol, voleybol veya futbolu deneyebilirsin. Hemen hemen tüm spor takımlarında popüler insanlar vardır.
  • Popülerliğin senin kim olduğunu tanımlamadığının, ancak olduğun kişiyi parlattığının farkında ol, bu yüzden popüler olduğunda tamamen yepyeni bir kişi olman gerektiğini düşünme.
  • Ancak bazı topluluklarda “popüler olmayanlara” karşı kötü davranmak zorunda kalabilirsin. Bu en çok ortaokul ve lisede görülür. Böyle bir çevrede yaşıyorsan denemeden önce dikkatlice düşün çünkü arkadaşlarından birini temelli kaybedebilirsin.
  • Telefonunu açık tut. Ulaşılabilir olmayan kişilerden pek hoşlanılmaz.
  • Bir Facebook hesabın varsa Facebook hesabı olan okul arkadaşlarını ekleyebilirsin. Onlarla daima konuş.
  • Ama yakınlaşıp “Canım sıkılıyor.” demeye başlama. Sonra, “Ben de.” şeklinde bir karşılık alabilirsin. Bu muhabbet bir yere varmaz. Onlarla konuşmaya başladığında söyleyeceğin bir şeyler olsun.
 • Ne yaparsan yap acımasız bir popüler kız olma. Herkes acımasız kızlardan nefret eder ve eğer herkese karşı acımasız davranırsan okulundaki hiç kimse senden hoşlanmaz.

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu