Bilgi Arşivi

Özbekistan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar? Özbekistan Meslekler ve Maaşları 2024

Özbekistan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?. Yurt dışına çıkmak isteyenlerin yaptığı araştırmalar sonucunda en çok merak edilen ülkelerden biri de Özbekistan. Hal böyle olunca Özbekistan Asgari Ücreti merak edilmekte. Özbekistan hakkında bilgi toplamak isteyenler Özbekistan Meslekler ve Maaşları 2024, Özbekistan Yaşam Maliyeti, Özbekistan’ da Asgari ücretle geçinilir mi? gibi soruları da araştırmakta. Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Özbekistan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Gerek yurt dışında çalışmak isteyenler gerekse farklı ülkelerin maaşlarını merak edenler için bu yazımızda Özbekistan Asgari Ücret 2024 ve Özbekistan yaşam maliyeti, Özbekistan aranan meslekler ve maaşları 2024 hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Semerkant ve Buhara gibi tarihi şehirleriyle bilinen ülke olan Özbekistan, İpek Yolu üzerinde bulunması nedeniyle de Orta Asya’da dikkat çeken ülkelerden biriydi. Kültürel ve geleneksel zenginliğine sahip olan ülke, dört UNESCO Dünya Mirası ile altı UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine sahiptir.

Türkler başta olmak üzere tüm dünyanın görmesi gereken önemli bir ülke olan Özbekistan pek çok eseriyle de zihinlerdeki kalıcığını korumaktadır. Özbekistan’ın kendisine ait para birimi vardır. Somu adı verilen para birimini ülkede kullanır. zbekistan’da iş olanakları hizmet ve inşaat alanlarında oldukça fazladır. Özbekistan iş imkanları olarak hizmet, turizm, inşaat, gıda ve tekstil alanları çalışma olarak daha fazla tercih edilir. Bu dönemlerde en çok tercih edilen iş olarak inşaat sektörü ön plandadır.

Özbekistan’da Türk inşaat firmaları Türkiye üzerinden de birçok işçi almaktadır.  Özbekistan bünyesinde birçok iş unsuru barındırmaktadır. İşçi ödemeleri Dolar ve Türk Lirası üzerinden kişilerin hesabına ödeme yapılır. Özbekistan’da 2024 asgari ücret 3.540.000 Somudur. Bu ücret dolara çevrildiğinde 315 dolara denk gelmektedir. Bu oran kur farklılıklarına göre değişim gösterebilir.


Özbekistan Meslekler ve Maaşları 2024

Özbekistan’da maaşlar çalışılan kuruma ve firmaya bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Özellikle son günlerde, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyoyev’in yapmış olduğu açıklamalarda öğretmen ve doktor maaşlarının artacağını duyurmuştu. Öğretmen ve doktor maaşlarının 1000 dolara kadar artmasını dile getiren Cumhurbaşkanı, 2024 ile zamların geleceğini duyurmuştu.

Özel bir firmada çalışan mühendis elbette normal bir yerde çalışan mühendise göre yüksek tutarda bir maaş almaktadır. Özellikle özel bir firmada çalışan mühendisin ortalama maaşı 3500 ila 5000 dolar aralığındadır.  Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyoyev’in açıklamalarından sonra özellikle Öğretmen, doktor ve mühendis maaşlarında artışlar beklenmektedir.


Özbekistan Ev Kiraları ve Fiyatları

Özbekistan’da kira fiyatları bulunduğu şehir, konum ve oda sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin şehir merkezinde 1 yatak odalı ev kirası ortalama 4,800 Türk Lirası yani 325 Dolara denk gelmektedir. Aynı daire şehir merkezi dışında 2,700 Türk Lirası yani 183 Dolara denk gelmektedir.

Örneğin 3 yatak odalı şehir merkezinde bir ev ortalama 8,700 Türk Lirası yani 593 Dolara denk gelmektedir. Aynı daire şehir merkezi dışında 5,100 Türk Lirası yani 346 Dolara denk gelmektedir.

Özbekistan’da ev sahibi olmak isteyen kişiler ise şehir merkezinden metrekare başına 17,000 Türk lirası 1,100 dolar, şehir merkezi dışında metrekare ev fiyatları ise 7,700 Türk lirası 523 dolardır.


Özbekistan’da Market Fiyatları Nasıl?

Özbekistan’da market fiyatları kategorilerine göre oldukça değişkenlik göstermektedir.

Özbekistan’da;

 • 1 litre süt 12 Türk lirası 0,82 dolar
 • Beyaz ekmek 4.30 Türk Lirası 0,29 dolar
 • 1 koli yumurta 19 Türk Lirası 1,30 dolar
 • 1 kilo peynir 69 Türk Lirası 4,70 dolar
 • 1,5 litrelik su 3.60 Türk Lirası 0,24 dolar
 • 1 kilo elma 21 Türk Lirası 1,40 dolar
 • 1 kilo patates 7.10 Türk Lirası 0,48 dolar
 • 1 kilo tavuk göğsü 40 Türk Lirası 2,70 dolar
 • 1 kilo muz 32 Türk Lirası 2,20 dolar
 • 1kilo salatalık 8.80 Türk Lirası 0,59 dolar gibi rakamlara satılmaktadır.

Özbekistan Giyim Fiyatları

Özbekistan’da giyim oldukça değişkenlik göstermektedir. Çünkü ülkede tekstil geri planda kaldığı için bu konuda gelişememiştir. Bu sebeple giyim konusunda ülke oldukça pahalıdır. Örneğin;

 • 1 adet kot pantolon 586 Türk Lirası 40 dolar
 • 1 adet marka elbise 461 Türk Lirası 31 dolar
 • 1 adet koşu ayakkabısı 1,100 Türk Lirası 75 dolar gibi tutarlara satılmaktadır.

Özbekistan’da Araba Fiyatları

Özbekistan’da araba fiyatları markalarına göre farklılık göstermektedir. Örneğin;

 • Toyota Corolla 280,000 Türk Lirası 19,000 dolar
 • Volkswagen Golf 221,000 Türk Lirası 15,000 dolar gibi rakamları satılmaktadır ülkede 1 litre benzinin fiyatı 7.80 Türk Lirası 0,53 dolar, taksi tarifeleri 8.90 Türk Lirası 0,63 dolar gibi tutarlar üzerinden fiyatlandırılmaktadır.

Özbekistan’da Yaşam Nasıl?

Özbekistan genel yaşam giderleri bakımından bakıldığında oldukça rahat bir ülkedir. Ülkenin ekonomik yapısının temelini tarım, hayvancılık ve madencilik oluşturmaktadır. Ülkenin yerli halkının en çok tercih ettiği çalışma alanları da bunlardır.

Özbekistan halkına göre en değeri şey ise misafir. Özellikle ülke güvenlik açısından oldukça tedbirli. Öyle ki yerel halk arasından ‘’önce Allah’tan sonra Polisten korkmalı’’ deniyor. Ülke yaşam standartları açısından oldukça uygun. Ekonomik anlamda ise oldukça ucuz. Elektrik, su, doğalgaz neredeyse bedava denecek kadar ucuz. Meyve ve sebze fiyatları açısından ise oldukça uygun. Ülkede genel olarak Özbekçe konuşulsa da Rusça da oldukça yaygındır. Bu sebeple Özbekistan’a giden birisi ileri seviyede Rusça öğrenebilir.

Özbekistan da birinin işsiz kalma ihtimali yok denecek kadar az. Ülkenin tek eksi tarafı ise sağlık hizmetlerinin düşük seviyede olması. Ülke de tekstil üretiminin yok denecek kadar az olması da giyimin dışarıdan ithal edilmesi anlamına geliyor. Bu sebeple ülke de ki en pahalı şey giyim ürünleri.


Özbekistan Yaşam Koşulları 2024

Özbekistan, Orta Asya’da yer alan Türki Cumhuriyetlerden biridir. 33 milyon nüfusu vardır. Ülkenin başkenti ise Taşkent’tir. Taşkent aynı zamanda Orta Asya’nın en büyük başkenti olma özelliğini taşımaktadır. Özbekistan’ın resmi dili Özbekçedir. Ancak Sovyetlerin dağılması ile bağımsızlığını kazanan bir ülke olması sebebi ile ülkede Rusça da yaygın bir dil olarak kullanılmaktadır. Özbekistan 12 il, 1 bağımsız şehir ve 1 özerk cumhuriyetten oluşmaktadır.

Nüfus açısından en büyük şehir ve ülkenin başkenti olan Taşkent bağımsız bir şehirdir. Karakalpakistan Cumhuriyeti isminde Özbekistan’a bağlı olan özerk bir Cumhuriyet vardır. Ülkenin en önemli şehirleri Mukus, Namangan, Ürgenç, Fergana, Karşı, Andican, Hokant, Semerkand, Buhara ve Hive’dir.

Özbekistan bir Orta Asya ülkesi olması sebebiyle güneyinde Afganistan ve Türkmenistan, doğusunda Kırgızistan ve Tacikistan batısında ve kuzeyinde Kazakistan ile sınır komşusudur. Ülkenin Açık denizlere kıyısı bulunmamaktadır. Özbekistan’ın kuzey ve kuzey batısında Aral Gölü’ne kıyısı vardır.


Özbekistan’ da Çalışmak

Resmi dilleri Özbekçe olmasına rağmen ağırlıklı olarak Rusça’nın konuşan insanların yüzde 90’ından fazlası Müslümandır. Pamuk üretiminde birinci, altın üretiminde dünya dördüncü olan Özbekistan’ın, aynı zamanda doğalgaz rezervleri de mevcuttur. Ülkenin en gelişmiş şehirleri, başkent Taşken, Namangan, Fergana, Semerkand, Buhara, Ürgenç, Andican ve Hive’dir.

Vergi oranları düşük olduğu için, teknolojik ürünler başta olmak üzere ithal ürünlerin fiyatları, ülkemizdeki fiyatlardan yüzde 40 ila 60 oranında daha ucuzdur. Ev kiraları şehir, bölge ve ev kriterlerine göre değişmekte olup, metrekare fiyatı ortalama 2 dolardır. Üretici konumundaki ülkede et ve sebze fiyatları da ülkemizdeki güncel fiyatlar dikkate alındığında neredeyse yarı fiyatlara denk gelmektedir.

Akaryakıt fiyatları komşularına göre daha pahalıdır. 1 litre bezinin ortalama fiyatı 1 dolar 10 sent seviyesindedir. 1 TL = 1662 Özbek Somu olduğundan parası değersizdir. Bu sebeple Özbek vatandaşları da Türkiye başta olmak üzere başka ülkelerde dolar bazında maaşla çalışmayı tercih etmektedir. Şiddetli karasal iklimin görüldüğü ülkede kışları sert ve soğuk, yazları sıcak ve kurak geçer.


Özbekistan’da Yaşamak İsteyenlere Öneriler

Özbekistan’a gezi amacı ile giden kişiler özellikle Özbekistan’ın 1001 Gece masallarına dahi konu olan eşsiz mimarilerini, çinilerle bezeli tarihi yapılarının ziyaret etmelidir. Gezi amacıyla giden kişiler vizesiz gidebilmektedir. Izin süresi 30 gün ile sınırlandırılmıştır. 30 günün sonunda vize almanız gerekmektedir. Ülkede yaşam oldukça uygundur.

Pahalı olan tek şey ise ülkede tekstil’in gelişmemiş olmasından ötürü giyim fiyatlarıdır. Özbekistan’da ev fiyatları ve market fiyatları da oldukça uygundur. Yaşam maliyetleri Özbekistan’da oldukça uygun olmakla birlikte temel giderler de oldukça uygun fiyatlara satılmaktadır.


Özbekistan’da Günlük Yaşam

Özbekistan Cumhuriyetinin başkenti Taşkent’tir. Sovyetler Birliği zamanında ülkenin yönetimi dört başkent üzerinden yapılıyordu. Bağımsız devlet olduğunda kara, hava ve demir yollarının kullanımının en mümkün olduğu ulaşım yeri olarak Taşkent başkent seçilmiştir. Özbekistan’ın her şehrinde geçmişin manevi izlerini bulmak mümkündür. Görülecek bir çok mekan vardır. Kütüphaneler, medreseler, camiler ve kiliseler ile tarihi doku kendisini ülkenin her yerinde göstermektedir.

Özbekistan yönetiminde rol oynayan milletvekili sayısı 250’dir. Toplam siyasi parti sayısı 5’tir. Özbekistan’da 16 yaşından küçüklerin camiye girmesi yasaktır. Ezan vakti geldiğinde bunu ancak caminin içinde iseniz duyabilirsiniz, dışarıya ses vermek yasaktır. Müslümanların dini bayramları olan Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 3 günlük tatiller vardır.

Memurların haftalık çalışma şekli 6 gün çalışma, 1 gün tatil şeklindedir. Pazar günleri tatildir. Devlet memurlarının aylık kazançları 300 USD civarındadır. Doktorların kazancı, devlet kurumlarında 500 USD, özel sağlık kuruluşlarında 1000 USD civarındadır. Özbekistan’da sağlık sigorta sistemi oturtulmamıştır. Muayene ve reçete masraflarını hasta karşılamaktadır.

Trafikte en düşük hız sınırı 50 km, yüksek hız sınırı 90 km’dir. Özbekistan’a gelen turistlerin çoğu Avrupa ülkelerinden gelmektedir. Türkiye’den ziyaret oranı düşüktür. Özbekler seyahat için çoğunlukla Türkiye’yi tercih etmektedir.

Okan Süvari’nin Özbekistan videosunu izleyebilirsiniz…


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Almanya Asgari Ücret 2024 Ne Kadar? 

Yunanistan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Macaristan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

İspanya Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Amerika ABD Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Kanada Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Azerbaycan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu