Blog

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki En İyi Üniversiteler

Birçok kişi ABD’deki en iyi üniversiteleri düşündüğü zaman,yüksek dereceli özel üniversiteden oluşan bir grup olan Ivy League’i düşünüyorlar. Bununla birlikte, ülkenin en iyi özel kurumlarına sağlanan kaynaklar, üniversite ve kolej sıralamasının üst kademelerine hakim oldukları anlamına gelebilirken, ABD’deki en iyi kamu üniversiteleri gözden kaçırılmamalıdır.

1. Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles

Üniversite lisans öğrencileri için 125’ten fazla dal ve 80 yaş ve 80’den fazla lisansüstü program sunmaktadır.

En popüler lisans öğrencileri işletme, ekonomi, biyoloji, psikoloji, siyaset bilimi ve ekonomidir.

Üniversite ayrıca 13 Nobel ödüllü, 12 MacArthur üyesi ve 113 Ulusal Collegiate Athletic Association unvanına sahipken 261 Olimpiyat madalyası mezunlar veya öğrenciler tarafından kazanıldı. Ayrıca, UCLA’da geliştirilen teknolojiye dayanarak 140’tan fazla şirket kuruldu.

Kayda değer mezunlar arasında NFL Süper Kase oyun kurucu Troy Aikman; Los Angeles’ın ilk Afrikalı Amerikan belediye başkanı Tom Bradley; aktör James Franco ve ilk Çin doğumlu astronot Taylor Wang.


2. Michigan-Ann Arbor Üniversitesi

Michigan-Ann Arbor Üniversitesi iki profesör tarafından öğretilen sadece yedi öğrenci ile 1817 yılında kurulmuştur. 1866’da 1.205 öğrenci vardı ve ilk kadınlar 1870’de üniversiteye kabul edildi.

Üniversite aynı zamanda ABD’de bir çalışma yöntemi olarak seminerler düzenleyen ilk kişi oldu.

Öğrenci tarafından işletilen gazete  The Michigan Daily  , 1890’da kuruldu ve akademik yıl boyunca haftanın beş günü yayınlandı.

Diğer öğrenci yayınları arasında  Michigan Review  ve  Michigan Independent bulunmaktadır . Öğrenciler aynı zamanda mizah yayınlarını Gargoyle  ve  Her Üç Haftalıkta yayınlarlar  . Kurumda çeşitli akademik dergiler de yayınlanmaktadır.


3. Chapel Hill’deki Kuzey Carolina Üniversitesi

Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi  , Kuzey Karolina Üniversitesi sistemin parçası 17 kampüsleri biridir.

1789’da kiralandı ve üniversite ilk kez 1795’te öğrencileri almaya başladı, bu da ABD’deki en eski devlet üniversitelerinden biri olduğu anlamına geliyor.

Üniversite 71 lisans, 107 yüksek lisans ve 74 doktora derecesi programı sunmaktadır.


4. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley California Üniversitesi sisteminin bağlı 10 araştırma üniversitelerinden biridir.

Mezunlar, öğretim üyeleri ve araştırmacılar arasında 94 Nobel ödülü, 20 Akademi Ödülü kazanan, 14 Pulitzer kazanan, 117 olimpiyat altın madalyası ve 13 Fields Madalya kazanan var.

Üniversite diğerleri arasında kimya, mühendislik, işletme, doğal kaynaklar ve optometri konularını kapsayan 14 kolej ve okula bölünmüştür.


5. Kaliforniya Üniversitesi, Davis

California Üniversitesi, Davis ABD Koleji Sıralaması ilk beş sırada yer vermek Kaliforniya Üniversitesi sistemin üçüncü kampüsüdür.

Öncelikle bir tarım kampüsü olarak kuruldu, ancak o zamandan beri tıp, hukuk, eğitim, hemşirelik, veteriner hekimliği ve işletme yönetimini kapsayacak şekilde genişletildi.

Üniversite, sürdürülebilirlik taahhüdüyle tanınıyor ve yemek odaları için satın alınan yiyeceklerin yüzde 29’u sürdürülebilir bir şekilde yetiştiriliyor.  Üniversitede icat edilen kampüs içi bir biyo – sindirim cihazı, kampüs için 50 ton atığı enerjiye dönüştürmek için günlük kapasiteye sahiptir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu