Kimdir

Prof. Dr. Mustafa Öztürk Kimdir, Kaç Yaşında? Mustafa Öztürk Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Mustafa Öztürk Kimdir, Kaç Yaşında? Mustafa Öztürk Hayatı ve Biyografisi. İlahiyatçı ve tefsir hocası olarak da bilinen Prof. Dr. Mustafa Öztürk Kaç Yaşında, Ne İş Yapıyor? araştırılmakta. Yaptığı yorumlar ile sık sık gündeme gelen Mustafa Öztürk hafız mı, Şuan Nerede? Mustafa Öztürk hocanın hastalığı ne? merak edilmekte. Gelin birlikte Mustafa Öztürk hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Mustafa Öztürk Kimdir?

Katıldığı programlar ve yaptığı yorumlarla sık sık gündeme gelen ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Öztürk Kimdir? Kur’an ve Tefsir araştırmaları üzerine çalışmalar yapan ve birçok kitabı da bulunan Mustafa Öztürk ilahiyat profesörü olması yanında yazar ve akademisyendir. 1965 yılında Giresun ilinde dünyaya gelmiştir, 2024 yılı itibari ile 59 yaşındadır ve aslen Giresunludur..

Başarılı akademisyen olan Mustafa Öztürk Eğitim hayatından bahsedecek olursak; 1983 yılında Giresun İmam-Hatip Lisesin den mezun olduktan sonra 1987 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Çalışmalarına devam eden Mustafa Öztürk, bir yandan da 1987-1999 yılları arasında İçel/Mersin ve Giresun’da öğretmen olarak görev yapmıştır..

1998 yılında ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Tefsir Anabilim Dalı’nda “Muvaffakuddîn el-Kevâşî: Hayatı, Eserleri ve Tefsirdeki Metodu” isimli teziyle yüksek lisansını tamamlamıştır.. Akademik kariyerine devam eden Mustafa Öztürk, 1999 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne araştırma görevlisi olarak atanması sonrasında başarıları ve araştırmaları sonucunda, 2001’de Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak göreve başlamıştır.


Mustafa Öztürk Hayatı ve Biyografisi

Hayatı boyumca başarılı akademik hayatı ve araştırmaları ile günden güne kendini geliştiren Prof. Dr. Mustafa Öztür 2002 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Tefsir Anabilim Dalı’nda “Tefsirde Bâtınîlik ve Bâtınî Te’vil Geleneği” isimli teziyle doktorasını tamamladı ve bu çalışması Kitâbiyât Yayınları tarafından “Kur’an ve Aşırı Yorum” adıyla yayımlandı..

Tarihselci, modernist İslamcı, Kur’an Müslümanlığı görüşleriyle tanınan Prof. Dr. Öztürk; 2003 yılında Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir anabilim dalına yardımcı doçent olarak atandı. 2005 yılında ise Kur’an’ın Mu’tezilî Yorumu: Ebû Müslim el-İsfahânî Örneği başlıklı teziyle doçent olmuş ve yine ardından ise 2011 yılında profesör oldu..

Başarıları üzerine Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tefsir anabilim dalı ve temel İslâm bilimleri bölümü başkanı olarak görev yaptı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi akademik kadrosunda da görev alan Öztürk, 2 Aralık 2020’de emekliye ayrıldı. Mart 2021’de Münster Wilhelm Üniversitesi’nin İslam teolojisi bölümünden davet alan Öztürk, akademik çalışmalarına devam etmek için Almanya’ya taşındı..

Ayrıca belirtelim ki; bir dönem Star gazetesinde başladığı köşe yazarlığını ise günümüzde Karar gazetesinde devam ettirmektedir..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu