Reddit Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnternette birçok özel tartışma panosu var, ancak haber, tartışma, cevap veya sadece görüntüleyebileceğiniz hemen hemen her şey hakkında eğlence arıyorsanız, Reddit tam yeridir. Dünyadaki en iyi haber toplayıcı ve tartışma forumlarından biridir.

Siteye aşina değilseniz, Reddit, siteden en iyi nasıl yararlanabileceğiniz ve nasıl katılacağınızla ilgili her şey bu yazımızda.

Reddit Nedir?

Reddit temel olarak, kayıtlı kullanıcıların haberlerden pop kültürüne, teknolojiye, çizgi romanlara, filme, edebiyata, dünyanın en tuhaf şeylerine kadar hayal edebileceğiniz neredeyse her şey hakkında konuşabileceği büyük bir forum grubudur.

Reddit’i Kaç Kişi Kullanıyor?

Wikipedia’ya göre , en son rakam – Mart 2019’dan itibaren 234 milyon aktif benzersiz kullanıcı.Bu, onu Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 numaralı ve dünyanın 21 numaralı en popüler sitesi haline getiriyor .

Bu arada, Reddit kullanıcıları kendilerine “redditors” diyorlar.

Alt düzenleme nedir?

Bu özel forumlara r / “topic” (örnek: r / gadgets ) adı verilen “altkurallar” adı verilir . 138.000’den fazla aktif altdizim var. Bir giriş süreci gerektiren özel altdiskler dışında hepsine özgürce okuyabilir ve katılabilirsiniz. Alt dizinlere de abone olabilirsiniz, böylece en popüler gönderileri kişiselleştirilmiş Reddit ön sayfanızda görünür.

 

İlk beş en popüler subreddits – 1 numaralı genel r / duyurular hariç – Hangi / komik r 25300000 abonesi ile r / AskReddit (23500000), r / oyun (22800000), r / resimler (22.3 milyon) ve r / bilim (21.8 milyon).

Ancak 138.000’den fazla aktif Reddits ile liste burada bitmiyor. En sevdiğim ana akımlardan bazıları 15,4 milyon abonesi olan r / gadget’ları ; bugün / öğrenilen (21.1 milyon); r / filmler (21 milyon); ve r / Futurology (13 milyon). Futurology sitesi tarot kartı okuyucularına değil, insanlığın geleceğini etkileyen haberlere ve gelişmelere adanmıştır.

Kendi alt dizinimi oluşturabilir miyim?

Eğer kayıtlıysan, evet.

Alt dizinleri nasıl bulabilirim?

Sayfanın üstünde bir arama alanı var. İstediğiniz herhangi bir konuyu girmeniz büyük olasılıkla bulacaktır. NSFW konuları arıyorsanız, ayarlarınızda kayıtlı olmanız ve NSFW konusunu etkinleştirmeniz gerekir.

Reddit’e nasıl yorum yapabilirim, yorum yapabilir ve oy verebilirim?

Reddit, özgürce gezinmek ve okumak için herkese açıktır. Ayrıca kayıt olabilir ve daha fazla katılım sağlayabilirsiniz.

Kayıtlı kullanıcılar, herkese açık altkümelerin herhangi birine gönderim yapabilir. Ayrıca, Reddit’in ön sayfasının sizin için nasıl görüneceğini etkileyecek bir eylem olan alt dizinlere katılabilirler (daha sonra bu konuda daha fazla bilgi).

Ayrıca, doğrudan gönderim altındaki açık yorum alanını tıklayarak diğer kişilerin gönderimleri hakkında yorum yapabilirler. Aynı şekilde, yanıtla’yı tıklayarak kişilerin yorumlarını yanıtlayabilirsiniz.

Ve son olarak, kayıtlı kullanıcılar gönderimlerin herhangi birini geçersiz kılabilir veya reddedebilir, bu da Reddit’in başvuruları ön sayfaya yönlendirir.

Ön sayfa nasıl çalışır?

Reddit, farklı algoritmalar sayesinde belirli gönderimlerin öne çıktığı bir ön sayfaya sahiptir. Bu ön sayfada farklı sekmeler var.

Kayıtlı değilseniz, varsayılan sekme “Sıcak” şeklindedir. Bu, temelde belirli bir zaman dilimi içinde en yüksek puana sahip gönderimlerin bir görünümüdür. Skor, aşağı oyları yukarı oylardan çıkararak belirlenir.

Kayıtlıysanız, varsayılan sekmeye “En İyi” denir. Tüm alt kredilerden en çok oy alan yayınları içerir, ancak daha önce zaman geçirdiğiniz gönderiler veya katıldığınız alt krediler gibi diğer şeyleri de dikkate alır. Bu, ön sayfayı bir sonraki yüklemenizde tıkladığınız şeyleri de ortadan kaldıracak kişiselleştirilmiş bir görünümdür. Bu, En İyi sayfasının güncel kalmasını sağlamak için yapılır.

Reddit’e ne gönderebilirim?

Dört temel gönderi vardır: bağlantı, resim, video ve metin. Tüm başvurular, Reddit’in ilginç olmayı teşvik ettiği ancak abartısız ve kendini tanımadığı bir başlık gerektirir.

Reddit kuralları var mı?

Genel bir kural olarak, reddiquette uygar bir insan olmanız gerektiğini ve ekranın diğer tarafında her zaman bir insan olduğunu hatırlatır. Elbette, kendi kendini tanıtmaya veya spam’a izin verilmez. Ne yaptığınıza dikkat edin, başkalarına saygılı olmaya çalışın ve iyi olacaksınız.

Alt öğelerin ek kuralları var mı?

Evet, mantıksal görgü kurallarının ötesinde, her alt dizinin yayın veya yorum yaparken okumanız ve uymanız gereken kendi kuralları vardır. Örneğin, r / resimler gibi bazı alt dizinler yalnızca görüntü gönderimlerini kabul edebilir ve harici bağlantıları kabul edemez. Diğerleri yayınlarınızda r / science gibi daha açıklayıcı olmanızı gerektirir .

“Yetenek” nedir?

Bazı altdizimler, gönderiminize kabaca ne hakkında olduğunu tanımlayan bir “yetenek” uygulamanızı gerektirir. Örnek: Alt r / gadget’ların Telefonlar, Masaüstü / Dizüstü Bilgisayar, TV / Projektörler, Müzik veya Ulaşım gibi yetenekleri vardır.

Yukarı oyların başka bir etkisi var mı ve karma nedir?

Kullanıcılar yayınlarınızı ve yorumlarınızı onayladığında veya azalttığında bunlar “karma” ya eklenir. Ne kadar yüksek karmaya sahip olursanız, topluluk tarafından o kadar iyi sayılırsınız.

Reddit’te karmayı kaybedebilir misin?

Birisi görevinizden birine olumsuz oy verdiğinde, küresel karmanızla ilgili puan kaybedersiniz. Ama fazla endişelenmemelisin. Reddit’in amacı karma puanları biriktirmek değil, öğrenmek, eğlenmek, zaman kaybetmek veya konuşmaya yapıcı veya eğlenceli bir şekilde katkıda bulunmaktır.

Reddit’ten yasaklanabilir miyim?

Evet, bir spamcıysanız veya sadece nefret ve olumsuzluk yayan korkunç bir insansanız Reddit’ten kesinlikle yasaklanabilirsiniz. Sizi okumaktan değil, katılmaktan yasaklar. Ve bir kez yasaklandığınızda, iyilik için işiniz bitti. Yine, sadece dikkatli olun ve kurallara göre oynayın.

Bir alt diziden yasaklanabilir miyim?

Evet, moderatörler kurallara uymamanız için sizi yasaklayabilir. Farklı türde moderatörler vardır. Bazıları diğerlerinden daha katıdır, ancak kurallara düzenli olarak uymazsanız herhangi bir moderatör sizi hızlı bir şekilde yasaklayacaktır.

Yasaklanabilir miyim?

Her zaman moderatörlerle iletişime geçebilir ve sorabilirsiniz. Onlara kuralları okumadığınızı veya bir şey bilmediğinizi söylerseniz, sizi eski durumuna getirebilirler. Ama bunun için bir kural yok. Moderatörlerin takdirindedir.

Belirli bir Reddit lingo var mı?

Evet var. Bildiğim kadarıyla veya benim görüşümde olduğu gibi her zamanki internet kısaltmalarının yanı sıra, Reddit’in çok sayıda özel kısaltma ve ifadesi var . İşte bazı yararlı olanlar:

AMA: Bana Her Şeyi Sor. İnsanlar – genellikle ünlü veya ilgi çekici bir şey yapmış olanlar – bu kısaltmayı, göndericilerle diyalog kurmak için bir başvuruda kullanırlar. Dan hangi herkes amas adanmış bir subreddit da var Barack Obama için NASA bilim adamları için Bill Gates (genellikle katılır) kullanıcılardan soruları yanıtlar. Bir fikir edinmek için, en iyi AMA’ların ilk 10’u veya burada alt diziye gidin .

ELI5: 5 yaşındaymışım gibi açıkla . Karmaşık bir konu hakkında sorunuz varsa, bunu sormak için kullanın. Bunun için de bir alt düzenleme var .

DÜZENLEME ve ETA: Düzenleme ve Ekleme için Düzenleme, kullanıcılar bunları düzenlediğinde yorumlara eklenen ifadelerdir.

TL; DR: Çok Uzun; Okumadım. Bu, uzun metin gönderilerinin veya yorumlarının sonunda, bir makaleyi veya yorumu okumak için çok uzun olarak eleştirmek için kullanılır. İnsanların her şeyi okumak için zamanları olmaması durumunda metnin ana noktasının bir özetini sağlamak için de kullanılabilir.

İnsanlar Reddit’teki aktivitemi görebilir mi?

Kullanıcılar yayınlarınızı ve yorumlarınızı görebilir. Beğenilerinizi veya aboneliklerinizi göremezler. Kullanıcılar sizi de takip edebilir.

Reddit için herhangi bir mobil uygulama var mı?

Evet. Aslında, uygulamaları hem akıllı telefonlarda hem de tabletlerde kullanırken deneyim çok daha iyi. Android veya iOS için resmi uygulamalar var . Farklı bir deneyim istiyorsanız, iOS ve Android için üçüncü taraf uygulamalardan herhangi birini deneyebilirsiniz .

 

1 0 0 0 1 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Dünyada Koronavirüs Vaka Sıralaması Değişti: Türkiye Kaçıncı Sırada?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478