Yaşam

Saç Sirkesi Ne İşe Yarar? Saç Sirkesi Kullananların Yorumları

Saç Sirkesi Ne İşe Yarar? Saç Sirkesi Kullananların Yorumları. Son günlerde özellikle kadınların sıklıkla duyduğu ve kullandığı Saç Sirkesi Nasıl Kullanılır? ve Saç Sirkesi Nasıl Temizlenir? merak konusu oldu. Saça yumuşaklık ve parlaklık veren En iyi Saç Sirkesi Markaları da araştırılmakta. Eyüp Sabri Tuncer Saç Sirkesi ve tüm markalar saç uzatır mı? Saç Sirkesi Kullananların Yorumları ve tüm merak edilenleri sizin için derledik.

Saç Sirkesi Ne İşe Yarar?

Cansız ve mat görünümlü saçların, eski sağlığına geri kavuşmasında büyük etkisi bulunan saç sirkelerinin çıkış noktası da aslında evlerimizde kullandığımız doğal fermente sirkeler oluşturuyor. Üzüm sirkesi ya da elma sirkesi fark etmeksizin evlerimizde kullandığımız bu sirkelerin de saça iyi geldiği biliniyor. Özellikle saç derisini yağ ve kirden arındırması, yağlı saç derisine sahip olanlar için harika bir içerik olarak görülüyor.

Öte yandan saçların yumuşak, parlak ve canlı görünmesini sağlaması, saç kırıklarını onarması ve saçların hızlı uzamasına destek olması gibi bilinen bazı faydaları da söz konusu. Ancak, şu noktada da seni uyarmamız gerekiyor. Saç sirkesini direkt olarak saçlarına ve saç derine uygulamak beklenmedik etkilere neden olabilir. Tahriş ve alerjik tepkime ile sonuçlanabilecek bu tehlikeli duruma sebep olmamak için her zaman saç derisi ve saç için özel olarak formüle edilmiş ürünleri kullanmanı öneririz.

Sirkenin saça faydası ne ise piyasada saç kullanımına özel olarak bulabileceğin saç sirkelerinin de işlevlerinin aynı olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla, saç sirkesi saçların canlı, parlak ve güçlü görünmesini sağlayan saç bakım ürünleri arasında yer alıyor.

👉 İngiliz Karbonatı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?


Saç Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Saç sirkesi ürünlerini her banyoda kullanabilirsiniz. Genel kullanım önerisi ise en son durulama suyu aşamasında saç sirkesini kullanmak. Saçınızı şampuanladıktan sonra saç sirkesi ve saç toniğini eşit olarak uygulayın. Saçınıza masaj yapıp, 1 – 2 dakika bekletin. Ardında saçınızı durulayın.

Saç sirkelerini kullanma talimatı, satın almış olduğun ürünün üzerinde mutlaka yazar. Ancak şunu da gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki bu saç sirkesi ürünlerini her banyoda kullanabilirsin. Genel kullanım önerisi ise en son durulama suyu aşamasında saç sirkesini kullanman yönünde.

Saçlarına şampuan, krem ve maske adımlarının ardından en son üründen bir miktar alıp, saç ve saç derisine masaj yaparak yedirebilirsin. Ardından saçlarını güzelce durulayıp, duş alımını sonlandırabilirsin. Yani ürünü, tüm saç yıkama aşamalarını bitirdikten sonra uygulamanda fayda var. Böylece saçlarındaki etkisi daha kalıcı olacaktır.

👉 En İyi Kuru Şampuan Önerileri


Saç Sirkesinin Saça Faydaları Nelerdir?

  • Sirke, saçların pH dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Bu sayede yüksek pH sonucu saçlarda görülen mat ve donuk görünüm zamanla yok olur ve saçlar hem nem hem de parlaklık kazanır.
  • Saç derisindeki ölü hücrelerin temizlenmesini sağlar. Bu sayede kuruluk sebebiyle oluşan kepekler önlenmiş olur.
  • Potasyum bakımından zengin olan sirke, saçların sağlıkla uzamasına yardımcı olur.
  • Saç foliküllerini besleyen sirke, böylece dökülmeleri azaltır.
  • Saç derisinin yağ ve kirden arındırır. Ayrıca kir ve yağ kaynaklı kaşıntıyı da yok eder.
  • Saç kırıklarını onarmaya yardımcı olur.
  • Saçların yumuşak bir dokuya sahip olmasını sağlar.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Elma Sirkesi Saç Çıkartır mı?

Elma sirkesi hakkında en çok merak edilen konuların başında, sirkenin saç çıkartıp çıkaramadığı ile alakalıdır. Uzmanlar, elma sirkesinin saçları doğrudan çıkaramadığını belirtirler. Ancak elma sirkesi, saç derisinde birikmiş olan hücreleri atar ve hastalıklı hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Saç derisindeki hücreler öldüğünde döküntüler, sağlıklı olduklarında ise dökülme durma aşamasına gelir. Dolayısıyla elma sirkesi, saç çıkarmaz ancak saçın dökülmesine engel olur.

Elma sirkesiyle birlikte kullanılacak olan saç çıkarıcı ürünler, saç çıkarma konusunda yardımcı olabilirler. Saç çıkarmak adına hangi ürünü kullanırsanız kullanın, bilinçli olmanız gerekiyor. Uzmanlarına danışmadan, elma sirkesini saç dökülmesine karşı başka ürünlerle birlikte kullanırsanız, saçlarınızın tamamını kaybedebilir, saç derinizin tahriş olmasına sebep olabilirsiniz.


Saç Sirkesinin Saçta Kullanım Alanları Neler?

İnsanların birçoğu saçlarıyla alakalı çeşitli sorunlar yaşayabilirler. Bir kısım insan, saç dökülmesinden şikayet ederken, diğer kısım saçlarının aşırı yağlı olduğunu belirtebilir. Kimi insanın saçları kepekli olurken, kimilerinin ki güçsüz olabilir. Elma sirkesi, güçsüz, kepekli, yağlı ve dökülen saçlarda tedavi olarak uygulanabilir. Bunlardan herhangi birinden rahatsızlığınız varsa, aşağıda yer alan elma sirkesinin kullanım şekilleriyle, çözüm bulabilirsiniz.


Saç Dökülmesi İçin Kullanımı

Saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız, bu yolu deneyebilirsiniz. Hazırlama ve uygulama şu şekilde olur.

– İlk olarak bir tas olacak şekilde suyu kaynatın ve tasa ekleyin. Daha sonrasında elma sirkesini 1 yemek kaşığı olacak şekilde kaynar suya ekleyin ve karıştırın. Hemen sonrasında, hiç kullanılmamış bir tarağı (sonrasında tekrar kullanabilirsiniz) suyun içerisinde batırın ve saçlarınızı baştan sonra tarayın. Bunu birkaç kez tekrarlayın. Uzun süreli kullanımda, saçlarınızı daha az döküldüğünü fark edebilirsiniz.


Kepek İçin Elma Sirkesi Kullanımı

Saçlarınızdaki kepekten kurtulmak için yapacağını bu uygulama size fayda sağlayabilir.

– İlk yapacağınız yarım su bardağı elma sirkesiyle, yarım su bardağı suyu, karıştırmak olacak.

– Hemen ardından biraz ılık olduktan sonra saç diplerinize, temiz parmak uçlarınızla masaj biçiminde uygulayın. Saçlarınızı streç film ile kaplayarak, 1 saat boyunca bekletin ve ardından her zamanki şampuan ile yıkayın. Devamlı kullanımda, kepeğin azaldığını görebilirsiniz.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Yağlı Saçlar İçin Elma Sirkesi

Yağlı saçlarla mücadele etmek için önemli doğal yollardan olan elma sirkesini, hazırlayacağınız bu karışımla saçları kontrol altına alabilirsiniz.

– Yarım adet elmayı rendeleyin ve tabağa koyun. Ardından yemek kaşığı kadar elma sirkesini içerisine ekleyin ve karışımı, parmak uçlarınızla saçlarınızın her noktasına yedirmeye çalışın. 20 dakika bekledikten sonra temizleyebilirsiniz.


Güçlü Saçlar İçin Elma Sirkesi

Güçlü saçlara kavuşmak her insanın hayali olabilir. Güçlü saçlara sahip olmak istiyorsanız, elma sirkesinin de bulunduğu bu karışımı saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Kaynar suya 1 yemek kaşığı kadar ekleyerek iyice karıştırın. (1 bardak suya elma sirkesi karıştırmanız yeterli olacaktır.)

– Ardından buna yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek yeniden karıştırın. Karışım tamamlandıktan sonra parmaklarınızla saç derinize uygulamaya başlayın. Yaklaşık olarak yarım saat bekletmeniz yeterli olacaktır. Haftada 3 kez tekrarlayarak, güçlü ve dolgun saç görünümüne kavuşabilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu