Bilgi Arşivi

Sağlık Ocakları Kaçta Açılıyor? 2024 Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri

Sağlık Ocakları Kaçta Açılıyor? 2024 Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri. Soruları Aile Hekimlerine muayene olmak isteyen Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Birinci basamak sağlık hizmeti veren sağlık ocakları bireylerin ve aile fertlerinin ikamet yerlerinin yakınlarında yada kolaylıkla ulaşabilecekleri bir yerde bulunuyor.

Sağlık Ocakları Kaçta Açılıyor?

Sağlık Ocakları, Vatandaşların hastalık ve tıbbi tanıların konulması için birinci basamak Sağlık hizmeti veren kuruluşlardır.

Sağlık Ocakları hafta içi her gün 08: 00’de açılıyor. 

Sağlık ocakları hafta sonu günleri yani Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır.


2024 Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri

Devlet tarafından mahalle, köy, idari birimlerdeki vatandaşlara sağlık hizmeti veren Sağlık Ocakları Vatandaşların hastalık ve tıbbi tanıların konulmasında ilk adrestir.

Sağlık Ocaklarının diğer adıyla Aile Hekimlerinin yurt genelin çalışma saatleri 2024 aşağıdaki gibidir:

➡️ Sağlık Ocağı açılış saati: 08.00

➡️ Öğle arası kapanış saati: 12.30

➡️ Öğle sonu açılış saati: 13.30

➡️ Sağlık Ocağı kapanış saati: 17.00

Sağlık ocakları hafta sonu günleri yani Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır.

Sağlık Ocakları yurt genelinde saat 08.00 – 17.00 arasında açıktır. 12.30 – 13.30 arası öğle tatili yapılmaktadır. Sağlık Ocağı çalışma saatleri yurt genelinde aynı olmakla birlikte bazı bölgelerde doktor çalışma saatleri değişiklik gösterebilmektedir. (Bazı doktorların çalışma saatleri esnek olabiliyor.) Fakat bazı illerde aile hekimliği öğle arası 12:00 – 13:00 saatleri arasında yapılmaktadır. İlgili sağlık merkezini arayarak çalışma saatleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Bu linke tıklayarak Aile Hekiminizi öğrenebilirsiniz.

Sağlık Ocağı Görev ve Sorumlukları

Sağlık ocağı, sosyal devlet olmanın getirdiği ve gerekliliğini doğurduğu bir hizmettir. Gelişmemiş, gelişmekte, kalkınmakta olan bölgelerde veya nüfus bakımından çok fazla kalabalık olmayan bölgelerde kurulan ve birinci basamak sağlık hizmetleri veren kuruluşlardır. Sağlık ocakları; hastaneler kadar personel, ekipman ve kaynağa sahip olan hizmetlerini bölgesel olarak veren sağlık hizmet kurumlarıdır.

Sağlık ocakları her türlü koruyucu hekimlik hizmetleri, hastaların muayene ve tedavisi, sağlık ocağına kayıtlı şahısların sağlık sicillerini tutmak ile mükelleftir. Sağlık ocağı hekimleri tedavi edemedikleri vakaları, hastaneye sevki gereken acil vakaları vb. durumlarda hastaları hastaneye sevk ederler.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu