Gündem

Sizi Şaşkın Bırakacak 7 Deli Optik Yanılsaması

Dünya optik yanılsamalarla doludur ve işler her zaman göründükleri gibi değildir. Zihnimiz sürekli olarak etrafımızdaki dünyayı anlamlandırmaya çalışsa da, bazen biraz kontrolden çıkabilir ve bir şeyler görmeye başlayabiliriz… kelimenin tam anlamıyla.

Bazı iken optik yanılsama listemizde nispeten ünlü, diğerleri biraz daha karanlık ama hepsi bizim şaşırtıcı karmaşık zihinlerine bize bir belirti verir.

Hiçbir sihir yoktur, hiçbir ip yoktur, hepsi kafanızdadır. İşte bulabileceğiniz en inanılmaz optik illüzyonlardan 7 tanesi.

1. Döner Halkalar

Ortadaki noktaya bakarsanız ve başınızı ekrandan uzaklaştırırsanız, halkalar dönmeye başlayacaktır. Şimdi yavaş yavaş yaklaşın… yön değiştiriyorlar!


2. Hermann Izgara

Bu, 1870 yılında keşfeden Ludimar Hermann’ın adını taşıyan klasik bir optik illüzyon. Beyaz çizgilerin gözlerimizle kesiştiği her noktada gri, gölgeli bir damla algılıyor. Yine de kavşaklardan birine doğrudan bakarsanız, damla kaybolur.


3. Solan Görüntü

 

Gözlerinizi hareket ettirmeden yaklaşık yarım dakika görüntüye bakın ve yavaş yavaş kaybolurken izleyin. Bu, Troxler’in etkisinin bir varyasyonudur, aslında gözlerinizi belirli bir noktaya sabitlerseniz, o noktaya yakın uyaranların yavaş yavaş kaybolacağını söyler.


5. Sonsuz Merdiven

Bu, legolardan yapılmış sonsuz merdiven optik illüzyonunun bir varyasyonudur . Blivet gibi, bu da imkansız bir nesnedir ve bazen “Penrose üçgeni ” olarak adlandırılır.


6. Yüzer Merdivenler

Yüzyıllar boyunca sanatçılar algısal sınırlarımızı zorluyor ve eğer yeterince şanslıysanız, doğru açıdan, optik illüzyonların pratik sanatsal uygulamalarına ve zihnimizin bunları yorumlama şekline bir göz atabilirsiniz .


7. Dönen Kareler

İlk başta, bu optik illüzyon resmini görmek zor olabilir, ancak görüntüyü ileri geri taramaya başlarsanız, çevrenizdeki karelerin dönmeye başladığını fark edeceksiniz. En kısa sürede sizin kadar gözler durdurmak hareketli Ancak rotasyon sona erecek.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu