Teknoloji

Skype İş Görüşmesi Nasıl Yapılır?

Skype İş Görüşmesi Nasıl Yapılır?. Skype ve FaceTime gibi görüntülü arama hizmetleri, seyahat güçlüğü çekmeden başvuru sahipleriyle yüz yüze görüşmeyi kolaylaştırmıştır. Ancak bu yeni teknolojiyi kullanmanın tuzakları geniş ölçüde anlaşılmamıştır. Burada, kıdemli üniversite yöneticileri, adayların ve görüşmecilerin bilmeleri gerekenleri açıklar. Skype’ı ilk görüşme için giderek daha fazla kullanıyoruz; bu nedenle bunlar, özellikle uluslararası roller için herkesin geliştirmesi için önemli becerilerdir.

Skype İş Görüşmesi Nasıl Yapılır?

Doğru hazırlık ile bu görüntülü görüşme görüşmelerinin sizin için gerçekten işe yaramasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, önünüzde ortaya konan, panelin göremeyeceği pek çok hazır örnek olabilir, ancak harika göz temasının anahtar olduğunu unutmamalısınız. Notlara bakmaya devam edemezsin.

Teknoloji bazen çalışmamayı önleyebilir – bu olursa sakin olun ve durumu iyi bir şekilde kabul edin. Hayal kırıklıklarını gösterme.

Tüm teknik kiti görüşme zamanının çok öncesinde hazırlamayı unutmayın ve belki de sadece süratinizi ve hacminizi kontrol etmek için Skype’ta bir arkadaşınızla pratik görüşme yapın. Göz teması konusunda çok çalışın ve ilişki kurmak için insanların isimlerini kullanın. Vücut dilinizi uygulayın – ileri ya da katlanmış kollara değil, rahat bir pozisyona gidin.

Evdeyseniz, profesyonel bir ortam yarattığınızdan emin olun – istemeden hayatınızı çok fazla göstermeyin – ve daima arkanızda ne olduğunu kontrol edin, böylece arkanızda dikkat dağıtıcı bir şey olmaz.

Aşağıdaki önerileri dikkatlice okuyunuz.

Kim Frost: Londra Üniversitesi’ndeki insan kaynakları direktörü

Normal bir röportaj gibi görün ve arkadaşlarınızla sosyal medyada rahatça sohbet etmekten hoşlanmayın; bu nedenle, bizzat orada olsaydınız yaptığınız gibi uygun bir kıyafet giyin.

Düz bir sandalyeye oturun. Döner sandalyenizi kullanmayın – konuşurken etrafta sallanan çok sayıda aday ve bu çok rahatsız edici – ve kirli kahve bardağını gözden uzak tutun.

Ve lütfen bir kulaklık kullanın – dizüstü bilgisayarlar ve tabletler çok fazla arka plan gürültüsü alır ve görüşme yapanlar cevapları duymaktan zorlanırlar.


Yusra Mouzughi: Umman’daki Muscat Üniversitesinde rektör yardımcısı

Mümkün olan her yerde, Skype yalnızca kısa bir listeden çok kısa bir listeye ulaşmak için kullanılmalıdır. Beden dili, hatalar, ahaşlar ve anlık tepkilerin Skype’ta tespit edilmesi zor olduğundan, yüz yüze görüşmeler her zaman, özellikle üst düzey pozisyonlar için yapılmalıdır.

Skype görüşmeleri, herkesin soru sormak için sıraya girdiği ve Skype ortamında serbest akan bir resmi olmayan konuşmayı yönetmek daha zor olduğu yapılandırılmış görüşmelerle en iyi şekilde çalışır.

Skype tüm ülkelerde yasal değildir, bu nedenle Skype’ı yasal olmayan bir adayla kullanarak herhangi bir şeyden sorumlu olup olmadığınızı kontrol edin.

Bant genişliğinin bir kameranın kullanımına izin verip vermeyeceğini önceden kontrol edin. Bu, özellikle insanlar farklı konumlardan arama yapıyorlarsa önemlidir.

Aday hakkında konuşmaya başlamadan önce, aramayı gerçekten kapattığınızı kontrol edin.


Amanda Shilton Godwin: Üniversite Yöneticileri Derneği Yönetici Asistanı 

Görüşme yapanlarla bir ilişki kurmak için yapılan görüşmelerde göz teması gerçekten önemlidir ve bunun hakkında bilinçli bir şekilde Skype’ta düşünmeniz gerekir. Görüşme yapanların sizi görmesi için kameraya bakmanız gerektiğini unutmayın.

Ancak görüşmecilere de bakmayı unutmayın, böylece onlardan vücut dili ipuçlarına cevap verebilirsiniz. Zaman gecikmelerinden etkilenmeyin; rahatlayın ve dinlemek için zaman ayırın.


Sandra Heidinger: Strathclyde Üniversitesi’ndeki insan kaynakları direktörü ve Üniversiteler İnsan Kaynakları Başkanı

Skype görüşmeleri, yüz yüze görüşmelerin faydalarını asla çoğaltmayacaktır – Ben “el sıkışma olmadan randevu yok” un bir savunucusuyum, bu da herhangi bir Skype görüşmesinden sonra bir takip ziyareti anlamına gelir.

Bununla birlikte, Skype görüşmeleri, işverenin ve çalışanın, bir başvuruyu daha da ilerletmek için yeterince ortak bir ilgi olup olmadığını belirlemesini sağlamak için faydalıdır – her iki tarafın da işe yaraması muhtemel olmayan iş ilişkilerini ekarte etmesine yardımcı olabilirler.

Adayın bakış açısından, panelin sizi duyabilmesi için uygun bir mikrofonunuzun olduğundan emin olmanızı öneririm. Bağlantının görüşmeden yarıya inmesi durumunda daima bir yedek telefon edin.

Arka planda ne olduğunu kontrol edin – kirli çamaşırlarınızı toplayın ve eşinize sizin için bir bardak çay içmemesini hatırlatın. Bunların ikisini de panel üyesi olarak yaşadım.

Kamerayı makul bir mesafede ve açıyla ayarlayın, böylece panel görüşme için burnunuzu aramaz.

Ekrana değil, kameraya bakmayı deneyin. Bu, panelle daha fazla bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır. Hala beden dili hakkında düşün.

Farklı bir ülkeye bağlanıyorsanız, zaman farklarını dikkate almayı unutmayın.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu