Sosyal Medya

Sosyal Medya Başarısı: Instagram’da Nasıl Başarılı Olunur?

Instagram , 2020 yılının Haziran ayında iki milyar aylık aktif kullanıcı kaydetti – bu sayı hızlanmaya devam ediyor. Takipçi sayısını artırmak ve diğer kullanıcılarla etkileşim kurmak istiyorsanız, Instagram enerjinizi odaklayacağınız platformdur.

Instagram, basit bir görsel yaklaşımla, içeriği kullanıcılara son derece tatmin edici bir şekilde sunar. Sevdiğiniz içeriği hashtag’ler aracılığıyla keşfetmek ve bu sevgiyi “çift dokunuşla” ifade etmek daha da kolay. Instagram’da başarılı olmak, takipçi sayınızdan ve beğenilerinizden daha fazlasına bağlıdır.

Rakiplerin Listesini Yapın

Başlamadan önce Instagram’da hangi içerikleri takip etmeyi sevdiğinizi düşünün. Platformla yapmak istediğiniz şeyi yapan var mı?

Rakiplerinizin bir listesini yapın, ardından profillerini analiz edin. İzleyicileriyle nasıl etkileşim kurarlar? Hangi tür gönderiler iyi performans gösteriyor? Hangileri başarısız görünüyor? Benzer içerik yayınlamanın daha iyi yolları var mı?

Uygun olduğunda rakiplerinizle etkileşim kurun. Mümkünse belki çağrıları bile değiş tokuş edebilirsiniz. Unutma, arkadaşlarını yakın tut, düşmanları daha yakın! Bu duygu, gerçek hayatta olduğu gibi sosyal medyada da geçerlidir.

Yüksek takipçi kitlesine sahip bir rakip içeriğinizi beğenirse veya bir yorum bırakırsa, yayınınızın “keşfet” akışında görünme şansı daha yüksektir.

Biyografinizle Tembel Olmayın

Yeni bir kullanıcı profilinizi ziyaret ettiğinde, kim olduğunuzu ve neyle ilgili olduğunuzu hemen anlamalıdır.

Hedef kitlenizin takip etmek için bir nedeni olduğundan emin olun. Göndereceğiniz içerik türünü belirleyin ve mümkünse sizi başka bir platformda takip etmelerini istemek gibi bir harekete geçirme ifadesi (CTA) ekleyin.

Instagram, kullanıcılara profillerine tıklanabilir bir bağlantı ekleme seçeneği sunar. Hangi URL’nin kullanılacağı konusunda biraz düşünmeye değer.

Popüler bir seçenek, yönlendirme URL’sidir. Bu URL, kullanıcıları istediğiniz herhangi bir sayfaya yönlendirmek için kullanılabilir, ancak içeriğin yeni olduğundan emin olun.

Birçok sayfa, en son içeriğe, ürünlere veya hizmetlere bağlantı ağacına sahip özel bir açılış sayfasına bağlanır. Bu yöntem, hedef kitlenizi etkili bir pazarlama hunisine yönlendirmenize olanak tanır.

Bir Tema Seç

Instagram estetik üzerine inşa edilmiştir, bu nedenle başarılı olmak için uyumlu bir görünüme veya temaya sahip olmanız gerekir.

Yemek blogcuları, gezginler ve bağımsız yaşam tarzı meraklıları ile bombardımana tutulan bir içerik platformunda öne çıkmak zor. Sürekli kullanacağınız bir renk veya stil seçmeye çalışın. İçeriğinizi neyin benzersiz kıldığını düşünün ve markanız içinde kullanın.

Hatırlanması gereken en önemli şey, kendin olmaktır. Sayfanız ne kadar özgün olursa, insanlar sizi takip etmeye o kadar yatkın olacaktır.

Bir temayla mücadele ediyorsanız, size ilham verecek çok sayıda grafik şablonu vardır.

İçerik Pazarlama Planı Oluşturun

Takipçiler profilinize tesadüfen rastlamayacaktır. Onları oraya götürmek için çalışmalı ve sonra kalmalarını sağlamak için onları etkilemelisiniz.

Bir içerik stratejisi, gönderi beğenilerinizi ve katılımınızı iyileştirmede uzun bir yol kat edecektir.

Bir içerik pazarlama planına başlamak için belirli bir tema etrafında içerik toplamaya başlayın. Bir veya iki aylık içeriği planlamak için kullanabileceğiniz gönderi taslakları oluşturun.

Gönderilerinizi planlamak ve görsel olarak tutarlı olduklarından emin olmak için bir sosyal medya takvimi kullanın.

İçeriğinizi daha da geliştirmek için fotoğraflarınız için mobil düzenleme araçlarına yatırım yapmak iyi bir fikirdir. Karmaşık bir uygulama olmak zorunda değil; VCSO gibi fotoğraflarınızın daha önce sahip olmadığı bir “vay faktörü” ekleyen basit fotoğraf düzenleme uygulamaları vardır.

Mobil düzenleme uygulamanız yoksa ve bilgisayarınızdan fotoğraf paylaşmak istiyorsanız, Mac’ten Instagram’a nasıl gönderileceğini öğrenmek kolaydır.

Etkileyici içerik, etkileşimi artırır. İçeriği önceden planlamak sıkıcı görünse de, çabaya değer ve bir profil ziyaretçisini bir takipçiye veya müşteriye dönüştürme şansınızı artırır.

Tutarlılık Önemlidir

Bir içerik takvimi ayrıca gönderi tutarlılığını korumanıza yardımcı olacaktır.

Günlük veya haftalık olarak ne sıklıkta gönderi yapmak istediğinize karar verin, ardından bu plana sadık kalın. En başarılı Instagram kullanıcıları günde 2-3 kez paylaşım yapıyor.

Bir gün içinde çok fazla gönderi spam görünebileceğinden, en iyi içeriğinizi yalnızca bu kadar sık ​​gönderiyorsanız gönderin. Her gönderinin değer içerdiğinden ve yeni bir şey sunduğundan emin olun.

Tutarlı bir şekilde yayınlamak, Instagram algoritmalarında daha üst sıralarda yer almanıza neden olur, bu da daha fazla potansiyel takipçi anlamına gelir.

Günlük gönderi paylaşamıyorsanız, haftada üç gönderi hedefleyin ve katılımınızı yüksek tutun. Takipçilerinizle anlamlı ilişkiler kurun, böylece sizinle etkileşim kurmayı dört gözle beklesinler.

Tutarlılığı korumanın en kolay yolu, içerik takviminizi kesinlikle takip etmektir. Her zaman yedek içeriğe sahip olun, bu nedenle hafta boyunca içerik bulmakta zorlanmayın.

Her Gönderiye Harekete Geçirici Mesaj Ekleyin

Gönderilerinize CTA’lar dahil etmezseniz takipçileriniz içeriğinizle etkileşime girmez. Hedef kitlenizin bir sonraki adımı belirlemesini kolaylaştırın.

Hedef kitlenize bağlam sağlamak için altyazıları kullanın ve ardından konuşmayı yönlendirmek için harekete geçirici mesajlar ekleyin.

Bazı etkili CTA örnekleri şunlardır:

  • “Bunu görmesi gereken bir arkadaşınızı etiketleyin!”
  • “Kabul ediyorsanız iki kez dokunun.”
  • “Yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin!”
  • “Yarışmaya katılmak için bir arkadaşınızı yorumlayın ve etiketleyin.”
  • “Aşağıya bir yorum bırakın!”

Hashtag’leri Stratejik Olarak Kullanın

Markanız için hangi hashtag’lerin alakalı olduğunu biliyor musunuz?

Değilse, biraz araştırma yapmaya başlamalısın.

Instagram etkileyicileri tarafından kullanılan en iyi anahtar kelimeler ve hashtagler hakkında bilgi edinmek için analiz araçlarını kullanın. Bu araçlar aynı zamanda hangi anahtar kelimelerin hedef kitlenizi çektiğini de gösterecektir. Markanızın yanında bahsedilen hashtag’leri de çekebilirsiniz, böylece etrafındaki konuşmaya bağlam kazandırabilirsiniz.

Hashtag’lerinizin çalıştığını asla varsaymayın. Neyin en iyi sonucu verdiğini anlamak için sonuçlarınızı analiz edin ve ara sıra geçiş yapın.

Arkadaşlar ve Etkileyenlerle İşbirliği Yapın

Instagram, markanızı ilerletmenize yardımcı olabilecek arkadaşlarınız ve etkileyicilerle işbirliği yapmak için harika bir yerdir.

Mümkün olduğunda, birbirinizin profilini tanıtmak için arkadaşlarınızla güçlerinizi birleştirin. Unutmayın, bu arkadaşlarınızın, görünür olmanıza yardımcı olması için “Instagram ünlü” olması gerekmediğini unutmayın.

Nişinizi paylaşan sosyal medya etkileyicilerini bulun ve takipçilerine kendinizi göstermek için onlarla etkileşim kurun. Pazarınızda etkileyicileri nerede bulacağınızı bilmiyor musunuz? Sektör liderlerini belirlemek için hashtag’leri arayın veya sosyal medya araçlarını kullanın.

İşbirliği yapmalarını istemeden önce insanlarla etkileşim kurun. Kullanıldıklarını düşünmelerini istemezsiniz. Yorum bölümlerinde onlarla sohbet edin. Merhaba demek için onlara mesaj atın. Onları tanıyın ve sizinle çalışmak isteyip istemediklerini sorun.

Mega etkileyicilerle başlamayın ve hemen işbirliği yapmak istemelerini beklemeyin. Daha az takipçiye sahip kullanıcılarla başlayın, ardından yukarı doğru ilerleyin. Herhangi bir şekilde bağlanabilirsiniz, sadece özgün olun ve çabalarınız karşılığını alacaktır.

Kullanıcılarla Etkileşim Kurun

Katılımın önemi hakkında konuştuk, ancak kullanıcılarla nasıl etkili bir şekilde etkileşim kuracağınızı biliyor musunuz?

İlk adım hayranlarınızı takip etmektir. Bu ilk hayranları “uzman kullanıcılarınız” olarak düşünün. Onlarla etkileşim kurmaya sadıksanız, markanızı her zaman sizin için zorlarlar.

Bazı markalar hayran içeriklerini paylaşmada başarılı olur. Tasarımcılar, fotoğrafçılar ve sanatçılardan kullanıcı tarafından oluşturulan bu içerik, profilinize derinlik katabilir. Aynı zamanda izleyicilerinize değer verdiğinizi de örneklendirir.

Her zaman sorulara ve olumlu yorumlara cevap vermeye çalışın, ancak bir robot gibi konuşmaktan kaçının. Kullanıcılar yanıtlarınızın kopyalanıp yapıştırıldığını bilecek ve yanıtlarınızın gerçek olmadığını düşünürlerse gelecekte yanıt vermeyi bırakacaklar.

Takipçi Satın Almayı Düşünün

Her şey başarısız olursa, yine de Instagram takipçileri satın alabilirsiniz.

Sosyal medya topluluğu içinde takipçi satın alma konusunda karışık duygular var, ancak işe yaradığını inkar etmek mümkün değil.

O nasıl çalışır? Sosyal kanıt. Kullanıcıların zaten popüler olan hesapları takip etme olasılığı daha yüksektir – gönderi sayısı ile takipçi sayısı arasındaki oran önemlidir.

Örneğin, beş gönderiniz varsa, on kişiyi takip edin, ancak 50.000 takipçi satın alın, hesabınız sahte görünecektir. Hesabınıza rastlayan biri, bu takipçileri organik olarak kazanmak için çalışmaya başlamadığınızı bilecektir.

Bununla birlikte, sayfanızla etkileşime giren 10.000 takipçiniz varsa ve ek olarak 10.000 satın alırsanız, daha çok gerçek bir otorite gibi görünmeye başlarsınız.

Bu strateji işe yarasa da, hiçbir şey gerçek insanlarla gerçek katılımın yerini alamaz – robotlar değil. Sayfanız sabit bir hızda kendi kendine büyüyorsa, çalışmaya başlayın ve ödüllendirileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu