Sosyal Medya

Sosyal Medya Başarısı: Instagram’da Nasıl Başarılı Olunur?

Sosyal Medya Başarısı: Instagram’da Nasıl Başarılı Olunur?. Instagram , 2020 yılının Haziran ayında iki milyar aylık aktif kullanıcı kaydetti – bu sayı hızlanmaya devam ediyor. Takipçi sayısını artırmak ve diğer kullanıcılarla etkileşim kurmak istiyorsanız, Instagram enerjinizi odaklayacağınız platformdur.

Instagram, basit bir görsel yaklaşımla, içeriği kullanıcılara son derece tatmin edici bir şekilde sunar. Sevdiğiniz içeriği hashtag’ler aracılığıyla keşfetmek ve bu sevgiyi “çift dokunuşla” ifade etmek daha da kolay. Instagram’da başarılı olmak, takipçi sayınızdan ve beğenilerinizden daha fazlasına bağlıdır.

Instagram’da Nasıl Başarılı Olunur?

Başlamadan önce Instagram’da hangi içerikleri takip etmeyi sevdiğinizi düşünün. Platformla yapmak istediğiniz şeyi yapan var mı?

Rakiplerinizin bir listesini yapın, ardından profillerini analiz edin. İzleyicileriyle nasıl etkileşim kurarlar? Hangi tür gönderiler iyi performans gösteriyor? Hangileri başarısız görünüyor? Benzer içerik yayınlamanın daha iyi yolları var mı?

Uygun olduğunda rakiplerinizle etkileşim kurun. Mümkünse belki çağrıları bile değiş tokuş edebilirsiniz. Unutma, arkadaşlarını yakın tut, düşmanları daha yakın! Bu duygu, gerçek hayatta olduğu gibi sosyal medyada da geçerlidir.

Yüksek takipçi kitlesine sahip bir rakip içeriğinizi beğenirse veya bir yorum bırakırsa, yayınınızın “keşfet” akışında görünme şansı daha yüksektir.


Biyografinizle Tembel Olmayın

Yeni bir kullanıcı profilinizi ziyaret ettiğinde, kim olduğunuzu ve neyle ilgili olduğunuzu hemen anlamalıdır.

Hedef kitlenizin takip etmek için bir nedeni olduğundan emin olun. Göndereceğiniz içerik türünü belirleyin ve mümkünse sizi başka bir platformda takip etmelerini istemek gibi bir harekete geçirme ifadesi (CTA) ekleyin.

Instagram, kullanıcılara profillerine tıklanabilir bir bağlantı ekleme seçeneği sunar. Hangi URL’nin kullanılacağı konusunda biraz düşünmeye değer.

Popüler bir seçenek, yönlendirme URL’sidir. Bu URL, kullanıcıları istediğiniz herhangi bir sayfaya yönlendirmek için kullanılabilir, ancak içeriğin yeni olduğundan emin olun.

Birçok sayfa, en son içeriğe, ürünlere veya hizmetlere bağlantı ağacına sahip özel bir açılış sayfasına bağlanır. Bu yöntem, hedef kitlenizi etkili bir pazarlama hunisine yönlendirmenize olanak tanır.


Bir Tema Seç

Instagram estetik üzerine inşa edilmiştir, bu nedenle başarılı olmak için uyumlu bir görünüme veya temaya sahip olmanız gerekir.

Yemek blogcuları, gezginler ve bağımsız yaşam tarzı meraklıları ile bombardımana tutulan bir içerik platformunda öne çıkmak zor. Sürekli kullanacağınız bir renk veya stil seçmeye çalışın. İçeriğinizi neyin benzersiz kıldığını düşünün ve markanız içinde kullanın.

Hatırlanması gereken en önemli şey, kendin olmaktır. Sayfanız ne kadar özgün olursa, insanlar sizi takip etmeye o kadar yatkın olacaktır.

Bir temayla mücadele ediyorsanız, size ilham verecek çok sayıda grafik şablonu vardır.


İçerik Pazarlama Planı Oluşturun

Takipçiler profilinize tesadüfen rastlamayacaktır. Onları oraya götürmek için çalışmalı ve sonra kalmalarını sağlamak için onları etkilemelisiniz.

Bir içerik stratejisi, gönderi beğenilerinizi ve katılımınızı iyileştirmede uzun bir yol kat edecektir.

Bir içerik pazarlama planına başlamak için belirli bir tema etrafında içerik toplamaya başlayın. Bir veya iki aylık içeriği planlamak için kullanabileceğiniz gönderi taslakları oluşturun.

Gönderilerinizi planlamak ve görsel olarak tutarlı olduklarından emin olmak için bir sosyal medya takvimi kullanın.

İçeriğinizi daha da geliştirmek için fotoğraflarınız için mobil düzenleme araçlarına yatırım yapmak iyi bir fikirdir. Karmaşık bir uygulama olmak zorunda değil; VCSO gibi fotoğraflarınızın daha önce sahip olmadığı bir “vay faktörü” ekleyen basit fotoğraf düzenleme uygulamaları vardır.

Mobil düzenleme uygulamanız yoksa ve bilgisayarınızdan fotoğraf paylaşmak istiyorsanız, Mac’ten Instagram’a nasıl gönderileceğini öğrenmek kolaydır.

Etkileyici içerik, etkileşimi artırır. İçeriği önceden planlamak sıkıcı görünse de, çabaya değer ve bir profil ziyaretçisini bir takipçiye veya müşteriye dönüştürme şansınızı artırır.


Tutarlılık Önemlidir

Bir içerik takvimi ayrıca gönderi tutarlılığını korumanıza yardımcı olacaktır.

Günlük veya haftalık olarak ne sıklıkta gönderi yapmak istediğinize karar verin, ardından bu plana sadık kalın. En başarılı Instagram kullanıcıları günde 2-3 kez paylaşım yapıyor.

Bir gün içinde çok fazla gönderi spam görünebileceğinden, en iyi içeriğinizi yalnızca bu kadar sık ​​gönderiyorsanız gönderin. Her gönderinin değer içerdiğinden ve yeni bir şey sunduğundan emin olun.

Tutarlı bir şekilde yayınlamak, Instagram algoritmalarında daha üst sıralarda yer almanıza neden olur, bu da daha fazla potansiyel takipçi anlamına gelir.

Günlük gönderi paylaşamıyorsanız, haftada üç gönderi hedefleyin ve katılımınızı yüksek tutun. Takipçilerinizle anlamlı ilişkiler kurun, böylece sizinle etkileşim kurmayı dört gözle beklesinler.

Tutarlılığı korumanın en kolay yolu, içerik takviminizi kesinlikle takip etmektir. Her zaman yedek içeriğe sahip olun, bu nedenle hafta boyunca içerik bulmakta zorlanmayın.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu