Blog

Spotify Türkçe Podcast Önerileri 2023-2024

Spotify Türkçe Podcast Önerileri 2023-2024. Son zamanlarda sıklıkla dinlenen Podcast‘ler bizler için çok önemli bir yer tutuyor. Müsait olduğumuz zamanlarda yada uyumadan önce artık  podcast’leri dinler hale geldik. Birçok farklı kategori ve farklı konularda olabilen Türkçe Podcastler arasından, bir yandan eğlenirken bir yandan da hem ilginizi çekecek hem de eğlenceli olan Türkçe Podcast Önerileri ve Spotify Podcast Önerilerini sizler için derledik. Ama önce Podcast Nedir?, Podcast’ler Nereden Dinleniyor?, Podcast’ler Ücretli Mi? sorularını cevaplayıp önerilere geçelim…

Podcast Nedir?

İlerleyen teknoloji ile birlikte bir çok alışkanlığımız artık farklılaşıyor. Eskiden Radyo dinlerdik ve artık radyolar yerini Podcast‘e bıraktı diyebiliriz.  bir cep telefonu ve bir mikrofon yardımıyla yada daha profesyonel olacak olursa studyo ortamında yapılan ses kayıtları olarak da açıklayabileceğimiz Podcast’ler, bilimden, edebiyata, spordan geyik yapmaya, röportajdan söyleşiye, ses tiyatrosundan monologlara kadar aklınıza gelebilecek her konuda ve formda olabiliyor. Biz de sizler için son günlerde öne çıkan Türkçe podcast’leri bu yazımızda derledik.

Podcast’ler Nereden Dinleniyor?

Podcast’leri, Spotify, Apple Podcasts, SoundCloud, hatta Google gibi uygulama ve platformlardan ulaşabildiğiniz gibi beğendiğiniz podcastleri de takip ederek favori podcast’leriniz den  de kendinize özel çalma listesi hazırlayabilirsiniz.


Podcast’ler Ücretli mi?

Podcast’ler  şuan her uygulamada ücretsiz olarak sunuluyor. Özellikle de Spotify, artık müzik ve podcast platformu olarak anılıyor ve podcast’leri de kullanıcılarına ücretsiz sunuyor. Bununla birlikte Apple, bazı özel podcast serilerini sadece Apple Music aracılığıyla sunuyor. Yani Apple Music’e ücret ödemeniz gerekiyor. Podcast sektörü çok yeni olduğundan, henüz ücretli içerikler azınlıkta fakat ileride bu durum değişebilir.

Türkçe Podcast Önerileri 2023-2024

Fularsız Entellik

Spotify’da dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ekşisözlük’ün içerikli entrylerinin yazan Immanuel Tolstoyevski’nin podcast serisi. Kapitalizm’den şiddete, sansürden ahlakçılığa, birbirinden farklı ve baba konuları hiç sıkmadan, yormadan ele alıyor. Şimdilik 50’den fazla bölümü var. Tüm bölümler ortalama 20-40 dakika arası sürüyor.


KafeinSiz

Youtube’dan tanıdığımız Kafeinsiz kanalının podcast hesabı da oldukça eğlenceli. Hafta içerisinde gerçekleşen sinema olaylarına değinilen bu podcast incelemeye değer


 Nereden Başlasam?

Spotify’da dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk Sayfası 26. bölümde final yapmış olsa da Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu, beraber gerçekleştirdikleri podcast serilerine devam ediyor ve yine Storytel sponsorluğunda, Nereden Başlasam? adlı bir program yapıyorlar. Bu seride ise sadece edebiyatla sınırlı kalmayıp, moda tarihinden caza, sağlıklı beslenmeden kriminolojiye kadar çok farklı alanlardaki uzmanlarla, uzmanı oldukları konuya giriş niteliğinde sohbetler ediyorlar. Her bölüm ortalama 30-40 dakika sürüyor. Şu ana kadar yayınlanmış 34 bölüm var.


Zihnimin Kıvrımları – Serdar Kuzuloğlu

Serdar Kuzuloğlu bir Teknoloji ve Trend yazarı olmasına rağmen bu podcast’te Kuzuloğlu’nun iç gündeminden yola çıkarak hayata dair çok şey bulacaksınız.


Nasıl Olunur?

Spotify’da dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Nasıl Olunur?, gazeteci yazar Nilay Örnek’in farklı alanlarda çalışan ve o alanlarda başarılı olmuş kişilerle “Nasıl Olunur?” üzerine gerçekleştirdiği sohbetlerden oluşan podcast serisi. Şu anda toplam 57 bölüm var fakat bu halen daha devam eden bir seri. Şu ana kadar seriye konuk olan isimler arasında Murat Daltaban, Levent Erden, Aylin Aslım, Mert Fırat, Arzu Kaprol, Mehmet Yaşin, Murathan Mungan, Saffet Emre Tonguç, Yekta Kopan, Emre Arolat gibi birçok disiplinden alanında öncü isimler var. Bölümler, 50 dakika – 1.5 saat arası sürüyor.


Açık Bilim Podcast

Kaan Öztürk ve Tevfik Uyar’ın yayın yönetmenliğini yaptığı podcast kanalının, bilimsel bilgiyi derinlemesine paylaşan bir yapısı var.


Anlatsam Roman Olur

Spotify’da dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Gazeteci Nida Dinçtürk’ün, Özgür Mumcu, Gündüz Vassaf, Elif Şafak, Mehmet Ali Alabora ve Sevin Okyay gibi konuklarla gerçekleştirdiği kültür-sanat söyleşilerini bulabileceğiniz podcast serisi. Şimdilik 27 bölümü var fakat seri devam ediyor. Her bölüm 25-50 dakika aralığında sürüyor.


Eurosport TR – Tour De France Özel: Vedat Milor’la

Eurosport TR podcast hesabı pek aktif olamasa da 2019’da Vedat Milor ile yapılan programın kaydını dinlemenizi öneririz. Hem programı kaçıranlar, hem de Vedat Milor’un sohbetine doyamayanlar için.


Yerli Müzik

Yerli Müzik, müzik tarihçisi Murat Meriç’in hazırladığı 8 bölümlük podcast serisi. Meriç, Türkiye’nin Osmanlı’ya dayanan ve cumhuriyet sonrası 1950’lerde hız kazanan Batılılaşma çalışmalarını, müzik üzerinden, döneme ait  taş plaklardan örneklerle değerlendiriyor. Her bölüm ortalama bir saat sürüyor.


Olumlu Dünya

Yazar/komedyen Deniz Özturhan’ın hazırladığı Olumlu Dünya, gündemden seçtiklerini yorumladığı kendinizi iyi hissettirecek bir podcast kanalı.


Radyo Tiyatrosu

Biraz da nostalji yapalım diyenler için müjdemizi isteriz çünkü bir zamanlar TRT’de yayınlanan ve tüm aileyi radyo başında toplayan Radyo Tiyatrosu’nun bir bölümü de dijital ortama taşındı. 15 bölümden oluşan podcast serisinde, Moliere’in Hastalık Hastası’ndan, Agatha Christie’nin Cinayet Alfabesi’ne, birçok tiyatro klasiğini efsane tiyatrocuların ağzından dinleyebilirsiniz.


T Cetveli

Doğrulama Platformu teyit.org medya yapısını ve her hafta kendi araştırmalarına konu ettikleri haberleri ‘t cetveli’nde inceliyor


Ha Geldi Ha Gelecek

Ha Geldi Ha Gelecek, Aykut İbrişim’in sunduğu, sanal gerçeklik, yapay zeka, şeylerin interneti, beyin & bilgisayar etkileşimi, 3 boyutlu yazıcılar, sürücüsüz araçlar, blokchain gibi konular üzerinden teknolojinin insan hayatını ve geleceğini nasıl etkilediğine sohbetlerin yapıldığı bir podcast. Teknoloji ve fütüristik konuları severler için ideal. Şimdilik toplam 20 bölüm var. Bölümlerin süresi 20 dakikadan 1 saat 15 dakikaya kadar değişiyor.


İkili Oyun

Serkan Mutlu, Tancan Fümen ve Ali Aktin basketbola dair her şeyi İkili Oyun’da masaya yatırıyor. Haftalık Nba ve Euroleague maçlarının değerlendirildiği programların yanı sıra basketbolun popüler kültüre yansıyan bütün taraflarını konuşuyorlar.


Psikolog Beyhan Budak

Son zamanlarda Youtube’daki kanalında yayınladığı videolarına rastlamış olabileceğiniz psikolog Beyhan Budak’ın çok merak edilen bazı psikolojik konulara açıklık getirdiği ve kendi içinizde çözmeniz gereken sorunlara çözüm bulabilmeniz için yol göstericilik yaptığı podcast serisi. İçinde çocuklukta yaşadıkların şimdiki hayatını nasıl etkiliyordan, panik atak ilaçız nasıl yenilir ve terapi etkisi yapan 5 kitap önerisine birçok farklı konu var. Şu an için 281 bölüm bulunuyor. Her biri 10-25 dakika sürüyor.


Dördüncü Duvar

Tiyatro sanatının önemli kavramlarından biri olan sahne ile seyirciyi ayıran Dördüncü Duvar’ı merkeze alarak, 4 kişilik tiyatrosever bir grup tarafından tiyatronun hikâyesini anlatmak üzere yola çıkan Dördüncü Duvar adlı podcast serisi, sadece tiyatroseverlerin değil herkesin ilgisini çekebilecek türden yayınlara imza atıyor.


Teras Noir

Teras Noir, oyuncular Meriç Aral ve Efe Tunçer’in, filmler, diziler, müzikler, kişiler ve ilişkiler üzerine konuştukları samimi bir podcast kanalı. İkili, Billie Eilish’ten, Joker filmine birçok popüler konuyu masaya yatırıyor. Şimdilik toplam 26 bölümü bulunuyor. Bölümlerin uzunluğu, 45 dakikadan 1 saate kadar değişebiliyor.


Ünsal Ünlü

Gazeteci Ünsal Ünlü tarafından hazırlanan kendi ismiyle var olan podcast hesabında gündemdeki haberler değerlendiriliyor. Siyaset ve medya konularında ilgisi bulunanların bakması tavsiye edilir.


Bunu Ben De Yaparım

Bunu Ben De Yaparım, İbrahim Selim ve ekibinin Storytel sponsorluğunda hazırlayıp sunduğu, dolandırıcılıktan, dijital aşka, düğün telaşından, komplo teorilerine şehir insanının karşısına bir sorun olarak çıkan her konunun masaya yatırılarak konuşulduğu bir podcast serisi. Şu an toplam 18 bölümü bulunuyor. Bölümler 15-25 dakika arasında değişiyor.


Socrates

Spor dergisi Socrates ekibi tarafından hazırlanan bu podcast serisinde sinemadan tutun motorsporlarına kadar sporla alakalı her şey konuşuluyor.


FilmLoverss

FilmLovrss Podcast de, FilmLoverss ekibinden Esen Tan, Güvenç Atsüren ve Utku Ögetürk gibi isimlerin, Parasite’in En İyi Film Oscar ödülünü almasından, Adèle Haenel’in 45. César Ödülleri’nde En İyi Yönetmen ödülünü alan Roman Polanski’ye yaptığı protestoya kadar sinemaya dair ne varsa konuştukları, sinema dünyasından yeni haberleri verdikleri podcast serisi. Şimdilik toplam 68 bölümü var. Bölümler yarım saat – 1 saat arasında değişiyor.


Storytel: İlk Sayfası

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu tarafından hazırlanan ‘İlk Sayfası’nda, her program farklı bir yazarı konuk alıyor ve onlarla ‘nasıl yazılır?’ sorusunu tartışıyor. Maalesef seri final yapmış durumda fakat güncelliğini koruyor.


Yoldayız Geliyor Musun?

Yoldayız Geliyor Musun?, Instagram’dan ve Youtube’dan tanıdığımız Ece Targıt’ın, kişisel gelişim ve motivasyonel içerikli podcast serisi. Targıt, meditasyon, ağırlıklı olarak iyi hissetmek, anda kalmak, farkındalık yaşamak, dengeli olmak gibi konularda, kendi alanlarında fark yaratmış konuklarla sohbetler gerçekleştiriyor. Şimdilik toplam 71 bölümü var. Bölümler 20 dakika – 1 saat arasında değişiyor.


Medyascope Podcast

Youtube’da yayın yapan Medyascope haber platformunun podcast hesabına da bakmanızı öneririz. Gündem, siyaset ve sanat gibi çok farklı kategorilerde kendinize uygun bir içerik bulabilirsiniz.


O Tarz Mı?

O Tarz Mı?, Can Bonomo, Can Temiz, Bengi Apak ve İsmail Türküsev’in sunumuyla gerçekleşen podcast serisi. Program, dinleyicilerinin sorularına göre şekilleniyor. Toplam 133 bölümü var. Bölümler 45 dakika – 1 saat arasında değişiyor.


Evrim Ağacı

Evrim Ağacı’nın da vurguladığı gibi bilime dair her şeyin olduğu bu seri bilimi anlaşılır hale getiriyor.


TeknoSeyir

TeknoSeyir editörlerinin, bilişim, teknoloji ve bilim dünyasındaki yenilikleri, Haftalık Gündem Değerlendirmesi adı altında değerlendirdiği podcast serisi. Şimdilik toplam 300 bölümü var. Bölümler yarım saat – 1 saat arasında değişiyor.


Farklı Kaydet

Yaşamdaki hemen hemen bütün konularda çok büyük yelpazede içerik yaratan Farklı Kaydet’te kendinize uygun bir program bulacağınıza eminiz.


Potacast

Socrates Dergi’nin efsane serisi Potacast’te Orkun Çolakoğlu ve Kaan Kural haftalık NBA sohbetleri yapıyor.


Öğrenci Gündemini Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Ederek Güncel Bilgilere Daha Hızlı Bir Şekilde Ulaşabilirsiniz.

Öğrenci Gündemi: Instagram

Öğrenci Gündemi: Twitter

Öğrenci Gündemi: Facebook

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Güzel ve değerli Türkçe podcast önerileri için teşekkürler. Bende girişimcilik ve startup kültürü konularını takip edenler için şu podcast kanallarını önerebilirim; “Kolay Değil” , “Atanamayan CEO” ve “Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişim”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu