Blog

İngilizce Öğrenmek İçin En İyi 5 Podcast

Ana dili İngilizce olan kişilerin anlaşılmasının imkansız olduğu hissine kapılıyor musunuz? Dil becerilerinizi geliştirmek istiyor ancak sıkıcı ders kitapları okumaktan bıktınız mı? Öyleyse, bir çözümümüz var dil öğrenenler için İngilizce podcast’ler.

İngilizce Öğrenmek İçin En İyi 5 Podcast

Dijital çağda yaşamanın pek çok faydası var, ancak bu özellikle dil öğrenimi söz konusu olduğunda geçerlidir. Bugün telefonunuzu, tabletinizi veya bilgisayarınızı ve iyi bir internet bağlantınızı kullanarak İngilizcenizi hızlı ve kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz. İster koşu bandında antrenman yapın ister işe gidip gelin, podcast’ler herhangi bir yabancı dili daha iyi anlamaya başlamak için her zaman harika bir yoldur.

Başlamak için, dinlediğinizi anlamanızı geliştirmenize, ana dili İngilizce olan kişileri anlamanıza ve bir profesyonel gibi İngilizce konuşmanıza yardımcı olmak için dinlemek için en iyi 5 podcast‘in bir listesini derledik. Ama önce, bir podcast’in ne olduğuna ve onu dinlemenin neden bu kadar faydalı olabileceğine daha yakından öğrenelim.


Neden Podcast’lerle İngilizce Öğrenmelisiniz?

Podcast , hem çevrimdışı hem de çevrimiçi olarak bir mobil cihazda indirilebilen ve dinlenebilen bir dizi sesli şov bölümüdür. “Podcast” terimi ilk olarak 2005 yılında kullanılmıştır ve “iPod” ve “yayın” (çeviri) kelimelerinin bir birleşimidir .

Kullanışlı formatları ve bilimselden komediye kadar çok çeşitli konuları ile podcast’lerin popülaritesi artmaya devam ediyor. Ayrıca, çoğu podcast uygulamalarda ücretsiz olarak mevcuttur. Ancak en önemli nokta podcast dinlemenin İngilizce öğrenmenin etkili bir yolu olmasıdır. İngilizce podcast’ler size şu konularda yardımcı olabilir:

  • dinleme becerilerini geliştirmek;
  • telaffuzunuzu geliştirin;
  • kelime hazinesini yeni kelimeler, deyimler ve deyimlerle doldurun;
  • altyazılı bir İngilizce podcast dinliyorsan okuma alıştırması yap;
  • farklı aksanlar ve yerel argo hakkında daha fazla bilgi edinin;
  • ana dili İngilizce olan kişilerin anlayışını geliştirmek.

Podcast, İngilizce derslerinizi tamamlamak için kullanabileceğiniz gerçekten harika bir araçtır.


Her şeyden önce, bazı eğitici podcast örneklerine bir göz atalım. Bu tür podcast’ler, anadili İngilizce olmayan kişiler için özel olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle genellikle gramer, kelime bilgisi ve telaffuza odaklanan İngilizce dersleri gibi görünürler. Bu podcast’lerin amacı, dinleyicilerin her bölümde dil hakkında yeni bir şeyler öğrenmelerine yardımcı olmaktır.

1- British Council

Bu, başlangıç ​​seviyesinden orta seviyeye kadar harika bir İngilizce podcast. Her bölüm tartışmaya dayalıdır ve genel günlük durumları kapsar. Ek olarak, bölümleri indirebilir ve yeni edindiğiniz bilginizi test etmek için transkripsiyonlar ve egzersiz destek paketleri gibi ücretsiz destek materyallerini kullanabilirsiniz.


2- Learning English 

Learning English dil haber ve bilgi hizmetidir. Burada başlangıç, orta ve ileri düzey öğrenciler için çok kanallı podcast’ler bulabilirsiniz. Haber, sağlık ve yaşam tarzı, bilim, teknoloji ve kültür gibi çok çeşitli konuları kapsarlar. Buna ek olarak, dil öğrenmeye odaklanan birçok program vardır, örneğin: “İngilizce öğrenelim”, “Gündelik dilbilgisi”, “Kelimeler ve hikayeleri” ve diğerleri.


3- BBC Learnıng English

BBC, dinleyicilerin her hafta İngilizce öğrenmeleri ve pratik yapmaları için bir olanak sağlıyor. Her bölüm günlük kelime dağarcığına odaklanır ve iki kişi arasındaki diyalogları içerir. Sese ek olarak, diyalogların transkripsiyonlarını, bir sözlüğü ve haftanın sorusunu da bulabilirsiniz (cevabı bulmak için programı dinlemeniz gerekir). İngilizce burada normalden biraz daha yavaş konuşuluyor, bu yüzden bu podcast serisi orta seviyede İngilizce öğrenenler için kullanışlı oluyor.


4- The English We Speak 

Orta ve ileri düzey öğrencilerin kesinlikle keyif alacağı bir başka harika BBC İngilizce podcast. Önceki serilerle karşılaştırıldığında, bunlar daha da kısa – sadece 3 dakika. Her bölüm, “play a blinder”, “take the bisküvi” (tüm rekorları kır) veya “uzun lafın kısası” (kısaca) gibi İngiltere’de kullanılan İngilizce deyimlere ve yaygın ifadelere odaklanıyor… Kuşkusuz, deyimleri bağlam içinde kullanmak, kelime dağarcığınızı genişletmenin ve yeni kelimeleri ezberlemenin en iyi yoludur.


5- Podcastsinenglish

Bu podcast’ler çok çeşitli konulara sahiptir. Dahası, platform her dil seviyesi için çok çeşitli beş dakikalık bölümler sunuyor. Burada transkripsiyonlar, kelime ödevleri ve beraberinde cevapları olan çalışma sayfaları gibi birçok yardımcı destek materyali bulunmaktadır. İngilizceyi iş için kullanmanız gerekiyorsa, bu sitede ihtiyaçlarınıza ve amaçlarınıza uygun podcast’leri kolayca bulabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Şarkılar (Kolay-Orta-Zor)

👉 İngilizce Seviyeleri A1 A2 B1 B2 C1 C2 ve İngilizce Seviye Testi

👉 Cambridge Üniversitesi İngilizce Kelimeler Listesi PDF (A1, A2, B1)

👉 En Çok Kullanılan İngilizce Kelimeler: A’dan Z’ye Kadar

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu