Yaşam

Stafine Krem Ne İşe Yarar? Stafine Krem Sivilceye Sürülür mü?

Stafine Krem Ne İşe Yarar? Stafine Krem sivilceye Sürülür mü? bu yazımızda Stafine Krem Vajinaya Sürülür mü? Stafine Krem Nasıl Kullanılır? sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Ayrıca Stafine Krem Neye Yarar? Stafine Krem Kullanıcı Yorumlarını da okuyarak Stafine Krem hakkında tüm merak edilenleri öğrenebilirsiniz.

Stafine Krem Ne İşe Yarar?

Cilt üzerinde oldukça etkili olan kremlerden olan Stafine Krem Ne İşe Yarar? merak edilmekte. Uzman hekimler tarafından sıklıkla reçete edilen Stafine Krem, cilt problemleri için kullanılır ve bakterilerin cilt üzerinde gelişmesini engeller. Genel olarak iki farklı ilacın kombinasyonu olan ve çeşitli dermatolojik hastalıkları tedavi eden bir üründür.

Stafine Krem, bakterilerin neden olduğu deri enfeksiyonlarında kullanılan bir tür topikal antibiyotiktir. Kremin etkin maddesi olan fusidik asit, bakterileri zayıflatarak ve çoğalmalarını önleyerek çalışır. Enfeksiyonlara neden olan antibiyotik öldürücü mikropları (bakteriler) yok eder. Kortikosteroid cildinizin şişmesini, kızarıklığını veya kaşıntısını azaltır. Bu krem cildin iltihaplandığı durumlar, egzama veya dermatit, bakteriyel enfeksiyonlar ve ayrıca mikroplarla enfekte olmuş cilt tedavisi için kullanılır.

Ayrıca;

 • Cilt rahatsızlıklarını giderir.
 • İltihabı kurutur.
 • Kullanılan alanı yumuşatır.
 • Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Sivilceyi ve irinleri kurutarak geçmelerini sağlar.

Stafine Krem Ne İçin Kullanılır?

Belirli tür bakterilerin (staphylococcus aureus, streptokok ve corynebacterium minutissimum) neden olduğu cilt enfeksiyonlarının tedavisi için reçetelenen bir antibiyotiktir. Kremin kullanıldığı yaygın durumlardan bazıları, folikülit olarak adlandırılan kıl kökü iltihaplanması, impetigo, apse, tırnak dolaması, eritrazma, enfekte dermatit ve enfekte olmuş yaralar/kesikler/sıyrıklardır. Doktorunuz ayrıca, burada bahsedilmeyen başka bir durum için de bu ilacı reçetelemiş olabilir.

Stafine Krem etkin madde olaran fusidik asit (%2) ihtiva eder. Fusidik asit, kendi içinde bir grup olan fusidanlara ait bir antibiyotiktir. Molekül, steroid benzeri bir yapıya sahip olmakla birlikte, herhangi bir steroid aktivitesine sahip değildir. Fusidik asidin anti-mikrobiyal aktivitesi, özellikle Staphylococcus aureus dahil en yaygın cilt patojenlerine yöneliktir.

Dermatolojideki yeri, impetigo, folikülit, eritrazma, furonküloz, apseler ve enfekte travmatik yaralar gibi hafif ila orta şiddetli cilt ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde iken, hidradenitis suppurativa (köpek memesi hastalığı) gibi durumlarda daha az kullanılır.


Stafine Krem Faydaları Nelerdir?

Bu krem ikincil bakteriyel enfeksiyon doğrulandığında veya şüphelenildiğinde atopik egzama, diskoid egzama, staz egzaması ve seboreik egzama gibi çeşitli egzamatöz dermatozların iyileştirilmesinde uygulanır. Bu krem genel olarak bakteriyel enfeksiyonlar ve iltihaplı cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde etkilidir.


Stafine Krem Neye Yarar?

Fusidik aside duyarlı mikroorganizmaların, özellikle staphylococcus’un neden olduğu enfeksiyonların neden olduğu şiddetli olmayan, yüzeysel, yaygın olmayan, birincil cilt enfeksiyonlarının tedavisi için bu krem uygulanır.

Topikal olarak uygulanan fusidik asit ile tedaviye cevap vermesi beklenebilecek primer cilt enfeksiyonları impetigo contagiosa, yüzeysel folikülit, sycosis barbae, paronişi ve eritrazma gibi hastalıkların iyileştirilmesinde etkilidir. Antibakteriyel ajanların uygun kullanımı konusunda tıbbi rehberliğe dikkat edilmelidir.


Stafine Krem Nasıl Kullanılır?

Bu antibiyotik kremi doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarını esas alarak kullanınız. Ancak, kullanımı konusunda uzman birinden tavsiye almadıysanız aşağıdaki adımları takip edin.

 • İlk kullanımda kapağı ters çevirip alüminyum tüpü delin.
 • Sorunlu bölgeye sürmeden önce ellerinizi yıkayın
 • Enfekte olmuş cilt bölgesine ince bir tabaka halinde nazikçe sürün
 • Günde 2 veya 3 kez sorunlu bölgeye uygulayın
 • Uygulama sonrası sorunlu cilt bölgesi hafif bir bandajla kapatılabilir veya açık bırakılabilir
 • Ellerinizi tedavi etmek için kullanmıyorsanız, uygulama sonrası ellerinizi yıkayın
 • Gözlerde tahrişe neden olabileceğinden göz çevresinde kullanmanız gerekiyorsa dikkatli olun. Gözle temasında bol suyla yıkayın
 • Stafine kremi tatmin edici bir yanıt alana dek kullanın. Tedavi iki haftadan daha uzun sürmemelidir. 7 gün kullanmanıza rağmen herhangi bir iyileşme görmediyseniz, uygulamayı durdurup doktorunuzla konuşun.

Stafine Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Bu kremi uzun süre kesinlikle kullanmamanız gerekir.
 • Uygulama bölgesine bağlı olarak, bu krem ile tedavi sırasında her zaman bu kremin muhtemel sistemik emilimi dikkate alınmalıdır.
 • Kortikosteroid içeriğinden dolayı bu krem gözlerin yakınında dikkatli kullanılmalıdır. Bu kremi gözlere temas ettirmekten kaçının.
 • Topikal kortikosteroidlerin sistemik emiliminden sonra geri dönüşümlü hipotalamik-hipofiz-adrenal (HPA) ekseni baskılanması meydana gelebilir.
 • Çocuklarda hastalar topikal kortikosteroidlerin neden olduğu HPA ekseni baskılanmasına ve cushing sendromuna yetişkin hastalara göre daha fazla yatkınlık gösterebileceğinden, çocuklarda bu krem dikkatle kullanılmalıdır. Çok miktarda, oklüzyon ve uzun süreli tedaviden kaçının.
 • Bu kremi çok uzun süre kullanırsanız cilt atrofisine yol açabilir.
 • Bu kremin topikal kullanımı ile bakteriyel direnç olabilir. Tüm antibiyotiklerde olduğu gibi, uzun süreli kullanım ya da tekrar tekrar uygulama antibiyotik direnci geliştirme riskini artırabilir. Topikal fusidik asit içeriği olan bu krem ile bir seferde on dört günden fazla olmamak üzere sınırlandırılması, direnç gelişme riskini en aza indirecektir.
 • Bu ayrıca kortikosteroidin immünosüpresif etkisinin antibiyotiğe dirençli bakterilere bağlı olası enfeksiyon semptomlarını maskeleme riskini de önler.
 • İmmünosüpresan etkiye sahip kortikosteroid içeriğinden dolayı bu krem, enfeksiyona karşı artan duyarlılık, mevcut enfeksiyonun alevlenmesi ve gizli enfeksiyonun aktivasyonu ile ilişkili olabilir. Topikal tedavi ile enfeksiyon kontrol altına alınamıyorsa sistemik tedaviye geçilmesi önerilir.
 • Bu krem, eksipiyanlar olarak metil ve propil parahidroksibenzoat (E218 ve E216), setostearil alkol ve potasyum sorbat içerir. Metil ve propil parahidroksibenzoat alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Potasyum sorbat ve setostearil alkol lokal cilt reaksiyonlarına neden olabilir.

Stafine Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi bu krem de çeşitli yan etkilere neden olabilir. Fakat bu kremin yan etkileri nadir olarak görülür. Nefes almakta zorlanıyorsanız, yüzünüzün veya boğazınızın şişmesi, cildinizde ciddi bir döküntü oluşuyorsa bu kreme karşı alerjik reaksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Bu yan etkilerden herhangi biri gelişirse hemen ilacı kullanmayı bırakın ve hemen doktora başvurun.

İlaç uzun süre, büyük miktarlarda veya cilt kıvrımlarında (koltuk altı veya göğüs altı gibi) kullanılırsa, aşağıda listelenen sorunlardan herhangi biri daha olasıdır.

Bu sorunların bebeklerde ve çocuklarda daha fazla görülmesi muhtemeldir. Cildin bir pansuman, bandaj veya bezle kaplı olması da olasıdır.

Bu kremin yan etkileri arasında cildin incelmesi, cildin yüzeyine yakın küçük damarların görünür hale gelmesi, deri çatlağı, bölgede kaşıntılı döküntü ve cilt iltihabı, yüz derisinin kalınlaşması vardır. Yan etkilerden herhangi biri ciddi hale gelirse veya burada listelenmeyen herhangi bir yan etki fark edersiniz hemen ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Stafine Krem 2024 Fiyatı Ne Kadar?

Stafine Krem 2024 fiyatı 76,36 TL‘dir Reçeteli olarak da alınabilen krem aynı zamanda reçetesiz olarak da satılır. Sosyal güvence türüne bağlı olarak satın alma esnasında fiyat farkı ortaya çıkabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan bir ilaç ise herhangi bir ödeme alınmaz ya da daha düşük fiyatlı olarak satılır. Fiyat bilgisini, sağlık sigortanızın türünü söyleyerek eczacınızdan da öğrenebilirsiniz. Film tablet, jel, krem ve pomad olarak satılan ürünün çeşitlerine bağlı olarak fiyatı değişebilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Furaderm Krem Ne İşe Yarar? 

👉 Sivilce Şişliği Nasıl Geçer? 

👉 Sivilce İzleri Nasıl Geçer? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu