Lise

Takdir Almak İçin Ders Notları Kaç Olmalı? Takdir Belgesi Puan Hesaplama

Takdir Almak İçin Ders Notları Kaç Olmalı? Takdir Belgesi Puan Hesaplama. Takdir belgesi, öğrencilerin ders notu bağlı olarak verilen başarı belgesidir. Takdir belgesi ilkokul 4. sınıftan itibaren lise son sınıfa kadar MEB’in belirlediği not ortalaması göre verilir. Not ortalaması hesaplanırken Türkçe dersi ortalaması önemlidir.

Takdir Almak İçin Ders Notları Kaç Olmalı?

İlkokul 4. sınıftan itibaren bir öğrencinin Takdir belgesi alabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması en az 85 olması gerekiyor. Dönem puanları ortalaması 85 üzeri olursa o öğrenci takdir belgesi alır.

Takdir belgesi almanın bazı şartları Ortaöğretimde 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 85 üzeri olursa Takdir belgesi almaya hak kazanır, aksi halde bu şartlardan biri bile sağlanmaz ise belge alamaz.

Lisede takdir almak için dönem ortalaması en az 85 üzeri ve derslerden her birinin en az 50 puan üstü başarıya sahip olmak gerekiyor. Gereken dönem ortalaması tutturulsa dahi bir ders notu ortalaması 49 ise takdir belgesi verilmez. Zaten mantıken takdirlik bir öğrencinin de herhangi bir dersinin zayıf olması beklenemez.


Takdir Belgesi Puan Hesaplama

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre;

Not ortalaması, 1. yazılı puanının 2. ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanmasının ardından toplam yazılı sayısına bölünmesiyle bulunur.

Her ders için bu işlemi gerçekleştirdikten sonra ders başına çıkan not ortalamalarının hepsi toplanır.

Toplanan not ortalaması o dönem kaç ders alındıysa ona bölünür, öğrenciler bu şekilde karne not ortalamasını öğrenmiş olur ve çıkan sonuç 85,00 ve daha yukarı olanlar takdir belgesi alır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Teşekkür Almak İçin Ders Notları Kaç Olmalı? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu