Öğrenci Gazetesi

Teşekkür Almak İçin Ders Notları Kaç Olmalı? Teşekkür Belgesi Puan Hesaplama

Teşekkür belgesi, öğrencilerin ders notu bağlı olarak verilen başarı belgesidir. Teşekkür belgesi ilkokul 4. sınıftan itibaren lise son sınıfa kadar MEB’in belirlediği not ortalaması göre verilir. Not ortalaması hesaplanırken Türkçe dersi ortalaması önemlidir. Peki Teşekkür Belgesi Almak İçin Ders Notları Kaç Olmalı Lise 2022? Teşekkür Almak İçin Türkçe Notu Kaç Olmalı? Teşekkür Belgesi Nasıl Alınır? Teşekkür Belgesi Kaç Puanla Alınır? Teşekkür Belgesi Puan Hesaplama… Teşekkür Belgesi hakkında tüm bu soruların yanıtlarına makalemizden ulaşabilirsiniz.

Teşekkür Belgesi Nasıl Alınır?

İlkokul 4. sınıftan itibaren bir öğrencinin Teşekkür belgesi alabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrenciler Teşekkür belgesi alabilir.


Teşekkür Belgesi Almak İçin Ders Notları Kaç Olmalı 2022?

Teşekkür belgesi almanın bazı diğer şartları Ortaöğretimde 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 arasında olursa Teşekkür belgesi almaya hak kazanır, aksi halde bu şartlardan biri bile sağlanmaz ise belge alamaz.

Lisede teşekkür almak için dönem ortalaması 70.00-84.99 arasında ve derslerden her birinin en az 50 puan üstü başarıya sahip olmak gerekiyor. Gereken dönem ortalaması tutturulsa dahi bir ders notu ortalaması 49 ise teşekkür belgesi verilmez.


Teşekkür Belgesi Puan Hesaplama

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre;

Not ortalaması, 1. yazılı puanının 2. ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanmasının ardından toplam yazılı sayısına bölünmesiyle bulunur. Her ders için bu işlemi gerçekleştirdikten sonra ders başına çıkan not ortalamalarının hepsi toplanır.

Toplanan not ortalaması o dönem kaç ders alındıysa ona bölünür, öğrenciler bu şekilde karne not ortalamasını öğrenmiş olur ve çıkan sonuca göre 70,00-84,99 arasında ise teşekkür belgesi alır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Takdir Almak İçin Ders Notları Kaç Olmalı? Takdir Belgesi Puan Hesaplama

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu