Öğrenci Gazetesi

Tıp Kazanmak İçin 2022 YKS’ de Kaç Net Yapmak Gerekir?

Tıp Kazanmak İçin 2022 YKS’ de Kaç Net Yapmak Gerekir?. Sayısal bölüm okuyanların birçoğu Tıp Fakültesi okumak istemekte özellikle Fen lisesi öğrencileri ilk hedef olarak Diş Hekimliği okumak istiyorlar. Tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler 2022 YKS hazırlık sürecinde planlı ve programlı olarak ciddi emek harcamaktadır. Geçmiş yıllara baktığımızda YKS ‘de sayısal puan türünde derece yapan adayların büyük kısmı Tıp Fakültesini tercih etmiştir. Hal böyle olunca Tıp Fakültesi taban puanları her zaman en yüksek puan olmuştur. 2022 yılında YKS’ ye girip Tıp kazanmak isteyen adaylar için bu makalemizde Tıp Fakültesi Kazanmak İçin 2022 YKS’ de Kaç Net Yapmak Gerekir? sorusunu yanıtlayacağız.

Tıp Kazanmak İçin 2022 YKS’ de Kaç Net Yapmak Gerekir?

Aşağıdaki listede yer alan veriler YÖK ve ÖSYM tarafından yayınlanmış olan en son güncel netlerdir. 2022 yılında Tıp Fakültesi kazanmak için YKS- TYT–AYT’ den kaç net yapmak gerekir? sorusunun cevabını aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

Ortaöğretim başarı puanının 2022-YKS SAY puanına etkisi 56 olan bir öğrencinin tıp fakültelerini kazanabilmek için TYT‘de ortalama 33 net Türkçe, 32 net Matematik, 13 net Fen Bilimleri, 12 net Sosyal Bilimler neti yapması gerekir. AYT‘de ise 37,5 net Matematik-Geometri ve 35 net Fizik-Kimya-Biyoloji yapması gerekir.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp (İngilizce) En Düşük Puanı: 545,118 Ülkedeki en iyi tıp fakültelerine girmek ve buralardan mezun bir doktor olmak isteyen üniversite adayları için en iyi tıp fakültelerinin bazıları.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp (Türkçe) En Düşük Puanı: 535,059

Hacettepe Üniversitesi Tıp (İngilizce) En Düşük Puanı: 540,810

Hacettepe Üniversitesi Tıp (Türkçe) En Düşük Puanı: 535,941

İstanbul Ünv. Tıp (İngilizce) En Düşük Puanı: 534,192

İstanbul Ünv. (Türkçe) En Düşük Puanı: 530,086

Ankara Ünv. Tıp (İngilizce) En Düşük Puanı: 532,599

Ankara Ünv. Tıp (Türkçe) En Düşük Puanı: 528,036

Ege Ünv. Tıp En Düşük Puanı: 525,878

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp En Düşük Puanı: 510, 948


Tıp Kazanmak İçin En İyi 10 Taktik

  1. Dershane, okul ya da özel derslerinden hiç birini asla aksatma. Bu önemsiz ders, sınavda benim işime yaramaz diye düşünme. Girebildiğin kadar her derse girmeye çalış.
  2. Çevrende meydana gelen her türlü deneme sınavına gir. Özellikle Türkiye geneli deneme sınavlarına gir ki, kendini sınav öncesinde nerede olduğunu kıyasla.
  3. Her çözdüğün deneme sınavında eksik olduğun konuları belirle ve bir sonraki hafta için öncelikli olarak o konulardan çalışmaya başla.
  4. Deneme sınavlarında netlerin düşük geldiğinde asla pes etme. Adı üstünde deneme sınavı…
  5. Problemleri hızlı çözebilmek için daha çok soru çözmen gerektiğini aklından çıkarma.
  6. Türkçe paragraf sorularını mümkün olduğunca sabah saatlerinde çözmeye çalış.
  7. Geometri netlerini arttırmak için her gün en az 5 tane geometri testi çöz.
  8. Biyolojiye defalarca okuduğun halde ezberleyemiyorsan ezberlemeyi bırak. Evet doğru duydun ezberlemeyi bırak. Sadece anlayarak oku ve geç. Sonra defalarca tekrar etmeye devam et. Bir süre sonra ezberlediğinin farkına varacaksın.
  9. Tarih, coğrafya, felsefe gibi sözel dersleri asla ihmal etme. Zaten senin kulvarında çalışan insanlar matematik, Türkçe, geometri, fizik, kimya, biyoloji çözüyor. Senin onlardan farkın; tarih, coğrafya ve felsefe testleri olacak. Sosyal bilimlerden ne kadar çok net yaparsan o kadar öne geçersin.
  10. Son olarak uyku düzenini asla bozma. 18-25 yaş aralığında üniversite sınavına çalışan bir birey için ortalama 6 saatlik uyku yeterli diye düşünüyorum. Ancak yine de bedenini sen bilirsin. Kendine bir uyku düzeni oluştur mutlaka. Başarılar…

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu