Bilgi Arşivi

Trafik Işıkları Anlamları Resimli – Trafik Lambası Işıklarının Anlamları Nedir?

Trafik Işıkları Anlamları Resimli – Trafik Lambası Işıklarının Anlamları Nedir? Işıklı Trafik işaret cihazları Anlamları Nedir? Sorularının yanıtlarını bu makalemizde paylaştık. Işıklı trafik işaret cihazları trafik yönetimi ve düzenlenmesi için kullanılan aydınlatmalı trafik işaretleridir.

Trafik Işıkları Anlamları Resimli

Trafik lambası ışıklarının anlamları genellikle üç renk üzerinden belirlenir. Kırmızı ışık genellikle dur anlamına gelir, sürücülerin durmaları gerektiğini gösterir. Sarı ışık genellikle hazırlıklı olunması gerektiğini veya durmanın yaklaştığını belirtir. Yeşil ışık ise genellikle ilerlemenin serbest olduğunu gösterir. Bu renklerin kombinasyonları ve sıraları, sürücülere ne zaman durmaları, hazırlıklı olmaları veya ilerlemeleri gerektiği konusunda talimat verir. Trafik lambaları, trafik akışını düzenlemek ve kazaları önlemek için kullanılır.

1- Kırmızı Işık

Trafikte kırmızı ışık dur demektir. Araçların durması ve beklemesi gerektiği anlamına gelir. Kırmızı ışık yanarken bulunulan yolun trafiğe kapalı olduğunu ve mutlaka duruş yapılması gerektiğini bildirir. Kırmızı ışı yanarken aksine bir işaret yoksa hiçbir yöne hareket edilemez.


2- Yeşil Işık

Trafikte yeşil ışık, sürücülere ilerlemelerine izin verildiğini bildiren bir sinyaldir. Yeşil ışık, diğer araçların durması gerektiği anlamına gelen kırmızı ışığın aksine, yeşil ışık sürücülere yol verir. Yolun trafiğe açık olduğunu gösterir.


3- Sarı Işık

Trafikte sarı ışık, sürücülere durmaları ya da hareket etmeleri için hazırlık yapmalarını bildiren uyarı sinyalidir. Yeşil ışıktan sonra yanması, yolun trafiğe kapanmak üzere olduğunu bildirir. Bu ışık yandığında ışıklı geçiş noktasına emniyetle durulamayacak kadar yaklaşılmış ise normal geçiş yapılır, aksi hâlde yaya geçidi işgal edilmeden durulur. Kırmızı ışıkla birlikte yanması, yolun trafiğe açılmak üzere olduğunu bildirir. Sarı ışık, sürücülere dikkat etmeleri ve güvenli bir şekilde durmaları veya geçişlerini tamamlamaları için zaman tanır.


4- Yaya Figürlü Kırmızı Işık

Yaya simgeli kırmızı ışık, yayaların karşıya geçmemeleri gerektiğini belirten bir sinyaldir. Bu ışık yanarken yayaların taşıt yoluna girmelerinin yasak olduğunu bildirir.


5- Yaya Figürlü Yeşil Işık

Yaya figürlü yeşil ışık, yayaların karşıya geçmelerine izin verildiğini belirten bir sinyaldir. Bu durumda, yayaların güvenli bir şekilde yolun karşısına geçmeleri için araç trafiğinin durması beklenir. Yaya figürlü yeşil ışık, yayaların geçiş önceliğini gösterir ve araç sürücülerine yayalara yol verilmesi gerektiğini bildirir.


6- Aralıklı (fasıla) Yanıp Sönen Sarı Işık

Aralıklı (fasıla) yanıp sönen sarı ışık genellikle sürücülere dikkat etmeleri ve hazırlıklı olmaları gerektiğini bildiren bir uyarı sinyalidir. Bu tür bir sinyal özellikle trafik ışıklarının arızalı olduğu durumlarda kullanılabilir. Sürücüler, bu durumda yavaşlamalı, dikkatli olmalı ve diğer araçlarla etkileşimde bulunmalıdır. Aralıklı yanıp sönen sarı ışık, sürücülere normal trafik ışıklarının olmadığını ve dikkatli olmaları gerektiğini bildirir. Bu durumda sürücüler, diğer sürücülerle anlayışlı olmalı ve trafiği düzenli bir şekilde devam ettirmeye çalışmalıdır.


7- Aralıklı Yanıp Sönen Kırmızı Işık

Dur işareti levhası anlamında olup gidilecek yolun açık olduğu görüldükten sonra yeniden hareket edilmesini bildirir. Sürücüler bu durumda dikkatli olmalı, yavaşlamalı ve diğer sürücülerle anlayışlı olmalıdır.


8- Işıklı Oklar

Trafik ışıklı oklar genellikle sürücülere belirli yönlere dönme veya o yönde ilerleme izni veren bir sinyaldir. Yeşil ok, sürücülere o yönde ilerlemelerine izin verildiğini gösterirken, kırmızı ok o yönde ilerlemenin yasaklandığını belirtir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu