Üniversite

Hava Trafik Kontrolörü Nasıl Olunur? Hava Trafik Kontrolörü Maaşları 2024 Ne Kadar?

Hava Trafik Kontrolörü Nasıl Olunur? Hava Trafik Kontrolörü Maaşları 2024 Ne Kadar? Hava Trafik Kontrolörleri, hava araçlarının gitmek istedikleri noktaya emniyetli bir şekilde ulaşmaları için tüm aşamaları yöneten personellerdir. Gelin hep birlikte Hava Trafik Kontrolü hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Hava Trafik Kontrolörü Nedir?

Hava trafik kontrolörü, hava alanlarında kulelerde görev yapan ve hava alanında bulunan tüm hava araçlarının güvenli bir şekilde iniş ve kalkışlarını sağlamakla görevli olan kimselere denilmektedir. Hava trafik kontrolörlerinin oldukça stres dolu ve yoğun bir çalışma hayatları bulunmaktadır. Öyle ki; yerlerine birisi gelmeden çalışma masalarından kalkmaları bile yasaktır.


Hava Trafik Kontrolörü Ne İş Yapar?

Bu meslek hep merak edilen bir iş olsa da fazla zor ve ehemmiyet isteyen bir meslek olarak göze çarpar en ufak bir hatanız yüzlerce cana mal olabilmektedir bu yüzden de çok dikkat gerektiren bir meslektir. Görevi ise; öncelikle havaalanı kulede çalışırlar burada uçakların yoğunluk hava şartları gibi birçok durumu takip etmek ve bu durumların sonucunda uçağın inip inmeme ve pas geçme gibi durumlarında uçacağı noktalara yönlendiren kişi olarak bilinmektedir.


Hava Trafik Kontrolörlerinin Görevleri Nelerdir?

Saha, yaklaşma veya hava meydanı kontrolörü olarak çalışılmasına bağlı olarak değişkenlik göstermekte olup, belli başlı görevleri şunlardır;
• Araçların havalimanı etrafındaki yer hareketlerinin sevk ve idare edilmesi.
• Beklenmedik hal ve durumları, acil durumları ve plan harici trafiği sevk ve idare etmek.
• Hava araçları ile telsiz ve/veya radar temasını korumak;
• Hava araçlarının yol boyu veya havalimanındaki hareketini yönlendirmek;
• Hava araçlarına tırmanma veya alçalma konusunda talimatlar vermek ve nihai seyir seviyesini tahsis etmek;
• Hava araçlarına hava durumu hakkında bilgiler sağlamak;
• Piste veya pistten gerçekleştirilecek hareketlerin kontrol edilmesi;
• Uçaklar arasında asgari mesafelerin muhafaza edilmesini sağlamak;
• Uçakların terminal etrafındaki yer hareketlerinin sevk ve idare edilmesi


Hava Trafik Kontrolörü Nasıl Olunur?

Hava trafik kontrolörü olmak için iki farklı yol bulunmaktadır. Hava trafik kontrolörü olmak için ya Anadolu Üniversite Sivil Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Hava Trafik Kontrol Bölümünü bitirmek veya DHMİ tarafından açılmakta olan ilanları takip etmek. Çünkü DHMİ gerekli gördüğü takdirde 4 senelik üniversite mezunları arasından hava trafik kontrolörü alımı da gerçekleştirmektedir. Bu iki yolu detaylı olarak inceleyelim;

1. Yol: Hava trafik kontrol bölümünü bitirmektir. Eskişehir’de yer alan Anadolu Üniversitesi bünyesinde bulunan bu bölüm genel yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır. Bu bölüme girmek için öncelikle üniversite sınavından belirli bir puan alarak başvuruda bulunmalısınız. Bu başvurunun akabinde adaylar sayısal ağırlıklı bir test, ardından da mesleki yeterliliği ölçebilen “bilişsel psikometrik test” ve sonrasında da mülakat, en sonunda da simülatör testi yapılmakta olup, tüm puanlar toplanarak 15 asil, 15 yedek aday olacak şekilde öğrenci kabulü yapmaktadır.
Belirttiğimiz şekilde yapılmakta olan öğrenci seçme sistemine “çoklu elemeli sistem” adı verilmektedir. 1 yıl hazırlık sınıfı ve daha sonra da hava trafik kontrol yönetimi ile ilgili çok sayıda dersin işlendiği 4 senelik yani toplamda 5 senelik bir eğitim sürecinin ardından mezun olunabilmektedir. Tabi bu bölümden mezun olmak hava trafik kontrolörü olmak için tabi ki de yeterli değil.

Ardından KPSS sınavından ilgili sene için yayınlanmış olan minimum puanı almak ve atama konusunda tek yetkili kurum statüsünde bulunan DHMİ tarafından açılan hava trafik kontrolörü alımı ilanlarına başvuru yapmak gerekmektedir. Hava trafik kontrolörü olmak için birinci yol budur.
2. Yol: DHMİ tarafından açılmakta olan ilanlara başvuru yapmaktadır. Çünkü DHMİ ihtiyaç bulunması halinde hava trafik kontrol bölümü mezunu olmayan bireyleri yani sadece 4 senelik bir yükseköğretim kurumunu bitiren kişiler arasından da alım yapabilmektedir. Bu şekilde başvuru yapmanız durumunda yeterliliğinizi belirlemek adına bir sınava tabi tutulursunuz.

Bu sınavı da geçerseniz 14 ay sürecek olan bir kurs süreciniz olucaktır. Bu kursu da başarı ile vermeniz durumunda da DHMİ bünyesinde çalışma olanağı bulursunuz. Adayların kursa başvuru yapabilmeleri için DHMİ tarafından açıklanmış olan minimum KPSS puanının alınmış olması, KPPS sınavından minimum 70 alınması ve 27 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.

Başvuru sonrası adaylar The First European Air Traffic Controller Selection Test (FEAST) sınavına tabi tutularak, ardından mülakata çağrılmaktadırlar. Başarılı olanlar hava trafik kontrolörü olabilmek adına gerekli sağlık kurulu raporunu temin ettiklerinde, “ stajyer hava trafik kontrolörü” unvanıyla kursa çağrılmaktadırlar. FEAST sınavı aynı zamanda adayların kadro açılmış şehirleri tercih ederken önceliğe sahip olabilmelerinin önünü açmaktadır. Yani FEAST sınavında rakibinden daha yüksek puan alan aday, çalışmak istediği şehir konusunda önceliğe sahip olacaktır. Bu durum mezun olduktan sonra DHMİ’ye başvuran Anadolu Üniversitesi Hava Trafik Bölümü mezunları için de geçerli olmakta, tabi tutuldukları FEAST sınavına göre birbirleri ile yarışarak kadro açılmış şehirlere atanmaktadırlar.


Hava Trafik Kontrolör Lisansı Almak İçin Aranılan Nitelikler Nelerdir?

Hava trafik kontrolörü lisansı alabilmek için bazı şartlar ve nitelikler aranır. İşte o nitelikler;

  • Alkol veya keyif verici maddelere düşkün oldukları bilinen kişilere lisans verilemez.
  • Başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşından gün almamış olması gereklidir.
  • Başvuru sahibi kanuni haklarından kısıtlanmış, affa uğramış olsa dahi, her ne sebeple olursa olsun ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis cezasına çarptırılmış olmamalı, iyi hali olduğunu savcılık belgesi ile kanıtlamış olmalıdır.
  • Başvuru sahibi en az lise mezunu olmalıdır.
  • Başvuru sahibi T.C. uyruklu olmalıdır, yabancı uyruklu kişilere bu yönetmeliğe uygun başvuruları halinde hava trafik kontrolörü lisansı verilebilir, bu konuda 2007 sayılı yasa hükümleri saklıdır.
  • Bakanlık tarafından onaylanmış eğitim müfredatına göre eğitim görmüş ve başarılı bulunmuş olmalıdır. Halen bu konuda eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarında ön lisans diploması(assocıate degree) veya lisans(bachelor’s degree) almış veya alacak adayların bakanlığın öngördüğü müfredata uygun eğitim almış olmaları durumunda sınav hakları mahfuzdur. Programın kısmen tamamlanmış addolunması halinde, sınava girmeden önce eksiğinin tamamlanması istenir.
  • Türkçeyi çok iyi konuşmalı, ses ve konuşmada özel aksanı olmamalı radyo telefon konuşmalarında açık ve anlaşılır olmalıdır.

Hava Trafik Kontrolörü 2024 Maaşı Ne Kadar?

Hava trafik kontrolörü bu mesleği yapan kişi uçakların inme kalkma hava gibi durumları kontrol eden havacılık için çok önemli bir noktadır. Bu kişilerin asistanları 2024 yılı itibari ile 57.000 bin TL civarı maaş almaktadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Pilot Nasıl Olunur?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu