Bilgi Arşivi

TÜRKSAM Nedir? TÜRKSAM Ne İş Yapar?

TÜRKSAM Nedir? TÜRKSAM Ne İş Yapar?. TÜRKSAM (Türkiye Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi) ise, TÜRKSAM bir düşünce kuruluşudur. TÜRKSAM’ın görevi, Türkiye’nin iç ve dış politikalarına katkıda bulunmak, güvenlik stratejileri oluşturmak ve Türkiye’nin ulusal çıkarlarını desteklemektir.

TÜRKSAM Nedir?

TÜRKSAM (Türkiye Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi) Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası ve yurttaşlarının refahının sağlanmasına yardımcı olmak maksadıyla; bölgesel ve Türkiye’yi doğrudan-dolaylı ilgilendirebilecek bölge dışı siyasi-ekonomik-teknolojik-askeri-dini ve sosyokültürel gelişmeleri yakından izlemek, bu gelişmeler doğrultusunda karar vericilere yardımcı olabilecek güvenlik ve dış politika seçenekleri sunmak, kamuoyunu aydınlatmaya yardımcı olmaktır.

TÜRKSAM öncelikli çalışma alanlarının dillerini konuşan, ilgili bölgelerde yaşamış/çalışmış uzmanlara öncelik verdiği bir çalışma kadrosuna ve ilgili bölgelerde temsilci (lere) sahiptir.

TÜRKSAM’da tam zamanlı görev yapan uzmanların yanı sıra; anlaşmalı, yarı-zamanlı ve gönüllü çalışanlar da görev yapmaktadır. TÜRKSAM dünyanın önemli düşünce kuruluşları ile iletişim ve işbirliği yapar.


TÜRKSAM Ne İş Yapar?

2004 yılında kurulan TÜRKSAM, Türkiye’yi ve bölge ülkelerini etkileyen politika konularında bağımsız, tarafsız ve güvenilir bilginin kaynağı olarak en saygıdeğer araştırma kurumlarından birisi haline gelmiştir. TÜRKSAM, bürokratlar, hükûmet görevlileri, akademisyenler, araştırmacılar, öğrenciler ve halk için düzenli olarak konferanslar ve seminerler düzenlemektedir. Bu konferansların amacı Türkiye’yi ve Türkiye’nin içerisinde bulunduğu bölgeyi yakından ilgilendiren politika konularında bilinç uyandırmak ve fikir alışverişini sağlayacak bir platform yaratmaktır. Bunun yanı sıra, TÜRKSAM bünyesinde bulunan bölgesel uzmanlar araştırmalarını sürdürdükleri konular hakkında düzenli aralıklarla makaleler ve incelemeler yayınlamaktadır.

Başkanlığını Sinan Oğan’ın yaptığı kuruluş, çalışmalarını Türkçe, İngilizce ve Rusça yayınlamakta ve resmi internet sitesiyle çalışmalarını ilgililerin hizmetine sunmaktadır. Özellikle Avrasya bölgesine yönelik ve orijinal kaynaklara dayanan çalışmalarıyla dikkat çekmektedir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu