Gündem

Uniswap Coin Nedir? Uniswap Coin Nasıl Çalışır?

Uniswap Coin Nedir? Uniswap Coin Nasıl Çalışır?. Uniswap merkezi olmayan , yani tek bir kuruluşa ait olmayan ve işletilen tamamen farklı bir borsa türüdür ve otomatik likidite protokolü adı verilen nispeten yeni bir ticaret modeli kullanır. Gelin hep birlikte Uniswap Coin hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Uniswap Coin Nedir?

Uniswap platformu, 2018 yılında , tüm ERC-20 tokenleri ve MetaMask ve MyEtherWallet gibi cüzdan hizmetleri gibi altyapı ile uyumlu hale getiren, piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi projesi olan Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edildi.

Uniswap ayrıca tamamen açık kaynaktır, yani herkes kendi merkezi olmayan borsalarını oluşturmak için kodu kopyalayabilir. Hatta kullanıcıların borsadaki jetonları ücretsiz olarak dinlemelerine izin verir. Normal merkezileştirilmiş borsalar, kâr amaçlıdır ve yeni madeni paraları listelemek için çok yüksek ücretler alır, bu nedenle bu tek başına dikkate değer bir farktır. Uniswap merkezi olmayan bir borsa (DEX) olduğu için, tüccarların kendi özel anahtarlarının kontrolünü bırakmasını gerektiren merkezi bir değişimin aksine, kullanıcıların her zaman fonlarının kontrolünü elinde tutması anlamına gelir, böylece emirler dahili bir veritabanında kaydedilebilir. daha fazla zaman alan ve pahalı olan bir blok zincirinde yürütülmekten daha iyidir. Özel anahtarların kontrolünü elinde tutarak, takasın hacklenmiş . En yeniye görerakamlar olması durumunda varlıkları kaybetme riskini ortadan kaldırır.Uniswap şu anda dördüncü en büyük merkezi olmayan finans (DeFi) platformudur ve protokolüne kilitlenmiş 3 milyar dolar değerinde kripto varlığa sahiptir.


Uniswap Coin Nasıl Çalışır?

Uniswap iki akıllı sözleşme ile çalışır ; bir “Değişim” sözleşmesi ve bir “Fabrika” sözleşmesi. Bunlar, belirli koşullar karşılandığında belirli işlevleri gerçekleştirmek üzere tasarlanmış otomatik bilgisayar programlarıdır. Bu durumda, fabrika akıllı sözleşmesi platforma yeni belirteçler eklemek için kullanılır ve takas sözleşmesi tüm jeton takaslarını veya “takasları” kolaylaştırır. Herhangi bir ERC20 tabanlı token, güncellenmiş Uniswap v.2 platformunda başka bir token ile değiştirilebilir.


Uniswap Nasıl Kullanılır?

Uniswap’e başlamak nispeten kolaydır, ancak MetaMask, WalletConnect, Coinbase cüzdanı, Portis veya Fortmatic gibi ERC-20 destekli bir cüzdan kurulumuna sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Bu cüzdanlardan birine sahip olduğunuzda, Uniswap‘te işlem yapmak ve gaz için ödeme yapmak için ona eter eklemeniz gerekir – buna Ethereum işlem ücretleri denir. Gaz ödemeleri, ağı kaç kişinin kullandığına bağlı olarak fiyat olarak değişir. Çoğu ERC-20 uyumlu cüzdan hizmeti, Ethereum blok zinciri üzerinden ödeme yaparken size üç seçenek sunar: yavaş, orta veya hızlı. Yavaş en ucuz seçenektir, hızlı en pahalıdır ve orta, arada bir yerdedir. Bu, işleminizin Ethereum ağ madencileri tarafından ne kadar hızlı işlendiğini belirler.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu