Öğrenci Gazetesi

Üniversite Sınavında Yasak Olanlar – ÖSYM Sınav Yasak Listesi 2025

Üniversite Sınavında Yasak Olanlar – ÖSYM Sınav Yasak Listesi 2025. Yüksek Kurumlar Sınavı yani Üniversite sınavına girecek adayların sınavı riske atmamak için sınavda sınav binasına girişte nelerin yasak olup olmadığını araştırıyor. Peki Üniversite sınavında yasak olanlar neler? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim.

Üniversite Sınavında Yasak Olanlar

Üniversite sınavına girişte Polisler tarafından yapılan aramalarda ÖSYM tarafından yasaklı listesinde bulunan araç ve gereçler sınav binasına alınmaz. Sınavın yapıldığı binaya ÖSYM’nin yasaklı listesinde bulunan araç ve gereçler ile giren adayların sınavları geçersiz sayılır.

ÖSYM, gerekli gördüğü koşullarda sınav binalarında sinyal kesici kullanabilir. Sınav binaları, sınavın yapılacağı salonlar ÖSYM tarafından kurulacak olan güvenlik kameraları ile izlenebilecektir. Sınav görevlilerin tutanaklarıyla kamera kayıtları gerekli görülmesi halinde delil olarak kullanılır.

Sınav binasına girişlerde yoğunluğa yol açılmaması adına sınava girecek olan adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava gelirken getirmemeleri sınava metal aksesuarları olmayan sade bir kıyafet ile gelmeleri son derece önemlidir.


ÖSYM Sınav Yasak Listesi 2025

Üniversite sınavına girişte hiçbir eşyasının emanete alınmayacağından dolayı adayların aşağıdaki araç ve gereçleri yanlarında bulundurmamaları gereklidir.

Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat),kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (halka alyans hariç),bilezik, broş ve diğer takılarla; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalarla (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, para, anahtarlıksız basit anahtar,

Ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing (taşsız, metal top veya sivri uçlu) hariç),her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç),banka/kredi kartı vb. kartlarla,

Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik cihaz, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla, Kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,

Şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle, Kutu/şişe içerisinde ilaçla gelmeleri kesinlikle yasaktır.

Ayrıca; Engelli/sağlık sorunu olan adaylardan sınava engeli/sağlık sorunu nedeniyle bir araç gereç vb. ile girmesi gerekenlerin, kılavuzda yer alan “ENGELLİ/SAĞLIK SORUNU OLAN ADAYLAR VE SAĞLIK DURUMU/ENGEL BİLGİ FORMUNUN DOLDURULMASI” maddesini dikkatli bir şekilde incelemeleri gerekmektedir.

Tüm adaylar, 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine ve ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan sınav uygulamalarına ilişkin güvenlik tedbirlerine uymak zorundadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 YKS’de Kalem, Silgi Verilecek mi?

👉 YKS’ye Ojeyle Girilir mi? 

👉 YKS Sınavından 1 Gün Önce Ne Yapmalıyız? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu