Blog

Üniversitede Kendini Geliştirmenin 10 Altın Kuralı

Üniversitede Kendini Geliştirmenin 10 Altın Kuralı. Üniversitede Kendini Geliştirmenin 10 Altın Kuralı. Artık bir Üniversiteli’sin yeni bir Dünya’ya geldin burada mutlaka yapmak gereken şeyler ne? Gelin hep birlikte Üniversitede kendinizi geliştirmenin altın kurallarını öğrenelim.

Üniversitede Kendini Geliştirmenin 10 Altın Kuralı

Üniversite yıllarında akademik başarının yanı sıra kişisel gelişiminize de odaklanın. Hedeflerinizi belirleyin, boş zamanlarınızı değerlendirin, yeni şeyler öğrenin ve sosyal etkinliklere katılın. Böylece daha mutlu ve başarılı bir üniversite hayatı geçirebilirsiniz

1. DAHA BENİM YAŞIM KAÇ, DAHA BENİM BOYUM KAÇ DEME

Her sıkıştığında anneee, babaaa deme onlardan bir şey talep etmemeye çalış. Kendi ayaklarının üzerinde durmayı öğrenmelisin maddi ihtiyaçlarını karşılamak için kütüphanede veya cafede part time çalışabilirsin. Bunların kendine has artıları vardır her yaştan insanlar tanıyıp kişisel gelişimini sağlayabilirsin. Yurttan okula mekik dokursan toplumsal gelişim anlamında kendine bir şeyler katamazsın 4-5 yıl çabuk geçer kıymetini bil. Oku her şeyi oku farklı fikirde olsan bile oku. Bir dünya insanı olmak ol.


2. SOSYAL KULÜPLERE ÖNEM VER

Sosyal organizasyonlara dahil olun aklında neden dahil olduğunu belirle amacını. Neden bu organizasyona katılmalıyım? Arkadaş edinme, yeteneklerini gösterme, topluma fayda sağlama vs. Katıldığın sosyal projelerde üstüne düşeni tamamla yarım bırakma üniversite dedikodu yuvasıdır uydurucu olursun.


3. DERSLERİNİN DIŞINA ÇIK

Zorunlu ve seçmeli derslerin olacak. Başka dillerde alanınla ilgili araştırmalar yap dünyada bölümün ile ilgili neler olup bittiğini araştır. Farklı bölümlere ilgi göster bir şeyler kapmaya önemli gördüklerini öğrenmeye çalış ilerde bunlar önüne yol, su, elektrik olarak sana geri dönecektir.


4. YAPABİLİYORSAN YURT DIŞI FIRSATLARINI KOVALA

Erasmus+ (Erasmus Plus), Avrupa Birliği tarafından eğitim, iş deneyimi ve sportif aktivite gibi alanlarda kişilerin kendilerini geliştirmeleri için hazırlanmış bir programdır.

Work and Travel, her üniversite öğrencisinin en az bir kez tecrübe etmesi gereken dünyanın en popüler kültürel değişim programıdır.

Mutlaka gidecek bir yol bul kendine farklı kültürler insanlar tanı mutlaka.


5. İNGİLİZCEYİ SULAR,SELLER GİBİ ÖĞREN

İngilizce eğitimi veren bir üniversitede olmasanız bile 4-5 yıl boyunca İngilizceni geliştir.

Hazırlık okuyabiliyorsan oku ama hazırlığı bir balayı olarak görme. Öğrenmen gereken bir zaman olarak gör en iyi ingilizce hazırlıkta öğrenilir. Okul bitsin işe başlayınca öğrenirim demek “tam bir yalan olur”.


6. YEDİĞİNİZ DONDURMALAR, YATTIĞINIZ ÇİMLER SİZİNDİR

Kampüsün tadını çıkarın çimlere uzanıp gitar çalıp yatanları izleyin bol bol kampüsün içinde dolaşın farklı insanlar tanıyın sosyalleştiğini göreceksin kampüsün sıcaklığını havasını soluyun artık apartman katları bile üniversite oluyor bunun tadını çıkarın.


7. AA  ALMADIM DİYE KAHROLMA

AA alamadım diye kendini kahretme sınavı geç yola devam et. Durmak yok. .


8. ÜNİVERSİTEYE GİTMENİN AMACINI BELİRLE

Üniversiteye gitmenin amacı ne? Etiket yapmak mı diploma sahibi olmak mı yoksa başkaları okuyor bende okumalıyım  mı bunlar içinse hemen bırak bir işi koyul. Üniversite okumak buradakiler 2019 da yaşarken sen 2024 geçebiliyorsan o zaman üniversite okumanın anlamı vardır.


9. STAJ YAP

Bölümün başarılı olmak isminden söz ettirmek istiyorsan naylon staj yapma.

Kariyeri olan bir firma bul orada güzel ilişkiler kur, çalışanlar seni güzelliğinle değil bilginle, saygınla fark etsin.


10. ORTAMI GÖZLEMLE HER ŞEYE ATLAMA

Kendini bir yere ait olma duygunu frenle hemen bir gruba veya topluluğa dahil olma tarzına ve amaçlarına göre seçim yap.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu