Blog

Üniversiteye Başlarken Yapmanız Gereken 8 Pratik Şey

Üniversiteye başlamak üzeresin, bavullarını hazırladın ve gitmeye hazırsın! Üniversiteye ilk başladığınızda, heyecanlı uçuyor olabilirsin gerçek üniversiteye başlamak için biraz daha hazırlıklı olmalısın.

1. Üniversiteye Gitmeden Önce Tüm Belgelerinizi Sıralayın

İlk gün, hiç şüphesiz öğrenci kimliğini çıkarmayı bekleyen bir grup öğrenciye katılman istenecek. Bu sırada dururken, muhtemelen yanlarında duran, beş büyük çantasında umutsuzca bir şey ararken, ebeveynleri yanlarında duran çok tahriş olmuş görüneceklerini göreceksiniz. Bunlar, ilk günleri için getirmeleri istenen önemli bir formunu veya ilgili bir kimliği unutmuş olanlardan daha fazladır.
Bu insanlar gibi olmayın! İlk gününüzün sabahına başlamadan önce, üniversiteniz tarafından gönderilen tüm formları doldurduğunuz dan ve sizden talep ettiğiniz kimliğe sahip olduğunuzdan emin olun. İlk günün olduğu gibi stresli olacak.
Öğrenci kimliğiniz, üniversite binalarına, kampüsteki kimliğinize erişmek için anahtarınız olacaktır ve bazı durumlarda spor salonu geçişiniz ve hatta ev anahtarınız olacaktır. Temel olarak, bu oldukça önemli!


2. Bir kütüphane Turuna Gidin

Kütüphaneye tura çıkmak, muhtemelen bir noktaya geleceğinizi ve tamamen unutacağınızı söyleyeceğiniz bir şey. Bunun temel nedeni, üniversiteye başlarken yapabileceğiniz birçok heyecan verici şey olduğu ve dürüst olalım, bir kütüphane turu asla bu listenin başında gelmiyor.
Kütüphane turları, temel olarak size üniversiteye başladığınızda kütüphane tarafından sunulan imkan ve hizmetleri genel bir şekilde tanıtır. Kulağa çok sıkıcı geldiğini anlayabiliriz, ancak ç ay içinde çaresizce bir kitap bulmanız ve kütüphanede nasıl gezineceğiniz, bir kitabı nasıl kontrol edeceğiniz ya da tek bir yazıcıyı nasıl kullanacağınız konusunda en ufak bir fikre sahip olmadığınız zaman gerçekten hızlı bir kütüphane turuna katılmayı diliyorsunuz. Muhtemelen orada üniversitedeki vaktinin çoğunu geçireceksin.


3. Üniversitenize Yakın Bir Doktora Kayıt Olun

Bu, unutması oldukça kolay olan sıkıcı pratik şeylerden bir tanesidir. Üniversite şehrinizde bir doktora kayıt yaptırmak veya memleketinize bağlı kalmak isteyip istemediğinizi düşünmeniz gerekir. Çoğu insan üniversite kasabasındaki bir doktora kayıt yaptırmaya karar verir, çünkü gerçekten kötü bir taze grip hastalığına sahip olmaktan ve gidecek hiçbir yere sahip olmamaktan daha kötü bir şey yoktur.


4. Bazı Temel Tarifleri Öğrenin

Önümüzdeki dört yılda bir noktada kendiniz için yemek pişirmek zorunda kalacaksınız , bu nedenle hazırlık aşamasında birkaç tarif öğrenmeye değer. Bunu annenizden ya da babanızdan öğrenerek ya da bir yemek kitabı sipariş edip bu tarifleri takip edip etmediğiniz, nihayetinde sizin seçiminizdir, ancak yemek yapmayı öğrenmek için zaman ayırmak pratik ‘yapılacaklar’ listesinde kesinlikle yüksektir.
Bir yemek kitabı sipariş etmeye karar verirseniz, özellikle öğrenciler için tasarlanan bu yemek kitabı, temel tarifleri öğrenmenin harika bir yoludur (ve vejetaryen ve vegan sürümlerinde de mevcuttur.) Tamamen temel bilgilerden başlar, bu yüzden hiç yapmadıysanız idealdir. üniversiteden önce çok fazla yemek pişirme ve resimler içeriyor, böylece yemeğinizin nasıl bir şey olduğunu görebilirsiniz.


5. Tüm Öğrenci İndirim Kartlarına Kaydolun

Herkes para kazanmayı sever, değil mi? Bir öğrenci olarak HER ŞEY’den para kazanabilirsiniz. Her şey değil , bir sürü şey. Üniversiteye başlarken  farklı öğrenci indirimlerine nasıl ulaşabileceğinizi öğrenin. .


6. Öğrenci Banka Hesabı İçin Kaydolun

Merak ediyorsanız, kesinlikle bir öğrenci banka hesabına kaydolmaya değer; sadece faizsiz bir fazla para çekişe erişim elde etmekle kalmaz, aynı zamanda birçok banka ücretsiz dört yıllık bir alışveriş kartı gibi katılım ödülleri de sunar.


7. Çamaşır Makinesini Nasıl Kullanacağınızı Öğrenin

Birkaç aylığına çamaşır yıkamak evinizi anneme ve babama götürmekten kurtulabilmenize rağmen, muhtemelen bir noktada kendiniz yapmayı öğrenmelisiniz. Yıkama oldukça basittir; sadece etiketlerdeki talimatları okuduğunuzdan ve takip ettiğinizden emin olun, beyazları birlikte yıkamayın. Şüpheniz varsa, diğer insanlarla gidin ve size göstermelerini sağlayın.


8. Bütçenizi Kararlaştırın

Maalesef bütçeleme çoğu zaman üniversite için çok gerekli. Bu eğlenceli olamayacağınız anlamına gelmez, bu sadece bir sonraki ödeyene kadar bir hafta boyunca sadece tost ve tencere erişte kalıplaşmış öğrenci diyetinde yaşamayacağınız anlamına gelir. Bütçelemek için, Spotify aboneliğiniz gibi çeşitli şeyleri içerdiğinden emin olarak, gelirinizi ve harcamalarınızı not edin. Sonra zor bitti; Şimdi tek yapman gereken ona bağlı kalmak – bu ne kadar zor olabilir ki?


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu