Yaşam

Ventolin Şurup Ne İşe Yarar? Ventolin Şurup Kullananların Yorumları

Ventolin Şurup Ne İşe Yarar? Ventolin Şurup Kullananların Yorumları. Solunum yolu hastalıklarında kullanılan Ventolin Şurup Öksürüğü Keser mi? Kronik bronşit gibi hastalıkların tedavisi için uzmanlar tarafından önerilen Ventolin Şurup Balgamı Söker mi? En çok merak edilenlerden biri de Ventolin Şurup Fiyatı 2024. Solunum problemleri yaşayanların imdadına yetişen Ventolin Şurup Nasıl Kullanılır? tüm detaylar makalemizde bulabilirsiniz…

Ventolin Şurup Ne İşe Yarar?

Solunum rahatsızlığı çekenlerin sorunlarından olan hırıltı ve öksürüğü azaltarak rahat nefes almayı sağlayan Ventolin Şurup, Hırıltıya İyi Gelir mi? merak edenler için tüm bilinmesi gerekenleri makalemizde derledik. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda astım ilacı olarak kullanılan Ventolin Şurup, etken maddesi salbutamol, yardımcı maddeleri ise; sodyum benzoat,  sodyum sitrat dihidrat, hidroksiprop il metil selüloz 2910, sitrik asit monohidrat, sodyum klorür, saf su, sodyum sakkarin ve portakal aroması IFFdir olan bir astım ilacıdır.

KOAH ve astım ilacı Ventolin etken maddesi salbutamol, her 5 ml’de 2 mg olarak bulunmaktadır. Ventolin şurup, nefes almayı kolaylaştırmak için. Ventolin etken maddesi salbutamol sayesinde akciğerlerdeki hava yollarını genişletir ve nefes alıp vermeyi daha kolay hale getirir. Kısacası Ventolin şurup, solunum sisteminde tıkanma olan kişilerin (KOAH ve astım) rahat nefes almasını sağlayan bir çözeltidir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Ventolin Şurup Nasıl Kullanılır?

Abdi İbrahim ilaç firması tarafından 150 ml’lik cam şişede satışa sunulan bu astım ilacı, renksiz ve soluk saman renklidir, portakal kokusuna sahiptir. Bu ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde ağızdan, genellikle günde üç ila dört kez alın. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye verdiğiniz cevaba bağlıdır.

On iki yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar günde dört miligramdan fazla almamalıdır. Altı ila on iki yaş arası çocuklar günde iki miligramdan fazla almamalıdır. Bir ilaç ölçüm cihazı veya kaşık kullanarak reçete edilen dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayabileceğiniz için ev kaşığı kullanmayın.

Bundan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, her gün aynı saatlerde alın. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçete edilenden daha sık almayın çünkü ciddi yan etki riskiniz artacaktır. Her gün hangi ilaçlarınızı kullanmanız gerektiğini ve nefesiniz aniden kötüleşirse hangilerini kullanmanız gerektiğini öğrenin.

Kötüleşen öksürük veya nefes darlığı, hırıltılı solunum, balgam artışı, pik akış ölçer okumalarında kötüleşme, hızlı tahliye inhalerinizin kullanımında artış veya hızlı tahliye inhaleriniz iyi çalışmıyor gibi görünüyorsa ne yapacağınızı doktorunuza sorun. Ne zaman kendi kendinize ilaç alabileceğinizi ve ne zaman hemen tıbbi yardım almanız gerektiğini öğrenin.

 • 12 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar: 2- 4 mg (1- 2 büyük ölçü 5 ml) günde 3- 4 kez.
 • 6- 12 yaş arası çocuklar: 2 mg (1 büyük ölçü kaşığı 5 ml) günde 3- 4 defa.
 • 2- 6 yaş arası çocuklar: 1- 2 mg (1 küçük- 1 büyük ölçek) günde 3- 4 kez.
 • 2 yaşından küçük çocuklar: Günde 3-4 kez 0,15 mg / kg vücut ağırlığı (1 mg = 1 küçük ölçek 2.5 ml)

👉 Cilt İçin Pirinç Suyu Nasıl Hazırlanır? 


Ventolin Şurup Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu şurubu almadan önce, alerjiniz varsa veya benzer ilaçlara (levalbuterol, metaproterenol, terbutalin gibi) karşı ciddi bir reaksiyonunuz olduysa veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.
 • Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de kalp problemlerinizi (düzensiz kalp atışı, anjina, kalp krizi gibi), yüksek tansiyon, diyabet, nöbet hakkında bildirin.
 • Bu ilaç başını döndürebilir. Alkol başınızı daha fazla döndürebilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekler tüketmeyin.
 • Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünleri (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.
 • Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.
 • Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışınız.

Ventolin Şurup Yan Etkileri

Her ilacın yan etkisi olduğu gibi bu şurubun da yan etkisi bulunmaktadır. Bu yan etkiler kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Ventolin Şurup Yan Etkileri görüldüğü durumlarda muhakkak uzman hekiminize gitmelisiniz.

 • Hafif bir titreme. (Özellikle ellerde)
 • Baş ağrısı.
 • Ara sıra çarpıntı.
 • Çok nadir durumlarda geçici kas krampları meydana gelmektedir.
 • Çok fazla hareket etme.
 • Kalp ritminin hızlanması.
 • Çok nadir durumlarda deri döküntüleri.
 • Dudak ve göz kapaklarında şişme.
 • Akut nefes darlığı ve dolaşım sorunları gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları ortaya çıkabilir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Ventolin Şurup Fiyatı 2024

Ventolin Şurup 150 ml halinde cam şişe olarak satılmaktadır. 2024 Güncel Fiyatı ise 67.79 TL’den satışa sunulmaktadır. Reçetesiz satış fiyatı farklı olabilmektedir.


Ventolin Şurup Kullananların Yorumları

Kullanıcı Yorumu: ben kullanıyorum doktor cok ciğerden öksürmediği sürece verme dedi ama oğlum icince kusuyor sevmiyor mecburen balkona cıkarıp dikkatini falan dağıtmaya calışıyorum ama cok iyi geliyor bize yan etkisini hiç görmedim 👍🏻

Kullanıcı Yorumu: Ilaci kes verilen doz agit gelmis yarin dr. Bildir dr.la konusana kadar bir daha verme dozu dusurulmeli

Kullanıcı Yorumu: bugün başladım zaten bi çay kaşığı dedi bende öyle verdim titreme oluyor kısa süreli yan etkilerinde çok yaygın yazıyor ama bilemedim

Kullanıcı Yorumu:  şurupların prospeküsünde genelde 2 yaş üzeri kullanıma uygundur yazar. tedbir amaçlı yazılıyormuş diye duydum çünkü bende sizin gibi tedirgin olmuştum. Ventolini biz kullandık mecburen. çünkü nefes alamaz duruma gelmişti.zaten bu şikayetlerle acile gitseniz bu seferde ventolin hava ile ciğerlerini açıyorlar. bence doktorunuza güvenin.

Kullanıcı Yorumu: Biz 1,5 aylıkken kullandık..Dr vermişti çok öksürüyordu..Bencede kullanabilirsin..

Kullanıcı Yorumu: Ventolin spreyle şurubu karışıyor sanırım, öyle yorum yapıyor insanlar. Oğluma da verirdi öksürüklerde doktorumuz.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu