Burs Başvuruları

VGM Bursu Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu her yıl Yükseköğrenim bursu olarak ön lisans ve lisans öğrencilerine 8 ay ( Ekim-Mayıs ) süre ile geri ödemesiz olarak verilir. Bu makalemizden Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bursu hakkında tüm bilinmesi gerekenleri maddeler halinde açıklayamaya çalıştık.

VGM Bursu Nedir?

VGM Bursu; Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversite öğrencilerine verilen karşılıksız burstur. Yükseköğrenim bursu ön lisans ya da lisans programı öğrencilerine bir eğitim yılında 8 ay (Ekim-Mayıs), ortaöğrenim bursu ise ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine bir eğitim yılında 9 ay (Ekim-Haziran) süre ile verilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen burs ücretleri her yıl cüzi miktarda artmaktadır.

2022 yılı için VGM Burs ücreti

 • Üniversite öğrencileri için 650 TL dir.

VGM Bursu Ön Koşulu Nedir?

VGM bursu, öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilmektedir. KYK bursu alanlar VGM bursundan faydalanamaz fakat ikisine de başvuru yapabilir. VGM burs başvurusu için gerekli ön koşullar şunlardır:

 • Ortaöğrenim bursu için; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim görmek
 • Yükseköğrenim Bursu için; lisans veya ön lisans eğitimi alıyor olmak
 • Aileden başka bir bireyin bu bursu almıyor olması
 • KYK bursu almıyor olmak

NOT: KYK kredisi alanlar VGM bursu alabilir.


Kimler VGM Burs Alamaz?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre;

 • Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,
 • Yabancı uyruklu öğrencilere,
 • Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,
 • Ek süre öğrenim gören öğrencilere,
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,
 • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,
 • Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,
 • Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere VGM yükseköğrenim bursu verilmez.

Ancak; Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

Aynı zamanda kardeşler aynı anda aynı VGM burs türünden yararlanamazlar. Ancak kardeşlerden biri ortaöğrenim bursu alırken, diğer kardeş yükseköğrenim bursundan yararlanabilir.

NOT: Genel Müdürlüğün bağlı olduğu bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.


Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Kaç Aylık Veriliyor?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bursu, bir eğitim yılında 8 aylık dönem için verilmektedir. Öğrencilere ekim – mayıs ayları içinde aylık olarak ödeme yapılmaktadır. Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, burs ödeme aylarında her ayın 10’una kadar banka hesaplarına yatırılmaktadır.


VGM Burs Başvuru Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları www.vgm.gov.tr sitesi üzerinden istenilen belgeleri yükleyerek online olarak yapılmaktadır.

Mobil cihazlarda sorunlarla karşılaşıldığı için başvurunuzu masaüstü bilgisayardan yapmanızı tavsiye ederiz. Bilgisayarda başvuru yaparken Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla Firefox tarayıcılarını kullanarak başvurunuzu sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.


Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Ödemeleri Ne Zaman Başlar?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs başvuru sonuçları genellikle aralık-ocak aylarında açıklanmaktadır. Ancak ilk ödeme ekim ayı tarihi esas alınarak yapılır. Örneğin başvuru sonuçları aralık ayı sonunda açıklanırsa geçmişe dönük ekim, kasım ve aralık aylarının ödemeleri toplu yatırılır. Sonraki dönemse ise ay ay ödeme devam eder.


Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Alıyorum. Seneye Tekrar Başvuru Yapacak mıyım?

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu almaya hak kazanan öğrenciler mevzuat gereği burs almaya uygun oldukları sürece bursları üniversite bölümlerinin normal eğitim süresi sonuna kadar devam eder. Yani burs almaya hak kazanan öğrencilerin yeniden VGM burs başvurusu yapmalarına gerek yoktur.


KYK Bursu Alanlar VGM Bursu Alabilir mi?

KYK bursu alan öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü bursunu alamaz. Ancak öğrenciler hem KYK bursuna hem de Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu yapabilir. VGM, öğrencilerin mağduriyetine sebep olmamak için VGM burs başvuru sonuçlarını KYK burs başvuru sonuçlarından sonra açıklamaktadır. KYK bursu almaya hak kazanan öğrencilere VGM bursu çıkmaz.


VGM Burs Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

VGM burs başvuru sonuçları, KYK burs/kredi başvuru sonuçlarını açıklandıktan sonra açıklanmaktadır. Genellikle her yıl VGM burs başvuru sonuçları aralık ayı sonu-ocak ayı başı gibi açıklanıyor.


KYK Kredisi Alanlar VGM Bursu Alabilir mi?

KYK Öğrenim Kredisi Alan öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu alabilir.

Kimler VGM Bursu Alamaz:

 • Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrenciler,
 • Polis Akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 • Ek süre öğrenim gören öğrenciler,
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri,
 • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler,
 • Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrenciler,
 • Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrenciler VGM bursundan faydalanamaz.

Başarılı ve İhtiyaç Sahibi Öğrenciyim. VGM Bursu Haricinde Yardım Alabilir miyim?

Arkadaşlar üniversite okumak maddi olarak büyük külfet. Ulaşım, yemek, barınma derken çok fazla gideriniz oluyor. Maalesef ki VGM burs ücreti çok az. Vakıflar Genel Müdürlüğü başarılı öğrenciler bursla birlikte ek ödeme yapabilmektedir. Şöyle ki;

 • Sınıfında sorumlu olduğu tüm dersleri dönem sonunda bütünlemeye kalmadan başarıyla tamamlamış olan,
 • Yıllık not ortalaması 4.00 üzerinden en az 3.50 olan,
 • Sınıfındaki öğrenciler arasında ilk üç sırada yer alan öğrenciler durumlarını kanıtlayıcı belgelerini ilgili Bölge Müdürlüklerine sunmaları halinde bir eğitim yılında verilen toplam burs miktarının iki katını geçmeyecek şekilde Genel Müdürlük tarafından bütçe imkanları doğrultusunda belirlenen tutarda akademik başarı bursundan yararlanabilirler.

Ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği kapsamında ilk kez burs almaya başlayan öğrencilere akademik başarı bursu verilmemektedir.


VGM Bursu İle İlgili Ek Bilgiler

 • Aynı anda kardeşler VGM üniversite bursundan faydalanamaz. Bir kardeş ortaöğretim diğer kardeş üniversiteliyse bu şekilde faydalanabilir.
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri VGM bursundan faydalanamaz.
 • VGM üniversite bursundan yalnızca önlisans ve lisans öğrencileri faydalanabilir. .

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu