Gündem

VGM’den Üniversite Öğrencilerine 5.200 TL Burs! VGM Burs Başvuru Şartları 2023

Vakıflar Genel Müdürlüğü 2022-2023 Eğitim öğretim döneminde Ön lisans ve lisans öğrencilerine bu yıl en az 5.200 TL karşılıksız burs vereceğini duyurdu. Peki VGM Burs Başvurusu 2023 Nereden Yapılır? 2023 VGM Burs Başvuru Şartları Nelerdir? Gelin hep birlikte VGM bursu hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim…

VGM Bursu Nedir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü VGM Bursu  ön lisans ve lisan öğrencilerine 8 ay boyunca verilen karşılıksız burs dur. KYK bursu alanlar VGM bursu alamaz ama KYK öğrenim kredisi alanlar VGM bursu alabilir.

VGM Bursuna Kimler Başvuramaz

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre;

 • Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,
 • Yabancı uyruklu öğrencilere,
 • Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,
 • Ek süre öğrenim gören öğrencilere,
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,
 • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,
 • Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,
 • Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Ancak; Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

Aynı zamanda kardeşler aynı anda aynı burs türünden yararlanamazlar. Ancak kardeşlerden biri ortaöğrenim bursu alırken, diğer kardeş yükseköğrenim bursundan yararlanabilir.


2023 VGM Burs Başvurusu Nereden Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları www.vgm.gov.tr sitesi üzerinden istenilen belgeleri yükleyerek online olarak yapılmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü genel olarak başvuruları Ekim-Kasım aylarında kabul etmektedir. VGM her yıl resmi internet sitesi üzerinden başvuru tarihlerini açıkladıktan sonra belirtilen tarihlerde başvurular online olarak yapılmaktadır. Başvurular mobil cihazlardan yapılırken hatalar verebilmektedir bu nedenle bilgisayardan yapmanızı tavsiye ederiz.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, okumakta oldukları eğitim kurumunun bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödeniyor.


👉 Diğer Burs Haberleri İçin TIKLAYINIZ

VGM Burs Başvuru Şartları Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğünce verilen geri ödemesiz burs başvurularının nereden yapılacağı merak konusu oldu. Burs başvurularını internetten gerçekleştirebilecek olan vatandaşlar başvurularını www. vgm. gov. tr web sitesinden yapabilecek. Başvuru ekranına giriş yaptıktan sonra formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Yükseköğrenim öğrencilerine yapılacak 5,200 TL. ödeme 8 ay boyunca (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) yapılacak. Burs ödemesinin kesilmesi bazı durumlar içinde gerçekleşirken bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Öğrencinin eğitim gördüğü yıldaki not ortalaması
 • 6 ay ve daha fazla hapis, ağır hapis cezası ile kesinleşmiş mahkumiyetinin bulunması
 • öğrencinin ceza aldığı tarih itibariyle öğrenim görmekte olduğu yükseköğretim kurumundan en az bir yarıyıl uzaklaştırma cezası almış olması
 • Öğrencinin kaydını dondurmuş olması

VGM Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

Öğrencinin öğrencilik halinin sona ermesi, öğrencinin bir önceki eğitim yılındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden 2.00’nin altında olması, öğrencinin herhangi bir suçtan dolayı cezası tecil edilenler hariç haklarında 6 ay ve daha fazla hapis, ağır hapis cezası ile kesinleşmiş mahkümiyetinin bulunması, öğrencinin ceza aldığı tarih itibariyle öğrenim görmekte olduğu yükseköğretim kurumundan en az bir yarıyıl uzaklaştırma cezası almış olması, öğrencinin süresi içerisinde başarı belgesini (transkript) ilgili Bölge Müdürlüğüne teslim etmemesi, öğrencinin herhangi bir mazeretten dolayı kaydını dondurmuş olması gibi durumlarda ise burs ödemesi kesiliyor.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Karşılıksız Burs Veren Kurumlar 2022-2023

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu