Teknoloji

Web Siteniz veya Blogunuz Için En İyi 10 WordPress Eklentisi

Web Siteniz veya Blogunuz Için En İyi 10 WordPress Eklentisi. Aşağıda, çalıştırdığınız herhangi bir WordPress sitesine veya bloguna yüklemeniz gereken en önemli 10 WordPress eklentisi bulunmaktadır. Ayrıca her kategoride en popüler alternatif eklentilerden birkaçını da ekledik.

Web Siteniz veya Blogunuz Için En İyi 10 WordPress Eklentisi

Kendi WordPress web sitenizi çalıştırmak çok eğlencelidir, ancak tüm arka uç teknik ayrıntılarını yönetmek her zaman kolay değildir. Bu, WordPress eklentilerinin devreye girdiği yerdir. Eklentiler, herhangi bir programlama veya teknik bilgi olmadan sitenizin hızını, güvenliğini ve görünümünü geliştirmenize yardımcı olabilir. WordPress eklentileri, platformu geliştirmek için aslında tak ve çalıştır bileşenleridir.

Aşağıda, çalıştırdığınız herhangi bir WordPress sitesine veya bloguna yüklemeniz gereken en önemli 10 WordPress eklentisi bulunmaktadır. Ayrıca her kategoride en popüler alternatif eklentilerden birkaçını da ekledik.

1. W3 Toplam Önbellek

Sitenizin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını artırabilecek en önemli şeylerden biri blogunuzun performansıdır. Kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiğinde bu sayfalardaki sayfaların ve resimlerin yüklenme hızı budur.

W3 Total Cache eklentisini ilk kez yüklediğinizde , sol gezinme menüsünde yeni bir Performans seçeneği göreceksiniz. Bu seçenek altında, web sitenizin performansını optimize etmek ve iyileştirmek için mevcut seçeneklerin uzun bir listesini görürsünüz.

WordPress sahiplerinin bu eklentide kullandıkları en popüler özellikler şunlardır:

 • Sayfa önbelleği : Web sunucusu belleğinde veya CDN hizmetinizde sayfaları, yayınları, CSS ve Javascript, yayınları ve daha fazlasını önbelleğe alma .
 • Küçült : Kodu uzak tarayıcıya iletmek için gereken dosya aktarım bant genişliğini korumak için HTML, JS ve CSS kodunu sıkıştırır.
 • Veritabanı önbelleği : Veritabanı nesnelerini web sunucusu belleğinde veya bir CDN hizmetinde önbelleğe alma .
 • Nesne önbelleği : Web nesnelerini web sunucusu belleğinde veya CDN’de önbelleğe alma .
 • Tarayıcı önbelleği : Önbellek kontrolü, gelecekteki son kullanma tarihi başlıkları ve varlık etiketleri gibi teknolojiyi kullanarak kullanıcı tarafı tarayıcı önbelleğe almayı etkinleştirme.
 • CDN : Bir içerik dağıtım ağına (CDN) abone olduysanız, web sunucunuz yerine CDN ağından web sitenizdeki görüntüleri ve diğer nesneleri sunmak için W3 Total Cache’de etkinleştirebilirsiniz.

Teknik olarak, W3 Total Cache yüklendikten sonra ayarların çoğunu varsayılan olarak tutabilirsiniz ve bir performans artışı görürsünüz. Ancak, en iyi performans iyileştirmeleri için her zaman Genel sekmesini seçmeli ve sayfa önbelleğini, küçültmeyi ve nesne önbelleğini etkinleştirmelisiniz.

Tarayıcı önbelleğini de etkinleştirebilirsiniz, ancak sık değişen sayfalarınız varsa, birçok ziyaretçinin tarayıcı önbelleği zaman aşımı süresi dolana kadar değişiklikleri göremeyebileceğini unutmayın.

İçerik Dağıtımı (CDN)

Bir CDN hizmetine abone olmanın, sitenizin performansını önemli ölçüde artırmanın çok güçlü bir yolu olduğunu da unutmayın. Bunun nedeni, bir içerik dağıtım ağının, ziyaretçilerinizin bulunduğu yere yakın uzak ülkelerdeki sunucularda resimler veya CSS kodu gibi sayfa nesnelerini barındırmasıdır. Bu, normalde bir web sayfasında güncellenmesi en uzun süren görüntüler gibi nesneler için çok daha yüksek indirme hızlarına izin verir.

Stackpath veya Cloudflare gibi bir CDN hizmetine kaydolduğunuzda, W3 Total Cache’nin CDN bölümündeki uygun alanları doldurmanız için gereken tüm bilgileri alırsınız.

Bu CDN HTTP CNAME ve W3 Total Cache eklentiniz ile kayıtlı CDN servisiniz arasındaki bağlantıyı yetkilendirmek için ihtiyacınız olacak kodları içerir.

W3 Total Cache gibi diğer popüler “önbellek” eklentileri şunları içerir:


2. Yoast SEO

Herhangi bir süre boyunca bir web sitesi işleten herkes hızlı bir şekilde SEO’ya odaklanmanın başarılı bir web sitesi çalıştırmanın kritik bir parçası olduğunu öğrenir.

Evet, web sitesi tasarımınızın tüm önemli arka uç SEO bileşenlerini işlemek için bir SEO uzmanı kiralayabilirsiniz veya sadece sizin için tüm bu şeyleri yöneten bir SEO eklentisi yükleyebilirsiniz .

WordPress için en popüler SEO eklentilerinden biri Yoast SEO.

Bu eklentinin yönetmenize yardımcı olduğu önemli SEO öğelerinden bazıları:

 • Site başlığınız ve meta etiketleriniz
 • Web sitenizle ilgili sosyal hesaplar
 • Web sitenizin XML site haritası
 • Galeta kırıntılarınız, kalıcı yapılarınız ve rss özet akışlarınız
 • Google Search Console ile doğrudan bağlantı kurun
 • Haber site haritanızı optimize etme

Bu site çapında SEO özelliklerine ek olarak, Yoast, sitenizdeki her yeni yayını optimize etmenize yardımcı olan güçlü SEO alanları sunar. Google snippet önizlemesi, odak ve meta anahtar kelimeleri ve başlıkların uzunluğu, cümlelerin uzunluğu, pasif ses ve daha fazlasıyla ilgili okunabilirlik sorunlarını belirleme gibi şeyler için bunu kullanabilirsiniz.

Bir SEO eklentisi yüklemek için herhangi bir neden varsa, bu yayın sonrası özellikler muhtemelen sitenizdeki her yeni sayfanın Google Arama sonuçlarında olabildiğince üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak en güçlü araçlardan bazılarıdır.

Yoast SEO gibi diğer popüler SEO eklentileri şunlardır:

3. Wordfence Güvenlik Duvarı

Dünyanın en kötü duygularından biri, sadece saldırıya uğradığını ve tamamen başka bir web sitesi ile değiştirildiğini keşfetmek için web sitenizi ziyaret ediyor. Daha da kötüsü, sitenizin tamamı bozulmuş.

Her web sitesinin ilk günden beri yüklemesi gereken kritik bir WordPress eklentisi iyi bir Güvenlik Duvarı eklentisidir. Wordfence iyi bir örnektir.

İyi bir Güvenlik Duvarı eklentisi, WordPress web sitenizin karşılaştığı en kritik tehditlerle ilgilenir:

 • Kötü niyetli trafiği engelleme
 • Bilinen tehditlerden kaynaklanan trafiği önlemek için IP kara listesi
 • Site dosyalarınızı temiz tutan bir tarayıcı yardımcı programı
 • Kaba kuvvet saldırılarını önleyen veya azaltan özellikler
 • Temel WordPress dosya onarımı
 • Giriş sayfası güvenliği
 • İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA)

Çoğu iyi WordPress güvenlik eklentisi bu özelliklerin çoğuna veya tümüne sahiptir.

En iyi WordPress güvenlik eklentilerinden bazıları şunlardır:

4. UpdraftPlus Yedekleme / Geri Yükleme

WordPress kurulumunuzu yedeklemek, güvenlik yazılımınızın başarısız olması ve web sitenizin virüs bulaşması veya çökmesi durumunda acil durum kurtarma için önemlidir. Hızlı bir şekilde kurtarılması için web sitenizin yedeklenmiş bir kopyasına ihtiyacınız vardır.

Barındırma sağlayıcınızla birlikte sunulan cPanel araçlarını kullanarak sitenizde düzenli olarak manuel yedekleme yapabilirsiniz. Manuel yedeklemeler yapmak, bu yedeklemeleri gerçekleştirmeyi unutmamanız gerektiği anlamına gelir, ancak bunu unutmak, kurtarmak için yakın zamanda yedeklemeden kaldığınız anlamına gelebilir.

Neyse ki, WordPress yedekleme işlemini otomatikleştirecek yedekleme eklentileri var. Bunlardan biri UpdraftPlus Yedekleme / Geri Yükleme.

Yedekleme eklentisini Google Drive , Dropbox veya OneDrive gibi bulut hizmetlerine tam WordPress site yedeklemeleri yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz .

Acil durumlarda yedeklemeye her ihtiyacınız olduğunda, bunlar her zaman kullanılabilir durumdadır. Bu otomatik yedeklemeleri istediğiniz aralıkta olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.


5. Özel Şablonlar Gönderin

Muhtemelen yayın içeriğinin kendisinin ortasına yerleştirilmiş reklamları olan web siteleri görmüşsünüzdür.

Bunu başarmak, reklamları bir web sitesi boyunca üstbilgi veya altbilgiye gömmek kadar kolay değildir. Tek tek yayınların benzersiz içeriği vardır ve bir reklamın gömülmesi, reklam kodunun yayının kendisine manuel olarak eklenmesini gerektirir.

Neyse ki, Post Custom Templates Lite olarak adlandırılan bir eklenti var. Şablonu özelleştirmenize izin veren herhangi bir eklentide, blog içeriklerine özel içerik ekleme olanağını görürsünüz.

Tek tek yayın şablonlarını özelleştirmenize izin veren herhangi bir eklenti bunu başarmanıza izin verecektir.


6. Heartbeat Control

WordPress, düzenlediğiniz yayınların periyodik otomatik kaydetmesi, WordPress Panosunun bildirim güncellemeleri ve daha fazlası gibi şeyleri etkinleştirmenizi sağlayan bir kalp atışı API’sı içerir. Gösterge tablosu, yayın düzenleyicisi ve daha fazlası için bu kalp atışının kontrolünü ele geçirmek için yükleyebileceğiniz bir eklenti var.

Bu eklenti Heartbeat Control. Bunlar, tercih ettiğiniz konumlar için kalp atışı kontrolünü etkinleştirebileceğiniz basit bir eklentidir.

Bu basit bir eklentidir, ancak gösterge tablonuzda, ön ucunuzda veya yayın düzenleyicinizde gerçek zamanlı güncellemeler gördüğünüzden emin olmak için değerlidir.


7. Disqus Yorum Sistemi

Yerel WordPress yorum sistemi her zaman yönetilmesi zor spam sorunları ile doludur. En son sürüm biraz daha iyi. Alt yorumlarla ılımlılık ve düzen yorumlarıyla çok daha iyi bir iş yapan harika yorumlama sistemleri vardır. Bunlar, yayınlarınızla ilgili daha ilginç yorumlar için çok katmanlı yanıtlara izin verir.

Bugün kullanılan en iyi ve en popüler yorum sistemlerinden biri Disqus yorum sistemidir.

Disqus WordPress eklentisini yüklemek, sitenizdeki tüm Disqus yorumlama sistemini etkinleştirir. Eklenti, Disqus reklam sistemi üzerinden sitenizden para kazanmanıza olanak tanır. Bu, yorum alanınızın yakınında Disqus’un para kazanacağı ve sayfa görüntüleme için ödeyeceği reklamları yerleştirir.


8. Google Haberler Site Haritası

WordPress web sitenizde haber içeriği üretiyorsanız, içeriğinizin Google Haberler’de paylaşıldığını görmek istediğiniz olasılıklar iyidir. Bunun tek yolu, sitenizin Google Haberler Site Haritası protokolüne uygun bir XML site haritası oluşturmasıdır.

Bir web sitesi tasarımcısı değilseniz bunu manuel olarak yapmak gerçekten bir seçenek değildir. XML Site Haritası ve Google Haberler adlı bir Google Haberler Site Haritası eklentisini kullanarak kendi Google Haberler XML site haritanızı oluşturabilirsiniz.

Bu eklenti, çok fazla yapılandırma yapmadan çalışır ve isterseniz belirli kategorileri Google Haberler site haritasından hariç tutma olanağı sağlar. Bu, sitenizde haber yayınladığınız yalnızca belirli kategoriler varsa yararlıdır.


9. WP Missed Schedule

WordPress yayınlarını daha sonraki bir tarihte zamanlarsanız, bazı yayınlar beklendiğinde yayınlanmayabilir.

WP yayın planlaması, birisi sitenizi ziyaret ettiğinde gerçekleşir, ancak bu süre zarfında hiç kimse sitenizi ziyaret etmezse yayın yayınlanmaz. WP Missed Schedule eklentisini yükleyerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Hiçbir yapılandırma gerekmez. Sadece eklentiyi yükleyin ve bir daha asla kaçırılan zamanlama sorunu yaşamayacaksınız!


10. WP için Google Analytics Kontrol Paneli

Çoğu WordPress kullanıcısı tarafından kullanılan en yaygın trafik analizi platformlarından biri Google Analytics’tir. WP için Google Analytics Kontrol Paneli eklentisi, Google Analytics hesabınızı WordPress sitenize entegre etmenize olanak tanır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 SEO Uzmanı Olmak İçin 10 Adım

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu