Wi-Fi Sinyal Gücü Nasıl Kontrol Edilir?

İnternetiniz yavaş görünüyorsa veya web sayfaları yüklenmiyorsa, sorun Wi-Fi bağlantınız olabilir. Belki de kaynaktan çok uzaksınız ya da kalın duvarlar sinyali engelliyor . Kesin Wi-Fi sinyal gücünüzü nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır .

Wi-Fi Sinyal Gücü Neden Önemli?

Daha güçlü bir Wi-Fi sinyali daha güvenilir bir bağlantı anlamına gelir. Bu, kullanabileceğiniz internet hızlarından tam olarak yararlanmanızı sağlar. Wi-Fi sinyal gücü, yönlendiriciden ne kadar uzakta olduğunuz, 2.4 veya 5ghz bağlantı olup olmadığı ve hatta etrafınızdaki duvarların malzemeleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Yönlendiriciye ne kadar yakın olursanız o kadar iyidir. 2.4ghz bağlantıları daha fazla yayın yaparken, parazit sorunları olabilir. Daha yoğun malzemelerden (beton gibi) yapılmış daha kalın duvarlar bir Wi-Fi sinyalini engelleyecektir. Öte yandan, zayıf bir sinyal daha düşük hızlara, düşüşlere ve (bazı durumlarda) toplam bağlantı kesilmesine yol açar.

Her bağlantı problemi zayıf sinyal gücünün bir sonucu değildir. Tabletinizdeki veya telefonunuzdaki İnternet yavaş görünüyorsa, erişiminiz varsa yönlendiricinizi yeniden başlatarak başlayın. Sorun devam ederse, bir sonraki adım sorunun Wi-Fi olup olmadığını kontrol etmektir. İnterneti ethernet üzerinden bağlı bir cihazla kullanmayı deneyin. Hala sorun yaşıyorsanız, sorun ağdır. Ethernet bağlantısı düzgünse ve yönlendirici sıfırlaması yardımcı olmadıysa, sinyal gücünü kontrol etme zamanı gelmiştir.

Wi-Fi Sinyal Gücünü Kolay Bir Şekilde Kontrol Etme

Wi-Fi’nizin gücünü kontrol etmek için yapılacak ilk şey, sorunları olan cihaza bakmaktır. İOS, Android, Mac veya Windows kullanıyor olsun, bir Wi-Fi bağlantı göstergeniz olmalıdır. Genellikle, dört veya beş eğri çizgi Wi-Fi sembolünü oluşturur ve ne kadar çok doldurulursa bağlantı o kadar güçlü olur.

Her telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar farklıdır ve farklı bir Wi-Fi gücünü gösterebilir. Ancak ikinci, hatta üçüncü bir cihaza danışmaya değer. Bir telefonu kontrol ettiyseniz, bir tableti de test etmeyi düşünün. Her iki cihazda internet performansını karşılaştırın ve Wi-Fi gücü için ne görüntülediklerini görün. Her ikisinde de benzer sonuçlarınız varsa, kullanmak için mükemmel bir temeliniz vardır.

Wi-Fi bağlantınızın belirli bir noktada zayıf olduğunu belirlediyseniz, yapılacak bir sonraki şey dolaşmak ve akıllı telefonunuzdaki veya tabletinizdeki Wi-Fi çubuklarına dikkat etmektir. Yönlendiriciden ne kadar uzakta olduğunuzu ve onunla aranızda kaç duvar olduğunu takip edin.

Kablosuz çubuklarınızın ne zaman arttığına ve azaldığına dikkat edin. Bu ilkel bir kontrol, ancak çoğu durumda, yeterli olacaktır.

Wi-Fi Gücünü Kontrol Etmek İçin Daha Gelişmiş (ve Hassas) Yöntem

Bir semboldeki çubuklara bakmak size çok şey söyleyecektir. Wi-Fi’nizin gücünü daha derinlemesine incelemek istiyorsanız, desibellerini miliwatt’a (dBm) göre ölçmek için bir uygulama veya program (AirPort İzlencesi uygulaması veya Wi-Fi Analizörü gibi) kullanmanız gerekir.

Bir Wi-Fi sinyalini birden çok şekilde ölçebilirsiniz. En doğru ölçüm miliwatt’tır (mW), ancak ondalık basamak sayısı (0.0001 mW) nedeniyle okunması en zor olanıdır. Alınan Sinyal Gücü Göstergesi (RSSI) başka bir seçenektir, ancak Wi-Fi satıcıları bunu tutarsız ve değişen ölçeklerde ele alır. Miliwatt’a (dBm) göre desibel, bu sorunları önler ve birçok üretici yine de RSSI’yi dBm’ye dönüştürür, bu yüzden bu ölçümü ele alacağız.

Bilmeniz gereken ilk şey, dBm ölçümlerinin negatif sayılarda görüntüleneceğidir. Ölçek -30 ila -90 arasındadır. -30 görürseniz, “mükemmel bir bağlantınız” vardır ve muhtemelen Wi-Fi yönlendiricinin yanında duruyorsunuzdur. Bununla birlikte, -90’da listelenen bir Wi-Fi sinyalini tespit ederseniz, hizmet o kadar zayıftır ki muhtemelen bu ağa bağlanamazsınız. Mükemmel bir bağlantı -50 dBm, -60 dBm muhtemelen sesli aramaları, sesli aramaları ve diğer her şeyi yönetecek kadar iyidir.

Telefonunuzda veya tabletinizde Wi-Fi sinyal gücünü ölçmek için iPhone ve iPad için Airport Utility Uygulamasını veya Android için Wi-Fi Analyzer’ı kullanabilirsiniz. Her ikisinin de kullanımı kolaydır ve bölgenizdeki kablosuz ağlar için sonuçları gösterir.

İPhone kullanıcıları için Airport Utility Uygulaması, cihaz ayarlarınıza gitmenizi ve Wi-Fi tarayıcıyı açmanızı gerektirir. İPhone veya iPad ayarlarınıza (uygulamanın ayarlarına değil) gidin, ayarlar listesinden Airport Utility’ye dokunun ve ardından Wi-Fi Tarayıcısını açın. Şimdi, Havaalanı Yardımcı Programı uygulamasına geri dönün ve bir tarama başlatın. DBm ölçümlerinin RSSI olarak ifade edildiğini göreceksiniz.

Android kullanıcıları için Wi-Fi Analyzer bir adım daha kolay. Uygulamayı açın ve bulunan ağları arayın. Her giriş gücü dBm olarak listeleyecektir.

Windows 10’un kesin sinyal gücünü görüntülemek için yerleşik bir yolu yoktur, ancak netsh wlan show interfacekomut size sinyal gücünüzü yüzde olarak verir.

Geçmişte, NirSoft’un WifiInfoView’u Wi-Fi kanallarını incelemesi için tavsiye ettik ve ayrıca Wi-Fi gücünü kontrol etmek için başını salladı. Program ücretsizdir, kullanımı kolaydır ve kurulum gerektirmez. Sadece EXE dosyasını açın ve çift tıklayın. Mac ve iOS gibi, RSSI girişi altında listelenen dBm ölçümlerini bulacaksınız.

Mac’te, bağlı ağı ölçmek istiyorsanız herhangi bir program veya uygulama indirmenize gerek yoktur. Seçenek tuşunu basılı tutun ve Wi-Fi sembolüne tıklayın. RSSI girişinde dBm ölçümlerini göreceksiniz.

Wi-Fi Sinyal Gücü Nasıl Geliştirilir

Ağınızın ne kadar güçlü olduğunu öğrendikten sonra, ağı geliştirmek için ne yapmanız gerektiği konusunda daha iyi bir fikriniz olacaktır. Örneğin, evinizin kenarlarına ulaşabilir ve yine de 60 dBm’lik bir sinyal (veya çubukların çoğu) görüyorsanız, yaşadığınız sorunlar Wi-Fi gücü ile ilgili değildir. Paraziti kontrol edin, kanalları değiştirmeyi düşünün veya mevcut kanalınız desteklemiyorsa 5 GHz’yi destekleyen bir yönlendiriciye yükseltin.

Bir veya iki odayı yönlendiriciden uzaklaştırırsanız ve sinyali hızlı bir şekilde kaybettiğinizi fark ederseniz, yönlendiricinizin yaşını ve yerleşimini dikkate almanın zamanı gelmiştir. Duvarlarınız çok kalın ve yoğundur veya yönlendiriciniz eski ve çok uzak yayın yapamıyor. Alçı duvarlarınız varsa, yönlendiriciyi evin ortasına olabildiğince yakın hareket ettirmeyi düşünün.

Yönlendiriciniz eskiyse, yükseltme zamanı gelmiş olabilir. Bunu yaparken, hem 2.4 hem de 5 GHz Wi-Fi sinyallerini destekleyen birini arayın. 5 GHz sinyali 2,4 GHz’e kadar uzanmaz, ancak parazit sorunlarını atlamak için daha fazla seçeneğe sahiptir.

Büyük bir eviniz varsa, bir ağ yönlendiricisini düşünebilirsiniz. Evinizdeki Wi-Fi sinyalini artırmanın kolay bir yoludur ve otomatik ürün yazılımı güncellemeleri ve konuk ağları gibi diğer harika özellikleri içerirler. Çoğu insan muhtemelen bir örgü ağa ihtiyaç duymaz ve ayrıca bellenim güncellemeleri ve konuk ağları sunan daha ucuz yönlendiriciler bulabilirsiniz.

Kafes yönlendiriciye ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz, evinizin bir Wi-Fi ısı haritası oluşturmayı düşünebilirsiniz. Isı haritaları, anlaşılması kolay bir görselle kablosuz cihazınızın en güçlü ve en zayıf yerini belirlemenin harika bir yoludur. Evinizin düzeninin bir taslağını oluşturursunuz ve program Wi-Fi gücünü ölçerken etrafta dolaşırsınız. Ardından haritanızdaki renkler size Wi-Fi sinyal gücü hakkında genel bir fikir verir. Evinizin merkezindeyseniz ve ısı haritası her yerde zayıf sinyaller gösteriyorsa, ağ yönlendiricisinin zamanı gelmiş olabilir.

Ne yazık ki, her evde Wi-Fi sinyalini artırmak için herkese uyan tek bir çözüm yoktur. Ancak, bu yöntemlerin her birini denerseniz, daha sonra ne yapacağınız konusunda bilinçli bir karar vermek için en doğru bilgileri alabilirsiniz.

0 0 1 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Powerpoint Sunumuna Ses Ekleme

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478