Teknoloji

Windows 10’da CD veya DVD Nasıl Yazdırılır?

Windows 10’da CD veya DVD Nasıl Yazdırılır?. Bazen dosyaları başkalarıyla paylaşmak, yedeklemeler yapmak veya bilgi aktarmak için bir CD veya DVD yazmanız gerekir . Artık bu amaçlar için USB flash sürücüleri ve ağ aktarımlarını kullanmayı tercih etsek de, Windows 10 CD-R veya DVD-R diski yazmayı kolaylaştırıyor.

Windows 10’da CD veya DVD Nasıl Yazdırılır?

Windows 10 çoğu CD-R / W ve DVD-R / W sürücüsüyle Tak ve Çalıştır aracılığıyla otomatik olarak çalışır, bu nedenle bir sürücü yüklemenize bile gerek kalmayabilir.

Sürücünüzle birlikte çalışan bazı boş CD-R, CD-RW, DVD-R veya DVD-RW disklerine de ihtiyacınız olacak. Ve 4,7 GB DVD’ler (veya 8,5 GB çift katmanlı DVD’ler), tipik olarak yalnızca yaklaşık 700 MB tutabilen CD’lerden önemli ölçüde daha fazla veri tutar. İşte medyanın yazılabilir ve yeniden yazılabilir versiyonlarının farklılıkları.

CD-R, DVD-R:

Bu disk türleri yalnızca verilerin diske yazılmasına izin verir. Fiziksel olarak silinemezler, ancak bir Canlı Dosya Sistemi seçerseniz Windows diskteki “silinen” dosyaları yok sayabilir.

CD-RW, DVD-RW:

Bu disk türleri, ortam markasına bağlı olarak değişen yalnızca belirli sayıda (genellikle yaklaşık 1.000) silinebilir, ancak verilerin diske yazılmasına ve diske silinmesine izin verir.

Ortam seçerken sürücü uyumluluğuna dikkat edin: Kaydedilebilir DVD sürücülerinin çoğu aynı zamanda CD-R disklerine de yazabilir ancak CD-R sürücüleri DVD-R disklerine yazamaz. Ayrıca, bir CD-ROM sürücüsündeki DVD’leri okuyamazsınız.

Windows’un Diski Nasıl Yazacağını Seçme

Başlayalım. Windows makinenizde oturum açın ve optik sürücünüze boş bir kaydedilebilir CD veya DVD yerleştirin. Takar takmaz, ” Diske Yaz ” başlıklı bir pencere görünecektir. Bu iletişim kutusu, Windows’un diske yazma işlemini nasıl yapmasını istediğinizi sorar.

İşte seçenekler ve ne anlama geldikleri.

USB flash sürücü:

Bu, diski sonlandırmanıza veya ” master ” yapmanıza gerek kalmadan canlı dosya sistemi kullanarak anında diske dosya yazmanıza ve silmenize olanak tanır . Salt yazılabilir bir CD-R veya DVD-R disk kullanıyorsanız ve bir dosyayı silerseniz, dosya artık Windows’ta görünmez, ancak diskte yine de yer kaplanır. Ancak yeniden yazılabilir bir disk kullanırsanız, diskin tamamını bir defada silmenize gerek kalmadan dosyaları ilerledikçe silebilirsiniz. Bir dezavantaj, bu şekilde oluşturulan disklerin genellikle Windows XP’den daha eski makinelerle uyumlu olmamasıdır.

CD / DVD oynatıcı ile:

Bu, diskleri ” idare etmenin” daha geleneksel bir yöntemidir . Dosyaları sürücüye kopyaladığınızda, geçici olarak önce sabit diskinizdeki bir hazırlama alanına kopyalanırlar, ardından Dosya Gezgini’nde ” Yaz ” ı seçtiğinizde hepsi tek seferde diske yazılır . Artı tarafta, bu şekilde oluşturulan diskler Windows’un eski sürümleriyle daha uyumludur.

Yazma yöntemine karar verdiğinizde, onu seçin. Ardından bir disk başlığı girin ve ” İleri ” yi tıklayın .

Bundan sonra ne olacağı, hangi seçeneği seçtiğinize bağlıdır. Aşağıda her birini ayrı ayrı ele alacağız.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Windows 10’da Silinmiş Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

👉 Windows’ta Çift Monitör Kurulumu

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu