Sıradaki içerik:

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü Nedir?

Windows 10’da CD Veya DVD Nasıl Yazdırılır?

avatar

admin

 • e 5

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bazen dosyaları başkalarıyla paylaşmak, yedeklemeler yapmak veya bilgi aktarmak için bir CD veya DVD yazmanız gerekir . Artık bu amaçlar için USB flash sürücüleri ve ağ aktarımlarını kullanmayı tercih etsek de, Windows 10 CD-R veya DVD-R diski yazmakolaylaştırıyor.

Temel bilgi

Başlamadan önce, seçtiğiniz disk türüne yazabilen bir optik ortam sürücünüz olduğunu varsayacağız. Dahili bir sürücü veya bilgisayarınıza USB ile bağlanan bir sürücü olabilir. Ayrıca gerekli sürücülerin kurulu olduğunu varsayacağız. Neyse ki, Windows 10 çoğu CD-R / W ve DVD-R / W sürücüsüyle Tak ve Çalıştır aracılığıyla otomatik olarak çalışır, bu nedenle bir sürücü yüklemenize bile gerek kalmayabilir.

Sürücünüzle birlikte çalışan bazı boş CD-R, CD-RW, DVD-R veya DVD-RW disklerine de ihtiyacınız olacak. Ve 4,7 GB DVD’ler (veya 8,5 GB çift katmanlı DVD’ler), tipik olarak yalnızca yaklaşık 700 MB tutabilen CD’lerden önemli ölçüde daha fazla veri tutar. İşte medyanın yazılabilir ve yeniden yazılabilir versiyonlarının farklılıkları.

CD-R, DVD-R:

Bu disk türleri yalnızca verilerin diske yazılmasına izin verir. Fiziksel olarak silinemezler, ancak bir Canlı Dosya Sistemi seçerseniz Windows diskteki “silinen” dosyaları yok sayabilir.

CD-RW, DVD-RW:

Bu disk türleri, ortam markasına bağlı olarak değişen yalnızca belirli sayıda (genellikle yaklaşık 1.000) silinebilir, ancak verilerin diske yazılmasına ve diske silinmesine izin verir.

Ortam seçerken sürücü uyumluluğuna dikkat edin: Kaydedilebilir DVD sürücülerinin çoğu aynı zamanda CD-R disklerine de yazabilir ancak CD-R sürücüleri DVD-R disklerine yazamaz. Ayrıca, bir CD-ROM sürücüsündeki DVD’leri okuyamazsınız.

Windows’un Diski Nasıl Yazacağını Seçme

Başlayalım. Windows makinenizde oturum açın ve optik sürücünüze boş bir kaydedilebilir CD veya DVD yerleştirin. Takar takmaz, ” Diske Yaz ” başlıklı bir pencere görünecektir. Bu iletişim kutusu, Windows’un diske yazma işlemini nasıl yapmasını istediğinizi sorar.

İşte seçenekler ve ne anlama geldikleri.

USB flash sürücü:

Bu, diski sonlandırmanıza veya ” master ” yapmanıza gerek kalmadan canlı dosya sistemi kullanarak anında diske dosya yazmanıza ve silmenize olanak tanır . Salt yazılabilir bir CD-R veya DVD-R disk kullanıyorsanız ve bir dosyayı silerseniz, dosya artık Windows’ta görünmez, ancak diskte yine de yer kaplanır. Ancak yeniden yazılabilir bir disk kullanırsanız, diskin tamamını bir defada silmenize gerek kalmadan dosyaları ilerledikçe silebilirsiniz. Bir dezavantaj, bu şekilde oluşturulan disklerin genellikle Windows XP’den daha eski makinelerle uyumlu olmamasıdır.

CD / DVD oynatıcı ile:

Bu, diskleri ” idare etmenin” daha geleneksel bir yöntemidir . Dosyaları sürücüye kopyaladığınızda, geçici olarak önce sabit diskinizdeki bir hazırlama alanına kopyalanırlar, ardından Dosya Gezgini’nde ” Yaz ” ı seçtiğinizde hepsi tek seferde diske yazılır . Artı tarafta, bu şekilde oluşturulan diskler Windows’un eski sürümleriyle daha uyumludur.

Yazma yöntemine karar verdiğinizde, onu seçin. Ardından bir disk başlığı girin ve ” İleri ” yi tıklayın .

Bundan sonra ne olacağı, hangi seçeneği seçtiğinize bağlıdır. Aşağıda her birini ayrı ayrı ele alacağız.

Canlı Dosya Sistemiyle CD veya DVD Yazma

Son menüde diskinizi “ USB flash sürücü gibi ” kullanmayı seçtiyseniz , CD veya DVD medyanıza yazmak için fazladan adım gerekmez. Optik disk sürücünüze giden bir Dosya Gezgini penceresi açılır ve üzerine yazmak için tek yapmanız gereken, dosyaları doğrudan Dosya Gezgini’nde sürücüye kopyalamaktır. Dosyaları pencereye sürükleyip bırakabilir veya kopyalayıp oraya yapıştırabilirsiniz.

Yukarıda belirtildiği gibi, bu yöntemi kullanarak dosyaları silebilirsiniz, ancak bir CD-R veya DVD-R disk kullanıyorsanız, onları yalnızca mantıksal olarak silersiniz. “Silinen” veriler hala fiziksel olarak diske yazılır, ancak erişilemez hale gelir. Örneğin, 700 MB boş alanınız olduğunu ve diske 10 MB veri kopyaladığınızı varsayalım. Artık 690 MB boş alanınız var. 10 MB’lık veriyi silerseniz, hala yalnızca 690 MB boş alanınız olur.

Öte yandan, yeniden yazılabilir bir disk biçimi kullanıyorsanız, Windows dosyaları anında silmeyi gerçekleştirir ve disk depolama alanını dosyaları silerek kurtarabilirsiniz.

Diski çıkarmak istediğinizde, Windows sürücü diski tükenmeden önce biraz sonlandırma yapacaktır. Bundan sonra, yeniden yerleştirip yeniden yazabilir veya başka bir makinede okuyabilirsiniz.

Ana Kopyalı CD veya DVD Nasıl Yazılır?

Diskinizi son menüde ” CD / DVD oynatıcısıyla ” kullanmayı seçerseniz , optik disk sürücünüz bir Dosya Gezgini penceresinde açılır. Pencerede, ” Diske Yazılmaya Hazır Dosyalar ” etiketli bir başlık göreceksiniz .

Dosyaları bu pencereye sürükleyip bıraktığınızda (veya kopyalayıp yapıştırdığınızda), bu pencerede görünürler, bu esasen son ana disk için bir hazırlama alanıdır. Siz diski Dosya Gezgini’nde yazdırmayı seçene kadar dosyalar gerçek diske fiziksel olarak yazılmayacaktır.

Diske yazmak istediğiniz her şeyi kopyalamayı bitirdiğinizde , Dosya Gezgini penceresinin araç çubuğu menüsünde ” Sürücü Araçları ” nı ve ardından ” Yazmayı Bitir ” i seçin .

Bir ” Diske Yaz ” sihirbazı görünecektir. Disk için bir başlık girin, ardından kayıt hızını seçin. Mümkün olan en yüksek hızı seçmek genellikle güvenlidir. Ardından ” İleri ” yi tıklayın .

Ardından, dosyalar diske yazılırken bir ilerleme çubuğu ve tamamlanması için tahmini bir süre göreceksiniz.

İşlem tamamlandığında, disk otomatik olarak optik ortam sürücünüzden çıkar ve sihirbaz aynı dosyaları başka bir diske yazmak isteyip istemediğinizi sorar. Öyleyse, “Evet, bu dosyaları başka bir diske yazdır  ın yanındaki kutuyu işaretleyin ve ardından ” İleri ” yi tıklayın . Aynı süreci tekrar yaşayacaksınız.

Şimdilik disk yazmayı bitirdiyseniz, ” Bitir ” i tıklamanız yeterlidir .

Bundan sonra, yeni yazılan CD veya DVD’niz kullanıma hazırdır.

 CD ve DVD disklerin bir arşiv ortamı olmadığını gösterdiğini unutmayın; bu, düşük kaliteli optik ortamların, birkaç yıl boyunca sadece bir rafta oturarak verilerinizi kaybetme riskinin yüksek olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, uzun vadeli yedeklemeler için bunları kullanmanızı önermiyoruz, bunun yerine harici bir sabit disk veya bulut hizmeti kullanmayı düşünün. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli