Yaşam

Yaygın Alveolar Hasar (DAD) Hastalığı Nedir?

Yaygın Alveolar Hasar (DAD) Hastalığı Nedir? Diffüz alveolar hasar (DAD), cerrahi akciğer biyopsilerinde görülen nispeten yaygın bir histopatolojik paterndir ve enfeksiyonlarilaçlar, inhalasyon yaralanmaları, bağ dokusu hastalıkları ve diğer hakaret türlerinden kaynaklanabilir. Diffüz alveolar hasar (DAD) , yaralanma veya hastalık sırasında akciğerlerin yapısında meydana gelen spesifik değişiklikleri tanımlamak için kullanılan histolojik bir terimdir.

Yaygın Alveolar Hasar (DAD) Hastalığı Nedir?

Çoğu zaman DAD, akut solunum sıkıntısı sendromunun ( ARDS ) erken evreleri ile ilişkili olarak tanımlanır . DAD’nin ARDS dışındaki durumlarda (akut interstisyel pnömoni gibi) görülebileceğini ve ARDS’nin DAD olmadan da ortaya çıkabileceğini belirtmek önemlidir

Yaygın alveolar hasar (DAD), yatarak tedavi gören koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile ilişkili ölümlerde her yerde bulunan bir bulgudur, ancak son raporlar ayrıca vasküler değişiklikler dahil olmak üzere ek atipik bulguları da tanımlamaktadır.

Alveol epitel hücrelerinin iki farklı türlerinden oluşur. Alveolar tip I epitel hücreleri , alveolar yüzey alanının yaklaşık% 80’ini oluşturur ve esas olarak gaz değişiminden sorumludur. Alveolar tip II epitel hücreleri , sürfaktan üretmede, suyu hava boşluklarından dışarı çıkarmada ve alveolar epitelyumu yenilemede kritik rol oynarlar. Alveolar tip II epitel hücreleri hasara karşı daha dirençlidir, bu nedenle alveollere yapılan bir saldırıdan sonra, hasarın çoğu alveolar tip I epitel hücrelerinde meydana gelecektir.

Sol taraf, tip I ve tip II alveolar epitel hücreleri arasındaki farkı içeren normal bir alveolün yapısını gösterir. Sağ taraf, akut / eksüdatif fazda alveol yaralanmasından sonra ne olduğunu gösterir.

İlk hakaret alveollere zarar verdikten ve DAD sürecini başlattıktan sonra, durum tipik olarak üç aşamada ilerleyecektir: eksüdatif, proliferatif ve fibrotik. Aşağıda, Sweeney ve diğerlerinden (2016) yorumlanan aşamaların açıklamaları bulunmaktadır. 

  • Eksüdatif Aşama (1-7 gün): Alveollere ilk hakaretten sonra, bağışıklık hücreleri ( nötrofiller ve makrofajlar ) alveollere alınır ve bu da spesifik olmayan savunma mekanizmaları yoluyla daha fazla hasara neden olabilir. Epitel astarı hasar gördüğünden, plazma ve proteinlerin hava boşluğuna sızmasına ve sıvı birikmesine izin verir (aksi takdirde ödem olarak bilinir ). Ek olarak, epitel astarı hasar gördüğünden, bu ödemi hava sahasından dışarıya ve tekrar interstisyuma pompalamak için sınırlı bir yetenek vardır. Bu ödemin varlığı aşağıdaki zararlı etkilere sahiptir:
    • Ödem, alveolar duvarlar boyunca bir hiyalin zarının (ölü hücreler, yüzey aktif madde ve proteinlerden oluşan) birikmesine katkıda bulunur. Hiyalin membranlar DAD‘nin karakteristiğidir.
    • Ödem, yüzey gerilimini azaltmak ve alveollerin açık kalmasını sağlamak ve gaz değişimi için hava girmesine izin vermek için kritik olan doğal olarak oluşan yüzey aktif maddeye müdahale eder.
  • Proliferatif / Organizasyon Aşaması (1-3 hafta): Bu aşama iyileşme ile karakterizedir. Epitel astarı, sonunda alveolar tip I epitel hücrelerine farklılaşacak olan alveolar tip II epitel hücreleri ile yeniden doldurulur. Tip II epitel hücreleri epitel yüzeyini yeniden doldururken, ödemin hava sahasından dışarıya ve tekrar interstisyuma taşınması gibi kritik bir görevi de yerine getirirler. Bu arada hava sahasında, makrofajlar hücresel kalıntıları temizliyor.
  • Fibrotik Faz (3 hafta sonra oluşursa): DAD’nin tüm kursları fibrotik bir fazla sonuçlanmaz. Bu faz, akut eksüdatif faz sırasında biriken alveolar kollajen emilemediğinde meydana gelir, bu da alveolar genişlemede sınırlamalara ve ardından gaz değişimine neden olur.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu