Gündem

Yurt Dışı Telefon Kayıt – IMEI Ücreti 2023 Ne Kadar? Telefonu Pasaporta İşletme 2023 Ücretleri

Yurt Dışı Telefon Kayıt – IMEI Ücreti 2023 Ne Kadar? Telefonu Pasaporta İşletme 2023 Ücretleri. Son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar sonrasında teknoloji ürünlerinde yurt dışından getirtmek daha uyguna gelir oldu. Tabi bu ürünleri Türkiye’ de kullanılması içinde kayıt altına alınması gerekmekte. Bu sebeple de Telefonu Pasaporta İşletme Ücretleri merak edilmeye başlandı. Yurt Dışı Telefon Kayıt – IMEI 2024 Ne Kadar? araştırılıyor.

Yurt Dışı Telefon Kayıt – IMEI 2023 Ne Kadar?

Ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlarda sonra çoğu kişi yeni telefon almak için yurt dışından almayı tercih ediyor. Kimisi yurt dışı seyahatinden dönünce kimisi eş dost arkadaşlarına yurt dışından getirttiği akıllı telefonları Türkiye’de kullanmak istemekteler. Kullanıcıların başka ülkelerden getirdikleri ürünleri ellerini kollarını sallayarak kullanmaları mümkün değil. Farklı bir ülkeden akıllı telefon satın alan kişilerin gündeminde bu aralar en çok Telefonu Pasaporta İşletme 2023 Ücretleri.

Ülkemizde akıllı telefon fiyatlarına doğrudan etki eden faktörlerden birisi de vergiler oluyor. Hali hazırda yurt dışından döviz bazıyla gelen akıllı telefonlar, üzerine bir de vergi eklenince oldukça pahalı bir fiyata sahip oluyor. Kullanıcılar, bu pahalılıktan kaçınmak ve diğer ülkelerde olduğu gibi daha ucuza akıllı telefon satın alabilmek için ise farklı yöntemler geliştiriyor. Bu yöntemlerden biri de akıllı cep telefonlarını yurt dışından getirmek. Fakat yurt dışından getirilen herhangi bir cep telefonunun ülkemizde kullanılabilmesi için IMEI numarasının kayıt ettirilmesi gerekiyor. IMEI numarası kayıt ettirmenin ne belirli bir ücreti bulunuyor.


IMEI Nedir?

Günümüzde dünyanın her bir bölgesinde çok sayıda akıllı telefon bulunuyor. Neredeyse her ülkede, nüfusun yarısından fazlası bir akıllı cep telefonuna sahip. Akıllı telefonların çeşitlenmesi ve artması beraberinde bazı sorunları da getiriyor. Bazı akıllı telefonlar halka açık ya da özel alanlarda sahibinden çalınabiliyor ya da kaybolabiliyor. Bu gibi durumlarda, akıllı cep telefonlarının belirlenebilmesi için IMEI numarası adı verilen bir kod kullanılıyor.

IMEI numarası 15 basamaktan oluşan benzersiz bir sayı dizisi olarak tanımlanıyor. IMEI yani Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği, tıpkı bir vatandaşın TC kimlik numarası gibi akıllı telefonlarda bir kimlik numarası işlevi görüyor. Akıllı telefon kaybolduğunda, IMEI numarası takip edilerek cihazın konumu belirlenebiliyor. Akıllı telefonlar çalındığında gerekli kurumlara bildirilmesi halinde, IMEI kodu kullanılarak çalınan cep telefonu kapatılabiliyor. Böylece çalınan telefon hiçbir şekilde kullanılamıyor.

IMEI numarasının bir diğer önemli işlevi ise cihazın şebekeye ulaşabilmesini sağlaması oluyor. Eğer sistemde kayıtlı ise akıllı cep telefonu şebekeye bağlanarak arama yapabiliyor ve internete bağlanabiliyor. IMEI numarası sistemde yer almayan bir akıllı cep telefonu şebekeye bağlanamıyor, arama yapamıyor ve internete bağlanamıyor. Bu yüzden de yurt dışından getirilen akıllı telefonlarının belirli bir ücret ödenerek sisteme kayıt ettirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde akıllı telefon, kullanılamaz hale geliyor.


Yurt Dışı Telefon Pasaport Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurt dışı telefon kaydı öncesinde E-Devlet üzerinden cihazın kayda elverişli olup olmadığı sorgulanmalıdır. E-devlet sisteminden kayıt hakkının sorgulanması (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama) harç ücretinin yatırılması (2022 yılı için 2732 TL) ve kayıt işlemlerinin tamamlaması gerekmektedir.

T.C. kimlik numarası ve yabancı kimlik numarası bulunan, e-Devlet şifresi alabilen kişilerin tek kayıt mercii olan e-Devlet kapısı https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet üzerinden sisteme giriş yaparak gerekli bilgileri doldurmak suretiyle kayıt işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

E-devlet kapısından kayıt işleminin son aşamasına kadar tamamlanması gerekmektedir. E-devlet kapısından kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (diplomatik belge sahipleri) ise abone kayıt merkezlerinden kayıt işlemini yaptırması gerekmektedir. Harç ödemesi kayıt sırasında sisteme entegre bankalar ya da vergi dairesi aracılığıyla yapıldı ise e-Devlet kayıt sayfasına geri dönülerek kayıt işleminin onaylanması ve sekiz rakamdan oluşan başvuru takip numarasının alınması gerekmektedir.


Telefonu Pasaporta İşletme 2023 Ücretleri

Yurt dışından getirilen akıllı cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıt ettirilebilmesi için ödenmesi gereken ücret her geçen sene katlanarak artıyor. Her sene açıklanan enflasyon oranlarına göre ücretler zamlanıyor ve bununla beraber IMEI kayıt ücreti de artıyor. 2021 yılında kullanıcılar yurt dışından getirdikleri akıllı cep telefonlarını 2006.2 TL ödeyerek kayıt ettirebiliyorken, 2022 yılında bu ücrete büyük oranda zam yapıldı.

2022 yılında yurt dışından getirilen akıllı cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıt ettirilmesi için ödenmesi gereken ücret, 726 TL  zamlanarak 2732 TL oluyor. Şuan için 2023 ücretleri henüz yayınlanmadı. Yayınlanınca sitemizde güncel fiyatı bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Bitexen Referans Kodu Alma – Bitexen Referans Kodu İle Para Kazanma

👉 En İyi Telefon Temizleme Uygulamaları 2022 (Android)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu