Yaşam

ZMA Ne İşe Yarar? Zma Ne Zaman İçilir?

ZMA kasların toparlanmasını, kas büyümesini ve gücünü artırmak ve hatta yağ kaybına yardımcı olmak için etkili çinko, magnezyum ve B6 vitamininden oluşan mineral bir gıda takviyesidir. Çinko ve magnezyum kas gücünü ve yağ kaybını artırmaya yardımcı olduğunu öne sürmektedir. Peki ZMA Nedir-Ne İşe Yarar? ZMA Nasıl Kullanılır? ZMA Ne Zaman İçilir? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim…

ZMA Nedir-Ne İşe Yarar?

ZMA çinko, magnezyum ve B6 vitamininden oluşan mineral bir gıda takviyesidir. ZMA’nın antrenmandan sonra yıpranan kasların toparlanmasın, kas sentezinde rol oynadığı ve bunların sonucunda güç artışına yardımcı olduğu klinik araştırmalar ile desteklenmektedir. ZMA ayrıca uyku düzenine yardımcı olur. İçeriğindeki B6 vitamini de enerji desteği sağlayabilir.

ZMA, çok fazla dikkate alınan ve kullanılan bir supplement değildir. Bunun sebebi ise; ZMA’nın sadece bir mineral takviyesi olması ile kreatin ve NO artırıcı gibi diğer takviyelerin insanlara daha fazla vaatlerde bulunmasıdır. Ancak bu durum, ZMA kullanmayanlar için talihsiz bir durum olarak nitelendirilebilir. ZMA takviyesi kullanmayan ve herhangi bir faydasını dokunmadığını düşünen kişilerin, bu makaleyi okuduktan sonra fikirlerini değiştirmeleri muhtemeldir.

ZMA bir testosteron artırıcı değildir. Araştırmalar ZMA’nın, sporcuların yoğun antrenman dönemlerinde daha yüksek testosteron seviyelerini korumalarına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu veriye rağmen ZMA, ana kas geliştirme hormonunun seviyelerini artırmak için tasarlanmış bir takviye değildir. ZMA, çinko ve magnezyum gibi iki çok kritik minerale beslenme düzeninizde yer vermenin en etkili yoludur.


ZMA Ne Zaman İçilir?

ZMA antrenman sonrası yıpranan kasların toparlanması için antrenman sonra alınmalıdır. Çinko ve magnezyum rahat uyku için etkili minerallerdir. Antrenman sonrası 25-45 miligram arası alınmalıdır. Fazla alınması halinde çinko zehirlenmesi olabilmektedir.


ZMA Faydaları Nelerdir?

Çinko, vücuttaki birçok enzimin aktivitesini uyaran antioksidan özelliklere sahip önemli bir mineraldir. Bu enzimler çok sayıda biyokimyasal reaksiyon için kritiktir. Ayrıca çinkonun protein sentezine, kas toparlanmasına ve büyümesine öncülük eden moleküler mekanizma için kritik olduğu bulunmuştur.

Magnezyum da vücuttaki sayısız reaksiyonda yer alan önemli bir mineraldir. Kalp-damar sistemi, metabolik hız ve kemik sağlığının kusursuz işlevi için önemlidir. Çinko ve magnezyum, birlikte çok çeşitli fiziksel ve performans avantajları sunmaktadır.

Çok sayıda araştırma çalışması; bu iki mineralin, genel sağlık ve refahına olan etkisinden bahsetmeden kas büyüklüğünü, kas gücünü ve yağ kaybını artırmaya yardımcı olduğunu öne sürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu