KYK

2023-2024 KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

2023-2024 KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? 2023 YKS sonuçlarının açıklanmasından sonra bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar kayıt işlemlerini 28 Ağustos – 1 Eylül 2023 tarihleri arasında, elektronik kayıtları ise 28-30 Ağustos tarihleri arasında yapacak. Kayıt işleri sonrasında KYK yurt başvuruları başlayacak.

2023-2024 KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

2023 YKS sonuçlarının açıklanmasından sonra herhangi bir Yükseköğretim programına yerleşen öğrenciler GSB tarafından sağlanan KYK yurt imkanından faydalanma hakkı kazanıyor. KYK yurtları Türkiye’nin 81 ilinde ve Kıbrıs’ta üniversite öğrencilerine barınma, yeme-içme ve güvenlik hizmeti sunmaktadır. KYK yurtları ücretleri, özel yurt ücretlerinin 1/5’i kadardır.

KYK Yurt başvuruları geçtiğimiz yıl 24 Ağustos 2022 tarihinde başlamıştı. Bu yıl kayıt işlemleri 1 Eylül 2023 tarihinde bittiğinden dolayı 2023 KYK yurt başvurularının Eylül ayının ikin haftası başlayacağını tahmin ediyoruz.

KYK yurt başvuruları başladıktan sonra herhangi bir önlisans ve lisans programına yerleşen öğrenciler KYK’nın internet sitesinden ( yurtkur.gsb.gov.tr ) adresi üzerinden başvuru işlemlerini yapacak. KYK yurt başvuruları 1 hafta sürer. 1 hafta sonrada sonuçlar açıklanır.


KYK Yurdu Kimlere Çıkar?

KYK yurtlarına seçim sürecinde ilk aşama “öncelikli öğrenciler” kategorisinde yer alan kişilerin yurda alımı önceliklidir.

Öncelikli öğrenciler: 

  • Şehit ve gazi çocuğu, gaziler,
  • %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
  • Lise ve dengi öğrencilerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında kalarak tamamlayanlar veya devlet koruması altında olan öğrenciler,
  • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
  • Lisanslı Milli veya Amatör sporcular,
  • Gönüllü güvenlik korucusu olarak çalışan ve çalışırken vefat edenlerin, gönüllü güvenlik korucusu olarak emekliye ayrılan ve emekliye ayrıldıktan sonra vefat edenlerin çocukları,

Tabi bunların yanında maddi yetersizlik, anne veya babadan birinin vefat durumu, aile bireylerinin üzerine ait tapu, motor, ev gibi mülklerin olup olmaması KYK yurdunun çıkmasında öncelik sağlıyor.

Ailenin uzaklığı da yurt çıkmasında etkilidir. Örneğin Adana’da okuyacak olan eşit koşullardaki iki öğrencinin birisinin Mersinden diğerinin Ağrıdan geldiğini varsayarsak Ağrı’dan gelen öğrencinin yurtda yerleşmesi daha öncelikli olacaktır. Fakat sadece bir maddeye göre değerlendirme yapılmamaktadır. Tüm şartlar genel olarak değerlendirilir ve ona göre puanlama yapıldıktan sonra yurt kontenjanı kadar kişi yurda yerleştirilir. Kalanlar ise yedek olarak beklemeye alınır.

Asil olarak yurda yerleştirilen adaylardan kayıt yapmayan olursa veya çeşitli sebeplerden ötürü yurttan ayrılırsa yedekte bekleyen öğrencilere sıra gelmektedir.

Yedeklere sıra gelmesi bazen bir bir-iki günü bulurken bazen ise aylar sürmektedir. Bu yurda yerleştirilen öğrencilerin durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Genelde ilk sıralarda olan adaylar hemen yerleşirler. Çünkü bazı adaylar yurtlara kayıt yaptırmıyor bazıları ise hemen ev arkadaşı bulup eve çıkabiliyorlar.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Yurtları Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

👉 1. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir? 

👉 2. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

👉 3. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

👉 4. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

👉 5. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

 👉 6. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu