Lise

2024 Öğrenci Nakil İşlemleri: E-Devlet Okul Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

2024 Öğrenci Nakil İşlemleri: E-Devlet Okul Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır? Lisede okul değiştirmek isteyen öğrenciler için e-devlet nakil işlemleri hakkında tüm bilinmesi gerekenleri paylaştık. Lise nakil işlemlerinde öğrencilerin 3 tercih hakkı vardır. Nakil işlemleri Ekim ve Şubat aylarında yapılır.

2024 Öğrenci Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Lise hayatına başlayan öğrenciler farklı nedenlerden dolayı okula adapte olamayıp farklı okullara geçmek isteyebiliyorlar. Bazı öğrenciler ise okulun uzakta olması nedeni ile başka okula nakil istiyor. Bu tarz durumlarda lise öğrencileri nakil haklarını kullanmak istiyor. Lise okul nakil işlemleri, e-devlet üzerinden yapılıyor. Bu makalemizde bir okuldan başka okula nakil işlemleri nasıl yapılı? sorunun yanıtını öğrenebilirsiniz.

Nakil ve başka okula geçiş işlemleri; Ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler, 37’nci madde hükümleri çerçevesinde; merkezi sınavla öğrenci alan okulların açık kontenjanlarına, öğrencinin; Merkezi sınav puanının naklen gitmek istediği okuldaki aynı sınıf seviyesinde yerleştirme sonucunda oluşan en düşük puanlı öğrencinin puanından az olmaması kaydıyla puan üstünlüğüne göre yapılır.

Ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara tercihe bağlı olarak yapılır. Okulların açık kontenjanları e-Okul sisteminde ilan edilir.


E-Devlet Okul Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Lise nakil işlemleri ve geçiş işlemleri başvurusu dönem bitiminin öncesindeki üç hafta ile e-Okul sisteminde dönem ve sınıf atlatma süresi hariç olmak üzere, yılsonu sınıf atlatma işlemleri tamamlandıktan sonraki ilk iş gününden ekim ayının sonuna kadar ve ikinci dönemin başlangıcından şubat ayının sonuna kadar haftalık, diğer zamanlarda ise aylık yapılır.

Nakil ve geçişler, haftalık yapıldığında her haftanın, aylık yapıldığında ise her ayın; ilk iş gününden başlayarak son iş gününden önce veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile veya e-Devlet üzerinden yapılır.

Aşağıda adımları izleyerek öğrenci nakil başvurusu yapabilirsiniz.

1. https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.

2. Menüden “Kamu Kurumları” seçeneği tıklanır.

3. “Milli Eğitim Bakanlığı” seçeneğine tıklanır.

4. “MEB Öğrenci Nakil İşlemleri” seçeneğine tıklanır.

5. Önünüze velisi olduğunuz öğrenciler listelenir.

6. Nakil yapmak istediğiniz öğrenci seçilir ve “Veli Nakil Sistemine Bağlan” seçeneğine tıklanır.

7. Önünüze çıkan seçeneklerden “Evet” seçeneğine tıklanır.

8. Nakil Nedeni – Veli İsteği seçilir.

9. Nakil Gideceği Tür – Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi vb. hangi tür okula gidecekse o tür seçilir.

10. Nakil başvurusu yapmak istediğiniz İl ve İlçe Seçilir.

11. Nakil başvurusu yapmak istediğiniz okulu “Başvuru okul” kısmından seçilir.

12.Nakil Gidebilir seçeneği işaretlenir. (Küçük kutu içine tik atılır.)

13. “Başvuruyu Kaydet” seçeneğine tıklanır. Başvurunuz gerçekleştiğine dair sayfada uyarı göreceksiniz.

Başvuru yaptıktan sonra e-okul öğrenci Veli Bilgilendirme sistemine girip öğrenci NAKİL durumunda öğrencinin talep ettiği okulda kaçıncı sırada olduğunu görebilirsiniz.


Lise Öğrencilerinin Kaç Nakil Tercih Hakkı Var?

Lise nakilleri için öğrencilere 3 tercih hakkı vardır. Lise nakilleri için bu yıl öğrencilere 3 nakil tercih hakkı verilecek ve boş kontenjan şartı aranmayacak. Her yıl olduğu gibi LGS yerleştirmelerine esas nakiller, bu yıl da iki dönemde yapılacak. Her dönemde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Lise Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

👉 Lise Devamsızlık Dilekçe Örneği

👉 Veli İzin Dilekçesi Örneği Devamsızlık Word 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu