Blog

A1, A2 İngilizce Seviye Belirleme Sınavı Online (IELTS – TOEFL)

A1, A2 İngilizce Seviye Belirleme Sınavı arayan İngilizce seviyesini ölçmek isteyenler için ücretsiz online  İngilizce A1, A2 seviye belirleme sınavı bağlantısı paylaştık. İngilizce seviye belirleme testini cevaplandırarak aldığınız puana göre IELTS veya TOEFL İngilizce seviyenizi net olarak öğrenebilirsiniz.

A1, A2 İngilizce Seviye Belirleme Sınavı

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) tarafından İngilizce dil yeterliliğini derecelendirmek için küresel standartlarda İngilizce seviyeleri, A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak 6 seviyedir. İngilizce seviyeleri kişinin konuşma, anlama, yazma ve dinleme seviyesini ifade etmektedir. CEFR İngilizce seviyeleri, tüm modern İngilizce dil kitapları ve İngilizce dil okulları tarafından kullanılmaktadır.

Seviye Seviyenin Adı CEFR
0 Beginner- Başlangıç Seviyesi A1
1 Elementary- Orta Altı Seviye A2
2 Pre-Intermediate – Orta Seviye B1
3 Intermediate- Orta Üstü Seviye B2
4 Upper-Intermediate- İleri Seviye C1
5 Advanced – Profesyonel Seviye C2

İngilizce Seviye Belirleme Testi ile İngilizce seviyenizi öğrenebilirsiniz. Kendiniz test ederken birden fazla kaynaktan yararlanmanız için üç online İngilizce Seviye Belirleme Testi paylaştık.

Cambridge İngilizce Dil Yeterlilik Testi

British Council İngilizce Seviye Belirleme Testi

EFSET İngilizce Yeterlilik Testi

Testlerden aldığınız puana göre IELTS veya TOEFL İngilizce seviyenizi aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

IELTS Puanı TOEFL Puanı CEFR Seviyesi
9.0 110+ C2
8.5
8.0
7.5 91-110 C1
7.0
6.5
6.0 61-90 B2
5.5
5.0
4.5 31-60 B1
4.0
3.5
3.0 0-30 A2
2.5
2.0
1.5 A1 veya A1 Öncesi
1.0
0,5
0.0

İngilizce Seviyeleri A1, A2 Nedir?

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) tarafından İngilizce dil yeterliliğini derecelendirmek için küresel standartlarda İngilizce seviyeleri, A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak 6 seviyedir. İngilizce seviyeleri kişinin konuşma, anlama, yazma ve dinleme seviyesini ifade etmektedir. İngilizce seviyeleri ve anlamaları aşağıdaki gibidir.

A1 İngilizce Seviyesi – Başlangıç (Beginner)

A1 seviyesi, İngilizce dilini temel düzeyde kavrayan konuşmacıları ifade eder. A1 seviyesindeyseniz, İngilizce’de bilinen günlük ifadeleri ve somut ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çok temel ifadeleri anlayabilir ve kullanabilirsiniz. Kendinizi ve başkalarını tanıtabilir ve birinin nerede yaşadığı, tanıdığı kişiler ve sahip olduğu şeyleri gibi kişisel ayrıntılar hakkında sorular sorabilir ve yanıtlayabilirsiniz.


A2 İngilizce Seviyesi – Temel (Elementary)

A2 seviyesinde, basit konularda tam cümleler ve ifadelerle konuşabilirsiniz. Kelime dağarcığınız, A1 seviyesinde olduğundan daha geniş bir konu yelpazesini kapsar, ancak etkileşimleriniz hâlâ doğrudan bilgi alışverişiyle sınırlıdır.

A1 seviyesindeyseniz, İngilizce’de muhtemelen kendiniz ve hayatınızın çeşitli bölümleri hakkında tam bir konuşma yapabilirsiniz. Dinlediğini anlamanız gelişirken, başkalarının yavaş konuşmasına veya zaman zaman kendilerini tekrar etmesine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu seviye, eğitimlerinin ilk yılındaki yetişkinler veya uzun yıllardır İngilizce eğitimi almamış olanlar arasında yaygındır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Cambridge Üniversitesi İngilizce Kelimeler Listesi PDF (A1, A2, B1)

👉 En Çok Kullanılan İngilizce Kelimeler: A’dan Z’ye Kadar

👉 İngilizce Öğrenmek İçin En İyi 5 Podcast

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu