Yaşam

Aldactone Ne İşe Yarar? Aldactone Yan Etkileri Nelerdir?

Aldactone Ne İşe Yarar? Aldactone Yan Etkileri Nelerdir?. 30’lu yaşlardan sonra vücutta biriken sıvılar ödeme sebebiyet vermektedir. Kimi de maalesef ki vücuttan ödem atamamakta. Tamda bu sırada imdada yetişen Aldactone Ne İçin Kullanılır? Aldactone Kullananlar bir yandan da Aldactone kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri araştırmakta. Gelin birlikte Aldactone Nasıl Kullanılır, Ne Zaman Etkisini Gösterir? öğrenelim…

Aldactone Ne İşe Yarar?

İdrar söktürücü olan kullanılan Aldactone, tıbbi anlamda diüretikler grubuna dahil olan ilaç genel olarak vücutta çok fazla sıvı birikmesine bağlı rahatsızlıkların giderilmesinde ve kan değerlerinin düzenlenmesinde tavsiye edilmektedir.  Aldactone, etken maddesi spironolaktondur.

Esansiyel hipertansiyon; Konjestif kalp yetmezliğine bağlı ödem; Asitli ve ödemli karaciğer sirozu; Nefrotik sendrom; Premenstrüel ödem dahil idiopatik ödem; Habis menşeli asitler Primer aldosteronizmli hastaların preoperatif hazırlık tedavisinde Cerrahi tedavi uygulanmayan primer aldosteronizmli hastaların uzun süreli tedavisinde; Primer aldosteronizm de dahil mineralokortikoid fazlalığı teşhisine yardımcı olarak.

Ayak bileğinizde şişme varsa ya da kesik kesik nefes alıyorsanız doktora gidiniz. Bu durum vücudunuzda fazla sıvı miktarı olması durumunda kalbinizin pompalama gücünde ortaya çıkan zayıflık nedeniyle olabilir. Bu durum konjestif kalp yetmezliği olarak adlandırılır. Ekstra sıvının vücudunuzda dolaştırılması kalbinizin daha çok çalışması demektir.

Doktorunuz vücudunuzdaki fazla sıvı atılımını sağlamak için size Aldactone reçete edecektir. Aldactone kullandığınız zaman daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. Böylece fazladan sıvıyı idrar ile atarsınız.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Aldactone Ne İçin Kullanılır?

Ayak bileğinizde şişme varsa ya da kesik kesik nefes alıyorsanız doktora gidiniz. Bu durum vücudunuzda fazla sıvı miktarı olması durumunda kalbinizin pompalama gücünde ortaya çıkan zayıflık nedeniyle olabilir. Bu durum konjestif kalp yetmezliği olarak adlandırılır. Ekstra sıvının vücudunuzda dolaştın İması kalbinizin daha çok çalışması demektir. Doktorunuz vücudunuzdaki fazla sıvı atılımını sağlamak için size ALDACTONE verecektir. ALDACTONE kullandığınız zaman daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. Böylece fazladan sıvıyı idrannızla atarsınız.

ALDACTONE aynca aşağıdaki aşağıdaki durumlann tedavisinde de kullanılır:

 • Esansiyel hipertansiyon (nedeni bilinmeyen hipertansiyon),
 • Nefrotik sendrom (vücutta çok fazla sıvı toplanmasına neden olan bir böbrek hastalığı),
 • Assit (örneğin karaciğer sirozunun neden olduğu, karın içinde sıvı toplanması),
 • Primer hiperaldosteronizm (Aldosteron isimli hormonun çok yüksek düzeyde olmasına bağlı vücutta sıvı toplanması),
 • Diüretiklerle birlikte hipokalemi/hipomagnezemi (kan potasyum düzeyinin normalin altına düşmesi) birleşik tedavisinde,
 • Hirsutizm (kıllanma artışı).

👉 Solerat Jel Ne İşe Yarar? 


Aldactone Nasıl Kullanılır?

Aldactone ilacı, vücutta biriken fazla suyun idrar yoluyla vücuttan dışarı atılmasını kolaylaştıran bir diüretik türüdür. Vücutta su birikintisinin belirtileri olan nefes almada güçlük çekme ve kesik kesik nefes alma durumlarında doktorlar tarafından reçete edilen bir ilaçtır. Bununla beraber ayak bileklerinde zamanla ortaya çıkan büyük çaptaki şişlikler de vücutta biriken su oranının diğer belirtisidir. Öte yandan insan vücudunda bulunan Aldosteron hormonunun vücutta etkinliğini artırmasıyla da vücut su toplamaya başlamaktadır. İşte bu tür durumlarda Aldactone ilacının yardımına başvurulur.

Aldactone söz konusu hormonu dengeleyerek vücudun normal şartlara geri dönmesini ve fazla sıvıların idrar yoluyla atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca kandaki potasyum miktarının normal seviyelerin altında seyretmesi ve vücutta kıllanma artışı yaşanmasını engellemek için de bu ilaç kullanılmaktadır. Reçete ile alınan Aldactone’nin kullanımı doktorun direktifleri doğrultusunda yapılmalıdır. Eğer doktordan gerekli öneriler alınmadıysa tavsiye edilen kullanım şekli yetişkinler için günde 1 tablet olacak şekildedir. Günlük doz miktarı,  rahatsızlığın durumuna göre 25 mg ile 200 mg arasında değişiklik göstermektedir.


Aldactone Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın etken maddesine alerjisi ya da hassasiyeti olanlarda Aldactone’nin yan etkileri görülebilmektedir. Bu yan etkiler görüldüğünde doktora başvurularak ilaca karşı alerji olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır. Söz konusu yan etkiler şunlardır:

 • Kalp atışında düzensizlik
 • El ve ayaklarda beliren karıncalanma hissi
 • Yüzde ve dudaklarda aniden ortaya çıkan kaşıntı ve kızarıklıklar
 • Kadınlarda adet düzensizliği
 • Erkeklerde ve kadınlarda cinsel isteksizliğin ortaya çıkması
 • Uyuşukluk
 • Sersemlik ve zihin bulanıklığı

Aldactone Fiyatı Ne Kadar 2024

2024 yılında Aldactone fiyatı, 100 mg 20 tablet olacak şekilde 66.43 TL’den tüm eczanelerde satışa sunulmaktadır. Ayrıca Aldactone ilacı, eczanelerden reçetesiz olarak satın alınabilmektedir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu