Teknoloji

APK Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

APK dosyası mobil uygulamaların dağıtımı ve kurulumu için Android işletim sistemi tarafından kullanılan paket dosya formatıdır. Windows (PC) sistemlerinin yazılım yüklemek için bir exe dosyası kullandığı gibi, APK’de aynı şeyi Android için de yapar. Çoğu kullanıcı, APK kelimesini görmeden Google Play Store‘dan uygulama indirir çünkü Android, Google Play veya başka bir uygulama dağıtım platformu üzerinden uygulama yüklemesini arka planda işler.

APK Dosyası Nasıl Açılır?

Google Play mağazasının dışında yüklenen APK dosyaları, yerleştirilen bir güvenlik bloğu nedeniyle hemen yüklenmeyebilir.

Bu indirme kısıtlamasını aşmak ve bilinmeyen kaynaklardan APK dosyalarını yüklemek için Android sürümünüze bağlı olarak şu menülerden birine gidin:

  • Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Gelişmiş > Özel uygulama erişimi > Bilinmeyen uygulamaları yükle
  • Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler
  • Ayarlar > Güvenlik

Cihazınıza bağlı olarak, Chrome gibi belirli bir uygulamaya resmi olmayan APK dosyalarını yükleme izni vermeniz gerekebilir. 

Bilinmeyen Uygulamaları veya Bilinmeyen Kaynakları Yükle’yi etkinleştirin .

APK dosyaları sıkıştırılmış bir .ZIP formatında kaydedilir ve herhangi bir Zip açma aracı tarafından açılabilir. Bu nedenle, bir APK dosyasının içeriğini keşfetmek istiyorsanız, dosya uzantısını “.zip” olarak yeniden adlandırabilir ve dosyayı açabilir veya dosyayı doğrudan bir Zip uygulamasının açık iletişim kutusundan açabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu