Teknoloji

APK Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

APK Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?. APK dosyası mobil uygulamaların dağıtımı ve kurulumu için Android işletim sistemi tarafından kullanılan paket dosya formatıdır. Windows (PC) sistemlerinin yazılım yüklemek için bir exe dosyası kullandığı gibi, APK’de aynı şeyi Android için de yapar. Çoğu kullanıcı, APK kelimesini görmeden Google Play Store‘dan uygulama indirir çünkü Android, Google Play veya başka bir uygulama dağıtım platformu üzerinden uygulama yüklemesini arka planda işler.

APK Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

APK dosyası, Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda kullanılan uygulamaların yüklü olduğu dosya türüdür. “Android Package” kelimelerinin kısaltmasıdır. APK dosyaları, bir Android uygulamasının tüm kodlarını, kaynaklarını, sürüm bilgilerini ve diğer gerekli dosyalarını içerir. Bu dosyalar Google Play Store veya diğer uygulama mağazaları aracılığıyla indirilir ve yüklenir. Ancak, kullanıcılar APK dosyalarını doğrudan indirip yükleyebilirler, özellikle uygulama mağazaları dışından uygulamaları yüklemek istediklerinde.

Google Play mağazasının dışında yüklenen APK dosyaları, yerleştirilen bir güvenlik bloğu nedeniyle hemen yüklenmeyebilir. Bu indirme kısıtlamasını aşmak ve bilinmeyen kaynaklardan APK dosyalarını yüklemek için Android sürümünüze bağlı olarak şu menülerden birine gidin:

  • Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Gelişmiş > Özel uygulama erişimi > Bilinmeyen uygulamaları yükle
  • Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler
  • Ayarlar > Güvenlik

Cihazınıza bağlı olarak, Chrome gibi belirli bir uygulamaya resmi olmayan APK dosyalarını yükleme izni vermeniz gerekebilir.

Bilinmeyen Uygulamaları veya Bilinmeyen Kaynakları Yükle’yi etkinleştirin .

APK dosyaları sıkıştırılmış bir .ZIP formatında kaydedilir ve herhangi bir Zip açma aracı tarafından açılabilir. Bu nedenle, bir APK dosyasının içeriğini keşfetmek istiyorsanız, dosya uzantısını “.zip” olarak yeniden adlandırabilir ve dosyayı açabilir veya dosyayı doğrudan bir Zip uygulamasının açık iletişim kutusundan açabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Android’de APK Dosyası Nasıl Kurulur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu