Üniversite

Asteğmen Nasıl Olunur? Asteğmen Olmak İçin Not Ortalaması Kaç Olmalıdır?

Asteğmen Nasıl Olunur? Asteğmen Olmak İçin Not Ortalaması Kaç Olmalıdır?. Asteğmen, astsubay kıdemli başçavuş ile teğmen arasında yer almakta olan bir rütbedir. Eğitim hayatını en az lisans düzeyinde tamamlayanlar askerlik görevlerini ya kısa dönem er olarak ya da yedek subay olarak yaparlar. Lisans mezunların çoğu kısa dönem er olarak askere alınır. Geri kalan yükümlüler ise yedek subay (Asteğmen) olarak askere alınır. Hal böyle olunca lisans mezunları tarafından En Çok Yeden Subay Alınan Bölümler Nelerdir? Asteğmen Maaşları Ne Kadar? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim…

Asteğmen Nasıl Olunur?

Asteğmen olmak isteyen lisans mezunları askerlik başvurusunda kısa dönem er ya da uzun dönem yedek subay olarak askere gitmek istediklerini belirtirler. Tıp fakültesi ve Diş fakültesi mezunları günümüzde mecburen askerlik yükümlülüklerini asteğmen (yedek subay) olarak yapmaktadır. Yedek subay olmak yada olmamak aslında sizin doğrudan elinizde ve kontrolünüzde olan bir şey değil. Çünkü seçim otomatik olarak bilgisayar ortamında yapılıyor. İhtiyaca göre belirleniyor.

Asteğmen olmanız durumunda askeri birlikler içerisinde;

  • Takım komutanı,
  • Batarya subayı,
  • Adestim (atış destek timi) subayı gibi görevlerde bulunabilirler.

Bu görevlendirmeler yapılırken, asteğmenin teknik ve akademik bilgileri ile becerileri göz önüne alınarak yapılmaktadır. Genel olarak takım komutanlığı yapan asteğmenler 35 ile 55 kişi arasında asker sayısına sahip takımların başındaki kişidirler. Bu askerlere eğitimler yaptırırlar.

Asteğmen rütbesinde tek çizgi bulunmaktadır. Bunun bir üst rütbesi olan teğmenlikte ise tek yıldız bulunur.


Asteğmen Olma Şartları Nelerdir?

Asteğmen olabilmek için ilk şart yıllık lisans mezunu olmaktır. Lisans düzeyinde mezunlar için 27 yaşından büyük olmamak (yaş hesabında 1 ocak tarihi esas alınır). Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar için 32 yaşından büyük olmamak gereklidir.

Bunun dışında sağlamanız gereken diğer başvuru şartları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  1. Yüksek not ortalamasına sahip olunması ( genel olarak en az 3.00),
  2. En az lisans mezunu olmak,
  3. Başvuruda bulunmak,
  4. Yapılan kurada asteğmen olmak üzere seçilmek,

En Çok Yeden Subay Alınan Bölümler Nelerdir?

Asteğmen olmak için bazı meslekteki kişiler daha avantajlıdır. Doktor, diş hekimi, hukuk mezunları, mühendislik ve öğretmenlik mezunları başvuru yapmaları durumunda yedek subay olma ihtimalleri diğer meslekteki kişilere göre daha fazladır. Tabi asteğmen kadroları sadece bu mesleklerle doldurulmaz. TSK ilgili sene hangi meslek mezununa daha çok ihtiyaç duyuyorsa o bölümden personel temini yapar.


Asteğmen Maaşları 2024 Ne Kadar?

Asteğmen maaşları her ayın 15’inde anlaşmalı olunan kamu bankasına yatar. Asteğmen maaşları 42.000 TL – 82.000 TL arasında değişmektedir. Doğu illerinde görev alan asteğmenlerin maaşları Batı’ya kıyasla daha yüksek olmaktadır.

Bu maaşa ek olarak doğu illerinde terör bölgelerinde görev yapanlara ayrıca terör tazminatı ödenmektedir. Şayet asteğmen hudut bölgelerinde görev alıyorsa hudut tazminatı ve Kıbrıs’ta görev yapıyorsa da ada tazminatı alır.


Asteğmen Eğitim Süresince (Acemilikte) Maaş Alır mı?

Asteğmen olmak üzere seçilmenizin akabinde 1 ile 3 ay arasında değişen bir süreçte eğitime tabi tutulursunuz. Bu eğitim sürecinde yedek subay yani asteğmenlere maaş verilmemektedir. Ancak ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına asteğmen adaylarına harçlık verilir.


Yedek Subaylar Kaç Ay Maaş Alırlar?

Genel olarak yedek subayların yani asteğmenlerin eğitim süresi bir aydır. Fakat bu eğitim süresi 2-3 ay dönemine de çıkabilmektedir. Bir ay olarak kabul edeceğimiz eğitim süresi boyunca asteğmenler maaş almamaktadır. Ancak geriye kalan 11 ay süre boyunca yukarıda belirttiğimiz tutarlarda maaş alırlar.


Asteğmenlerin İzin Süresi Ne Kadardır?

Yedek subayların izin süresi, 24 gün + 2 gün yol olmak üzere toplam 26 gündür, 15 gün de mazeret izni bulunmaktadır.


Asteğmenler Askeri Lojmanda Kalabilir mi?

Asteğmenlere lojman hakkı verilmiştir. Yani başvuru yapılması durumunda lojmandaki yoğunluğa göre lojmanlarda kalınabilir.


Asteğmenlerin Çalışma Koşulları ve Saatleri Nasıldır?

Asteğmenler görev sürelerinde nöbetçi oldukları günler haricinde sabah 8 akşam 5 çalışırlar. Asteğmenler eğitim süresi tamamlandıktan sonra 9 ile 11 ay arasında görev yapmaktadırlar.

Bu görev sürelerinde nöbetler haricinde 8 – 5 çalışırlar ve genel olarak akşam 5’ten sonra evlerine veya lojmanlarına giderler. Eğitim süresince ise üst rütbelilerin emirlerini yerine getirirler ve ayrıca er ve erbaşlara eğitim verirler. Genel olarak askerlik süresince rahat bir çalışma ortamları bulunmaktadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Yedek Subay Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu