Üniversite

Lise Mezunu Polis Olabilir mi? Lise Mezunu Polis Olma Şartları Neler?

Lise Mezunu Polis Olabilir mi? Lise Mezunu Polis Olma Şartları Neler? Soruları Lise mezunlarının en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Lise mezunları Polis olmak için PMYO girmeleri gerekir. Gelin hep birlikte Lise Mezunu Polis olma şartları 2024 Neler? Öğrenelim.

Lise Mezunu Polis Olabilir mi?

Polislik günümüzün en çok tercih edilen mesleklerinden hal böyle olunca Polis olmak birçok gencin hayalini süslüyor. Lise mezunu olup Polis olmak isteyenler Polis Meslek Yüksek Okulu’na yani PMYO girmeleri gerekir. PMYO, 2 yıllık eğitim veren ve Polis teşkilatının amir, polis, yönetici ihtiyacını karşılayan kurumdur.

PMYO’ya girmek için Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani YKS’nin Temel Yeterlilik Testi TYT oturumuna katılıp Polis Akademisi tarafından istenilen taban puanı almanız gerekmektedir. Ayrıca 18 yaşını tamamlamış 26 yaşından gün almamış olmanız gereklidir.


Lise Mezunu Polis Olma Şartları Neler?

Polis Meslek Yüksek Okulu yani MYO başvurularında başvuracak adayların taşıması gerektiği şartlar Polis Akademisi tarafından belirlenmektedir. PMYO başvuru şartları ve başvuru tarihleri Polis Akademisi tarafından duyurulur.

PMYO Başvuru şartları şu şekildedir;

  • En az lise mezunu olmak,
  • YKS, TYT puan türünden en az (260,00) ham taban puan almanız gerekir. Her yıl bu taban puanlar değişmekle birlikte bu ortalamalarda olmaktadır.
  • Yaş şartı ise, sınavın yapılacağı yılın ekim ayının ilk günü itibaren 18 yaşını tamamlayan ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihinden itibaren 26 yaşından gün almamış olmak.
  • Boy ölçüsü, beden kitle indeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır) (Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)
  • Eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi itibarıyla bir siyasî partiye veya siyasî parti kollarına üye bulunmamak.
  • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.
  • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

Lise mezunlarının polis olabilmesi için Polis Akademisi’nin kurmuş olduğu Polis Meslek Yüksek Okulu’na başvuru yapması, gerekli olan sınavlara girerek başarılı olması ve okula kayıt yaptırıp başarılı bir şekilde mezun olması gerekir.

Lise mezunları için Polis olmanın tek yolu PMYO girmektir. Aklınıza takılan sorular varsa yorumlarda bizler ile paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 PMYO Taban Puanları 2024 

👉 PMYO Kazanmak İçin TYT’den Kaç Net Yapmak Gerekir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu