Üniversite

Yedek Subay Nasıl Olunur? En Çok Yedek Subay Alınan Bölümler Nelerdir?

Yedek Subay Nasıl Olunur? En Çok Yedek Subay Alınan Bölümler Nelerdir? 4 yıllık Lisans veya lisans üstü mezunlarına gereken şartları taşımaları halinde Askerlik görevlerini Asteğmen olarak 12 ay yaparlar. Yedek Subay alımları yılda 3 kez yapılır. Gelin hep birlikte Yedek Subay hakkında en çok merak edilenleri öğrenelim.

Yedek Subay Nasıl Olunur?

Yedek Subay Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı durumunda belirlenen bölümlerde 4 yıllık lisans ve lisans üstü mezunlarının arasında belirlenen şartları taşıyan adaylar arasında seçilir. Yedek Subay yani Asteğmen olarak askere girmek isteyenler https://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/yedek-subay internet adresi üzerinden başvurularını yaparlar. Yedek Subay olmak için lisans mezunları için 27, lisans üstü mezunlarının ise 32 yaş sınırını geçmemiş olmak şarttır.

Yedek Subaylar Asteğmenlik eğitimini tamamladıktan sonra 9 ila 11 ay arası görev yaparlar. Asteğmen olarak seçilenler 1 ila 3 ay arasında değişen eğitimlere tabi tutulur. eğitim süresince maaş almazlar. Eğitimleri tamamlandıktan sonra maaş almaya başlarlar.

Asteğmen olmanız durumunda askeri birlikler içerisinde;

  • Takım komutanı,
  • Batarya subayı,
  • Adestim (atış destek timi) subayı gibi görevlerde bulunabilirler.

Yedek Subay olmak sizin doğrudan elinizde olan bir şey değildir. Seçim bilgisayar ortamında TSK’nın ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir.


En Çok Yedek Subay Alınan Bölümler Nelerdir?

Yedek Subay yani Asteğmen olarak Askerlik görevini yerine getirmek isteyenler başvurularını yaptıktan sonra seçim TKS’nın ihtiyaçlarına göre bilgisayar ortamında yapılır. Ancak bazı bölüm ve mesleklerinin Asteğmen olarak görev yapma şansı yüksektir. Bu meslekleri şöyle sıralayabiliriz; Doktor, diş hekimi, öğretmen ve mühendislik mezunları Asteğmen olma ihtimalleri yüksektir. Tabi diğer meslek mezunlarından da yedek subay alımları yapılmaktadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Asteğmen Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu