Üniversite

Astronot Ne İş Yapar? Nasıl Astronot Olunur?

Astronot Ne İş Yapar? Nasıl Astronot Olunur? Astronot’un kelime kökeni Yunancadır. Astronot uzay tecrübesini yaşayabilecek, kaldırabilecek zihinsel ve bedensel kapasiteye sahip, zorlu eğitim öğretim süreçlerinden geçmiş bireylere söylenmektedir.

Astronot Ne İş Yapar?

Astronotlar uzay araştırmaları yapar, uzay istasyonlarında çalışır ve uzay görevlerine katılırlar. Uzayda bilimsel araştırmalar yapabilir, uzay aracı ve ekipmanlarını bakımını yapabilirler. Ayrıca uzayda yaşam koşullarını inceleyebilir ve uzayda yaşamı destekleyecek teknolojiler geliştirebilirler. Uzayda uzun süreli görevlerde bulunabilir ve uzayda yaşamın etkilerini inceleyebilirler.

Uzay Görevleri: Astronotlar, uzay mekiği veya uzay istasyonları gibi uzay araçlarına binerek uzay görevlerine katılırlar. Bu görevler sırasında uzayda bilimsel araştırmalar yapabilir, uzay aracı ve ekipmanlarının bakımını yapabilirler.

Bilimsel Araştırmalar: Uzayda, astronomi, astrofizik, biyoloji, fizik, ve diğer bilim dallarında araştırmalar yapabilirler. Uzayın etkilerini inceleyerek Dünya’ya dönüşte elde ettikleri verilerle bilim dünyasına katkıda bulunabilirler.

Uzayda Yaşam: Uzun süreli uzay görevlerinde bulunarak, uzayda yaşamın etkilerini inceleyebilirler. Bu, uzayda yaşamı destekleyecek teknolojilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Eğitim ve Ekipman Bakımı: Astronotlar, uzay görevlerine hazırlanmak için sürekli eğitim alırlar. Ayrıca uzay araçları ve ekipmanlarının bakımını yaparlar.


Nasıl Astronot Olunur?

Astronot olmak için öncelikle mühendislik alanındaki lisans bazı bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Mesela; fizik, kimya, biyoloji, matematik lisans bölümlerinden veya bilgi teknolojileri alanındaki lisans bölümlerinden bir tanesinden eğitim almış olmanız gerekmektedir.


Astronotluğun Zorlukları Nelerdir?

İnsan vücudu uzayda dünyadakinin aksine belirtiler verir ve bu durum astronotlar için zor anlar yaşatabilir. İşte o bazı belirtiler şu şekildedir;

 1. Bacaklarda azalan sıvı basıncı incelebilir.
 2. Denge sistemlerinde problemler görülebilir.
 3. Kaslar ve kemikler zayıflayabilir.
 4. Yer çekimsiz ortamda omiriliğin genişlemesinden kaynaklı boy uzunluğunda 1-2 cm artış gözlemlenebilir.
 5. Yer çekimsiz ortamdan kaynaklı kan basıncı başta biriktiği için kafatasında artan basınç sonucu yüzde şişkinlik yaşanabilir.

Astronot Olmak İçin Aranan Özellikler Nelerdir?

 1. Astronotların uzaydaki bu zorlu koşullara dayanabilmeleri için fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı olmaları gerekmektedir.
 2. Alkol ve sigara kullanmamaları gerekmektedir.
 3. Mesleğe başlamadan önce bazı sağlık ve kabiliyet testlerinden geçmeleri gerekmektedir.
 4. Bazı durumlarda astronotların belirli bir süre uçuş tecrübelerinin olması gerekmektedir.
 5. ABD’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan NASA astronotların en az 1000 saat  kaptan pilot tecrübesine sahip olmalarını şart koşmaktadır.
 6. Görme keskinliklerinin 20/20 olması gerekmektedir.
 7. Oturdukları zaman tansiyonlarının 140/90 mm Hg değerini aşmaması gerekmektedir.
 8. Boylarının 1.60 cm – 1.90 cm arasında olması gerekmektedir.
 9. İyi derecede İngilizce ve Rusça bilmek gereklidir.

Astronotların iş İmkanları Nelerdir Ve Nerelerde Çalışabilirler?

 1. Avrupa Uzay Ajansı (ESA),
 2. Japonya Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA),
 3. Kanada Uzay Ajansı (CSA)
 4. Rusya Federal Uzay Ajansı (ROSCOSMOS),
 5. Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA),

Astronot Maaşları 2024 Ne Kadar?

2024 yılı itibariyle NASA’da çalışan astronotlar yaklaşık 350.000 TL – 750.000 TL arasında maaş almaktadırlar. Diğer uzay ajanslarında ise bu maaş ortalama olarak 100.000 TL’dir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Uzay Mühendisliği Nedir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu